Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Pe Ghetar se poarta Martisoare!


634 raspunsuri la acest subiect

#191
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:00

Dupa mine, o masina de 2 ani jumate e noua ...cam dupa 5-8 ani asa, devine veche. Sigur, depinde si cat de mult a fost folisita.

Dar ma uit la masinile astea noi, atatea features care usureaza condusul au aparut care poate ar ajuta mult un incepator.

La asigurare m-am gandit si eu ...oare una noua, mai de low level asa dar noua, care sa nu il lase in drum sau sa stai cu ea prin service lunar, n-o iesi cam la acelasi pret cu una veche ?

Probabil ca nu, daca ziceti ca e bataie pe mașinile vechi.

Romanii de pe aici, de regula, paseaza masina lor copilului, aia condusa si intretinuta de ei si isi iau ei una noua.

#192
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:00

Rufus, am uitat sa-ti multumesc pentru frumosul martisor [flo2] .

 

Mihaela_s, eu as lua masina, pretul e foarte ok si din ce zici mai merge niste (zeci) de mii de km. Tablaraia nu prea are importantza pt o masina pe care isi va face mana. Totusi nu neglija sa-i faci o inspectie la un garaj sa-i verifice partile esentiale ce tin de siguranta masinii. In rest e ok, daca pica vreo piesa ulterior si nu vreti sa bagati bani in ea, o vindeti si gata.

Eu am prima mea masina de 4 ani si un pic iar vechimea ei este de 15 ani, este o japoneza de care am fost f multumita, am mai reparat pe ici pe colo dar pe ansamblu si-a scos banii dati pe ea. Motorul e perfect, dar tablaraia cedeaza si pana la sfarsitul anului o voi schimba, cu una (cat mai) noua. Parerea mea e ca nu are rost sa iei prima masina noua, riscul unor mici accidente datorate neindemanarii e mare, si chiar daca e in garantie, parca te doare sa o stii busita pe ici pe colo. Apoi depinde ce asigurare ai, daca acopera astfel de mici accidente din vina ta. Eu de ex. am asigurare numai pentru cealalta masina implicata intr-un potential accident, pt. a mea nu. Nu am avut nici un accident, slava Domnului, o singura data in prima luna de condus am atins un far intr-o parcare si asigurarea a platit.



#193
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:01

Intru cu bocancii in discutiile voastre ca sa spun ca astazi am pus la Posta felicitarile pentru voi.Sper sa ajunga toate si sper sa va aduca o bucatica de soare si un zâmbet .Daca reusesc sa aduca si ceva grade in termometre...e super.:))Mai ales canadienilor si americanilor:)) peste care dădu:) iarna cand trebuia sa vina primavara.

#194
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:14

Ioana coroane suedeze, scuze. Taie un zero si sunt euro. :)

#195
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:16

Tot Mihaelei_s, weekend relaxant si romantic!

 

Va mai dau o replica a lui Eric cand apreciaza ceva de mancare: e cam buna!

 

Ref. la dulciuri, baiatul mananca, eu din cand in cand, incerc sa le inlocuiesc total cu fructe dar asta micu mai cere cate o ciocolata sau bomboane. Ii dau patratele mici preambalate de cioco sau prajiturele din alea Kinder Delice. Dulciuri de casa fac rar si nu e fan, o feliuta de bananabread catodata, a si tort, dar din ala fac doar la sarbatori.Nu pledez pentru abstinenta totala nici pentru abuz. Eu l-as lasa pe Alex sa manance un dulce mic inainte de culcare, cu conditia sa se spele pe dinti apoi. Ca nici sa manance ascunzandu-se de voi nu e in regula.

 

Sunt in pauza si am un soomn. Am pus si muzica de relaxare pt siesta copiilor dupa pauza de pranz, ia s-o inchid ca atipesc.



#196
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:21

O masina noua e de la 8000-9000 de euro in sus. Una de doi ani, la doua treimi din preț. Nu avem de unde pune atația bani. Adica eu ii pun, dar sunt cadou de ziua ei de la tatăl ei, care nu știm cand ii va da. E problema complicata, nu am de unde pune mai mult de 1500 de euro. Adica el.

Si aici primesc copiii mașinile parinților. Doar ca eu nu am masina. Eu doar conduc.

Editat de mihaela_s, 26 februarie 2015 - 19:23 .


#197
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:29

Il las Fleur ...dupa dinner mereu cere dulce si ii dau. De regula mananca biscuiti cu dulceata, sau 2 patretele de ciocolata, sau cookies.

Dupa vreo ora cere fructe ...si iar ii dau - mar, ananas, capsuni ...numai astea ii plac. Probabil ca e prea putin, sau limitarea asta il face sa fure ...nu stiu, nu inteleg. I-am tinut un speech aseara, cu dulcele pe dinti, cu aparatul asta nou, cu furatul de prin casa...a zis "I'm sorry, I'm sorry" ...dar nu e prima data cand aude ca nu mai mananca nimic dupa ce se spala pe dinti.

Si cel mai tare ma deranjeaza furtul ...bai, parca ar muri de foame si isi face rezerve. Guma de mestecat ??? Aia mi-a luat-o mie din masina, Dumnezeu stie cand. Oare mesteca guma noaptea, dupa ce il culc ? Si daca da, pe unde o lipi-o ??

Cochetez serios cu ideea sa ii dau liber la dulciuri ...nu are probleme de greutate, nici vorba ...si nici diabet nu are....poate dupa ce incerc sa le pun sub cheie (???)

Editat de buflea, 26 februarie 2015 - 19:33 .


#198
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:31

Julia, Julia Ich liebe dich  [il]  [il]  [il]  [il]  mai am putin din filmul What We Did on Our Holiday. asa niste amintiri frumoase mi-ai trezit ......  amintiri din vacantele cu tatal meu si la tata apoi cu copii, nepotii lui. doamne, nici nu vreau sa ma gandesc ce de trasnai ia invatat si le-a aratat nepotilor.  [:)]

 

 

 

intre timp am bagat un pui de somn, apoi la bucatarie de paza la cratita. 

 

buflea, eu am avut perioade cand nu cumparam dulciuri, cand copii erau mici, pe acelasi motiv, se serveau singuri cand aveau chef si protestau la mancarea de pe masa. apoi am facut ce-a spus Rufus mai in spate, sub cheie.  [fri] si desigur teroie la greu. intre timp am realizat ca nu e bine in nici o extrema, mai bine moderatie si informatie. 



#199
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:36

Ce mai gatesti Kari ???

#200
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 19:51

am facut ptr seara asta ceva din congelator, in ultima vreme am descoperit pungile alea cu legume si ceva carne in ele, sau/si cu paste, congelate care se fac rapid la tigaie. sunt doua trei portii, si am facut din nou pulpe de pui si pilaf, ptr ca se trec bine la noi. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -