Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Aprilie 2015(Buburuze de Aprilie 2015) Capitolul 7 Pentru burtici hotarate si fortoase!

gravida 20015 buburuze aptilie

590 raspunsuri la acest subiect

#61
georgya81

georgya81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 19:19

salutare!intru si eu sa ma plang ca doar aici ne putem boci in voie... [:)]

 

am  avut azi dupa amiaza niste greturi si apoi a inceput sa ma doara stomacul tareee,niste intepaturi groaznice!!cedau nitel daca stateam pe partea stanga ,dar daca incercam sa stau cu burta in sus plangeam de durere!oare de la ce am papat???un iaurt,2 bucatale de placinta de casa si un sandvis cu salam de casa si cascaval ,deci bio!!!am luat 1 kg zilele acestea (de fapt in fix 14 zile) si se pare ca este ok,asa tre sa luam de acum.



#62
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 20:30

Neata burticic!

Vreau si eu cafea! De cateva zile am pofta....dar nu-i voie. Insa azi poate ma incumet si-mi fac si eu ca si Cristi o cana de lapte in care picur putina cafea sa-mi fac pofta.

 

Ieri a fost o zi aiurea. Ameteli, dureri de burta. Am crezut ca pic la un moment dat. Prostia e ca intru si in panica atunci cand ma ia ameteala si agravez situatia. Sunt ametita si obosita mai tot timpul iar cand merg imi pierd echilibru asa ca ma deplasez usurel si mai pe langa drum, pe langa gard  [:)]  Dar vorba aceea, rezist ca stiu ca mult nu mai e. Au trecut ele 32 de saptamani, mai trec inca 7-8.

 

Pe mine ma mai doare burta cand creste bebica, am perioade la cateva zile de dureri, ma mai doare si de la balonare si cand merg cu masina...M-am cam prins care durere din ce cauza e. Cu greturile dupa masa nu prea ma impac pentru ca nu le-am avut pana acum dar probabil ca acum e stomacul prea inghesuit.

 

Gogosika, foarte draguta valizuca ta, dar si mie ca si lui Mimi mi se par pantofiorii cam mari  [soricel] 

 

Eu n-am facut valiza...nici macar n-am spalat lucrusoarele ca-mi trebuie comoda cu sertare...pe care sper s-o cumpar Duminica viitoare.

Aici inasa pe bebe de la ei, pampers de la ei...Eu o sa-i iau costumasul cu care o scot, o rochita si pantofiori, ciorapei doar de fitze sa-i fac poza. Probabil 2 pampersi , desi o sa aiba de acolo, apoi pentru mine camasa de noapte desi o sa primesc si de acolo, prefer sa-mi aduc eu, plus tampoane sani si vad ce mai bag. oricum, voi avea o singura valizuta de mana pentru amandoua. In valizuta va fi pusa separat gentuta ei pt ca are doar cateva lucruri micute. O sa pun poze cand va fi gata.

 

Sper sa va mai alinati durerile cumva. La dureri sub burtica...pe mine ma mai ajuta si perna de sub burta cand stau pe laterala. Adica perna pe care se sprijina burta si inca una pe care sa o calaresc. Evit sa stau prea mult in fund, sa ma aplec, sau sa merg repede. Practic, evit orice miscare brusca si daca e chiar necesar si nu pot astepta pana vine altcineva sa ridice ce-i pe jos, ma aplec felxand genunchii si nu ma indoi de la mijloc.



#63
alinanda

alinanda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 21:49

astazi mi-am facut curaj si am iesit din casa dupa o perioada de "sechestrare" la domiciliu de 4 zile, insa a fost pt o cauza nobila si anume prima sedinta a cursului Lamaze...desi nu eram intr-o forma maxima, am vb cu bebica,i-am explicat si am rezistat cu brio...f interesant cursul, asteptam cu interes urmatoarea sedinta
apropo de bagajul pt spital, nu suntem pregatite, nu am spalat nicio hainuta pt pitica

#64
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 22:29

hellou girls

 pe mine ma omoara spatele,every day dupa 17 seara,  asta ca sa fiu in ton si sa ma plang si io de ceva dureri..

 

nici eu nu am nici un bagaj facut..pana in aprilie nu fac nik :))) cand implinesc 36 de sapt am zis ca mi le pun in geanta:))



#65
bellamia2

bellamia2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 23:46

Nici un bagaj si eu. Hainutele nespalate inca, necalcate bla bla. Ma enerveaza babele ca-mi povestesc ce mananca si la ora asta am de copt de exemplu. :(((( In rest suntem OK.

#66
BlondyG

BlondyG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 04:54

Buna! Vi s-a intamplat sa aveti temperatura si mici frisoane fara niciun alt simptop ca ar fi gripa sau infectie? Temperatura a scazut un pic la paracetamol, insa tot e peste 37. Plus dureri cap si dureri musculare.
Sper sa nu ma interneze :(

#67
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 05:03

Neatza burtici!  [flo2] 

 

Nu, Blondy, n-am patit-o dar sper sa te faci bine repede si sa nu fie nimic serios. Vorbeste cu medicul tau pentru ca in sarcina chiar si mici chichite, mai bine sa te plamgi de ele si sa gasesti solutia decat sa stai asa.

 

Eu am facut fatza de gravida de vreo doua zile: nas borcanat si buze umflate.

E din ce in ce mai greu sa merg, sa respir...de multe ori simt cum incep atac de panica din cauza ca nu pot respira cum trebuie....Deja am un burtoi parca imens comparativ cu saptamana trecuta. Seara e cel mai rau. Simt ca ma umflu in burta si ma ia disperarea cand ma gandesc ca burta va fi si mai mare....si eu cum mai respir?  [fri]   [q] 



#68
gogosika

gogosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 08:15

Buna dimineata burtici si sa aveti o zi cat mai frumoasa si linistita.

Papuceii sunt 0-3 luni mai mici nu sunt si I-am luat asa de fite cand o scoatem din spital in ton cu rochita si colantii.

Dureri de burtica,ccontractii nedureroase,respiratie grea si mai toate alea care au legatura cu inaintarea sarcinii cred ca avem mai toate maI mult sau mai putin, dar nu-i nimic mergem asa pana vin buburuzele.

#69
cristinik78

cristinik78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 09:42

[hia]  [flo2]  [flo2]  [flo2] [flo2] 

 

Buna dimi fetelor,

 

am aparut si eu dupa un week-end plin si obositor pt. o graviduta, dar a fost frumos si asta e tot ce conteaza.

 

Va acompaniez si eu cu dureri de spate, am ramas intepenita  in masina, am avut nevoie de ajutor sa ies ca mi s.a blocat spatele [:)]

daca merg mi se intareste burtica si atunci am zis ca ma voi plimba seara cu dl.sot ca sa fie cineva langa mine.

 

Astept rezultatul analizelor miercuri sa vedem cum stam...in rest cred ca voi hiberna ca sunt mereu obosita.

 

Va pup!



#70
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 10:13

Neatza .... Sa ma plang si eu ?! Hai un pic ... M-am întins in somn si am simțit ca mi se rup Mușchi :( de la picioare ... In rest avem probleme cu amorțeală durei de picioare in somn , sete mare in somn :( ....am uneori probleme cu respiratia ....dar nu ma panichez .in rest ma simt un sac de box asa ma boxează printesa mea deja ma gandesc ce sport o sa faca :))))) .
BlondyG sper ca esti bine si sa nu te interneze :) ... Tinene la curent cu veștile.
Cristinika bafta la analize :)
Diarom nu te panica cu respiratul Sti ca mai rau faci.
Fetelor va puppp o zi frumușica ca voi sa aveti.



Etichetat si cu gravida, 20015, buburuze, aptilie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -