Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul cel de toate zilele


678 raspunsuri la acest subiect

#351
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:23

Rox, mersi :)


Zenit, tu ce ai patit?
Cine te- a suparat ? Mai degraba as lua mesajele tale de rabufniri in alta directie?

De obicei mi s- a intamplat si mie sa musc din prima persoana intalnita:(, decat sa rezolva problema reala.

#352
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:27

Nu mai pun si eu gaz pe foc, insa nu mi se pare corect, nici etic, nici nicium sa te folosesti de detalii pe care le-a scris Buflea deschis pe forum, ca pentru prieteni, si sa o lovesti acum cu ele in mijlocul fruntii...

unde e lovitura ? buflea a afirmat ca tot sefii au sustinut-o, si am arata ca nu e asa.... e mai corect ca postarea aia a ei nu mai e ?

 

 Mi se pare si mie ca, odata cu sacii in caruta, mai crunt se judeca lucrurile, mai ales in ceea ce-i priveste pe altii...

 

nu e drept sa spui asa ceva, si e si foarte jignitor....

mi-am urcat singura sacii....dreptul la o alta opinie a dus la jigniri si de aici ripostele care te deranjeaza si pe tine si pe altii

oricum eu n-am jignit, n-am insultat

 

 

 

De unde stii ca Buflea statea pe net cat era in spital si cauta bilete pentru vacanta in Romania?? De la CIA sau de la Buflea, de aici, de pe ghetar, unde sunt multi prieteni care au simtit cu ea atunci ? Si ea ce trebuia sa faca in acel context, sa stea cu Duamna de la HR la telefon 24/7 sa o asigure pe aceasta ca e chiar in spital langa copil si ca plange non-stop, si nu cumva intra pe internet ca sa se distreze uitandu-se la filme???

 

 

Nu ne intereseaza daca singura sau nu ti-ai urcat sacii, pana la urma a fost o chestie de alegeri si singuratatea asta, nu? Ori te-a fortat cineva sa nu te recasatoresti?? ( sorry, nu rastalmaci, nu ma intereseaza, nu vreau detalii, e un exemplu de contraargument in genul celor pe care le scrii tu, factual si la rece, nu judecand cu inima, emotional. Poate surprinzi  putin cum sunt percepute mesajele tale. Sorry in avans daca te-am ranit, am cautat si am gasit extrem de usor un rationament logic, identic cu al tau...care nu ajuta, ci distruge, asa cum fac ale tale.). Interesant, insa, ca simti jignirile cand e vorba de persoana ta si in ceea ce-i priveste pe ceilalti esti ... impartiala si obiectiva!????



#353
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:28

Buna dimineata,

Vad ca "s-a muncit" cu spor in schimbul de noapte...

M-au mirat postarile lui Zenit, insa nu din perspectiva deja discutata (ce inseamna HR si cu ce se ocupa el in firma), ci din perspectiva raporturilor de munca pe care ea le gaseste normale.

Nu sunt normale.

Acuma noi stim ca exista diferente intre Romania balcanica si America ultra-capitalista, dar principiile (pe care culmea, noi le studiem aici in felurite cursuri si seminarii de pe carti si profesori americani) sunt aceleasi in relatia angajator-angajat.

Relatia de munca despre care vorbeste Zenit (spunandu-i buflei cam ce putea face si ce n-a facut) este una falsa, abuziva si neproductiva, in orice colt de lume ar fi ea, daca desigur nu ne referim la tarile din lumea a treia in care inca se practica sclavia. Regulile sunt reguli, iar relatiile sun relatii. Exista organigrama, exista libertati de decizie acordate managerilor, adica oamenilor pusi in functiile alea de catre patron tocmai pentru ca dovedesc ca fac fata cerintelor postului ala. In orice firma, managerul decide iar HR se executa si nu invers.

Mie povestea cu baba de la HR mi-a adus aminte de sefele/sefii de personal de la intreprinderile de stat dinainte de 1989. Adevarate scorpii, erau zeii/zeitele intreprinderii, ele taiau si spanzurau, puneau/stergeau absente (cu de la sine putere), aprobau/taiau deconturi, zile intregi stateai pe la usa lor sa iti incheie o carte de munca, sa primesti o adeverinta...numai cu spaga rezolvai. Directorul nici nu stia...era, cum ziceti, o intelegere tacita director-personal, personalul era cu biciul, directorul doar cu semnatura.

Dar nu asta-i relatia normala. Tot personalul unei firme, de la portar pana la managerul gneral sunt in aceeasi barca si, dupa cum fiecare isi face treaba, asa merge si firma si le este bine la toti. Am fost angajator la firme cu pana la 100 de oameni, am facut cursuri ca sa invat sa conduc o afacere, cum sa ma port cu angajatii, cu partenerii. Niciunde n-am intalnit pe cineva sa-mi spuna ca HR-ul din firma trebuie sa fie hingherul firmei, sa lupte din toate puterile contra angajatilor. E absurd. Cei de la HR sunt colegii mei, suntem pe picior de egalitate, nu sunt mai cu motz ca mine.

Dupa parerea mea, conceptiile tale, pe care le consideri la rece, deci neimplicate si evident fara adresa musai la buflea, sunt fundamental gresite si absolut neproductive intr-o firma, indiferent de specific sau localizare. Chiar daca pot parea profesioniste, si chiar pot functiona o vreme, sunt sigur falimentare in cele din urma.

Evident, este o parere personala, din experienta proprie.

Si nu in ultimul rand: dragilor, muncim pentru ca trebuie, orice se obtine din munca. Dar, in fata alegerilor grele pe care le luam in legatura cu familia, in clipe dramatice legate de cei dragi, nu va sta niciodata in fatza mea nici o baba sau nebaba de la HR care sa-mi spuna ca nu ma pot duce la familia mea ca a trecut anul, a inceput anul, e vara, e closing sau ninge. Daca angajatorul prefera metode naziste si pastreaza in functie un specimen care lupta (iata, pana la moarte) contra angajatilor lui, sa faca bani cu cine accepta asta. Viata, familia sunt mult, mult mai importante decat o baba de la HR.

 

Zenit: am citit atent postarile, pentru a vedea unde ai fost insultata.

Nu am gasit asa ceva.

 

 

meriti 0   [flo2]  si o imbratisare. (tora, am voie?) 

 

foarte adrevarat. sa mai adaug ca nu suntem datori sa dam socoteala nimanui ptr simtamintele si trairile noastre. ptr felul cum alegem sa ne organizam viata si ce alegem in clipele dificile. 

 

marti si ieri de dimineata am fost la servici. bolnava, cu febra 39. si cu o moaca .....  [fal]  marti, am fost pe tura cu un coleg, o scorpie de om. medic domnilor!!  cand i-am spus ca plec cu o ora mai devreme s-a uitat chioras la mine, desi nu imi trebuia acceptul lui sa plec.ieri de dimineata, o colega de la Service-kraft ma vazut si ma luat in primire 'femeie nebuna ce esti, nu ai familie acasa? vrei sa mori in campul muncii? pleaca acasa imediat!' cateva minute mai tarziu a venit sefa mea si ma luat si aia in primire. cand a vazut termometrul cu 39, ma urcat in masina personala si ma parcat la medicul meu de familie. 

 

concluzia? sunt idioti destui pe lumea asta care daca te vad ca mori nu le pasa de tine. sunt oameni fara suflet, nu-i intereseaza de ceilalti nici macar o adiere de vant. nu le pasa.

si sunt si oameni care si-ar da o particica din suflet ptr tine. care te ajuta neconditionat, chiar daca pana la urma nu esti decat un strain in fata lor. 



#354
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:31

Letitia, n-am mai reusit sa intru :) Da, am fost deci colege de liceu, cu 2 ani in urma ta. Incerc sa-mi amintesc niste nume de profesori si nimic. O voi tine minte toata viata pe profesoara de fizica, o tipa inalta si nemaritata , care ar fi concurat-o la egalitate pe harca de la HR a lu' buflea. O femeie mai rea decat aia, nu am mai intalnit.

 

Eu stateam la internatul scolii.

 

Mai era profa de mate, o doamna cu parul alb ca neaua. O draguta. Noi nu am fost o clasa unita si nu mai tin legatura cu niciun coleg.



#355
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:31

Sincer, am ramas fara cuvinte!!

Scrisesem mult dar am sters, nu se merita sa pun paie pe foc sau sa ii dau alte motive de quote lui Zenit. Un vot negativ e suficient.

Si rezonez perfect cu julia! In plus buflea are acel stil savuros de a povesti, pe care noi il indragim cu totii, iar daca cineva vine si ia mot-a-mot o intamplare povestita de ea sa faca analiza pe text, inseamna ca a ratat fix esenta mesajelor.

Buflea, un buchet mare de flori pentru tine!! Nu pune la suflet, nu se merita!

#356
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:34

buflea, mie imi pare foarte rau ca tu ai fost nevoita sa retraiesti si sa descrii din nou o perioada tare grea din viata ta, sa simti nevoia sa te justifici. trebuia sa nu intri in schimbul asta de discutii, sunt convinsa ca ti-au starnit niste trairi nu tocmai placute.

daca nu ai fi avut dreptul la acele zile, nu ti le-ar fi aprobat conducerea. pentru ca oricat de intelegatori ar fi fost acei sefi, daca legal nu aveai dreptul, nu le primeai.

 

cat despre cucoana de la HR, eu cred ca ajunsese sa functioneze mai degraba ca un robot, fara sentimente, manata doar de reguli si regulamente. basca faptul ca tinea mortis sa dovedeasca prin tot ce facea ca merita sa ocupe acel post pana la pensie, ca e extrem de utila firmei, ca fara ea vai ce de pagube s-ar fi inregistrat, etc. stii tu - genul ala de oameni fara viata personala, care traiesc si respira pentru si prin munca. si oricat de antipatica ar fi fost si celor din conducere, n-aveau cum sa se debaraseze de ea, tocmai pentru ca ea respecta litera legii si nu putea fi acuzata ca a procedat eronat sau a adus prejudicii cuiva. plus ca nu-si permiteau probabil sa treaca printr-un proces, daca gaseau totusi o chichita s-o dea afara, cu siguranta tanti aia ar fi dat compania in judecata si ar fi mers pana in panzele albe sa-si demonstreze punctul de vedere.

 

ia o pauza de cateva zile de la forum, spune-le / arata-le copiilor si sotului cat de mult ii iubesti si cat de norocosi sunteti ca ati trecut cu bine peste atatea incercari.

aprinde o lumanare pentru cucoana de la HR, oricate zile negre ti-a facut, pana la urma nu poti sa nu simti mila pentru viata ei atat de marunta, pusa doar in slujba jobului, tratand oamenii ca pe niste bunuri / resurse ale companiei, puse sa produca si sa aduca profit, cu cheltuieli sau pagube minime. nu uit cand v-a pus sa veniti la job in conditiile in care pe sosele era polei sticla, pe ea n-o interesa ca exista un risc crescut sa vi se intample accidente, sa ramaneti blocati pe drum sau mai stiu eu ce.

eu sunt convinsa ca nu te-ai bucurat ca a murit, ci ca acea persoana nu va mai fi in companie, sa faca zile amare si altora. a mai zis cineva, daca cucoana se pensiona sau se muta la alta companie, la fel de bine te puteai bucura, de faptul ca ati scapat de ea.



#357
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:35


M-au mirat postarile lui Zenit, insa nu din perspectiva deja discutata (ce inseamna HR si cu ce se ocupa el in firma), ci din perspectiva raporturilor de munca pe care ea le gaseste normale.

Nu sunt normale.

Acuma noi stim ca exista diferente intre Romania balcanica si America ultra-capitalista,....

 

Rufus,

Pentru comparatie, in Canada noastra si in care traiesc de 17 ani,i in Europa cu care am lucrat ani buni la programele de integrarea in UE, si in Romania altor citiva ani de munca, anunti HR cind esti lipsa zeci de zile de la serviciu.

Mai ales cind stii  regula.

Daca o faci abia cind te intorci sigur ca risti sa le considere  zile neplatite.

Acuma incerci sa rezolvi amiabil, si daca nu rezolvi asta e, zici ca ti-ai facut-o singur, si accepti pierderea materiala.

Cam asa sta normalitatea prin alte parti.

Factorul uman e acolo.

Si cel al riscului deciziilor asumate.

Nu-s de la mine, le-am invatat si eu de la altii.



#358
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:38

Rox, mersi :)


Zenit, tu ce ai patit?
Cine te- a suparat ? Mai degraba as lua mesajele tale de rabufniri in alta directie?

De obicei mi s- a intamplat si mie sa musc din prima persoana intalnita:(, decat sa rezolva problema reala.

Mai, dar unde vezi tu rabufnire ?

Citeste tu te rog tot ce/despre ce am scris eu, si ce au scris si altii.

N-am muscat din nimeni, numai citeste si te vei convinge.



#359
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:41

 


M-au mirat postarile lui Zenit, insa nu din perspectiva deja discutata (ce inseamna HR si cu ce se ocupa el in firma), ci din perspectiva raporturilor de munca pe care ea le gaseste normale.

Nu sunt normale.

Acuma noi stim ca exista diferente intre Romania balcanica si America ultra-capitalista,....

 

Rufus,

Pentru comparatie, in Canada noastra si in care traiesc de 17 ani,i in Europa cu care am lucrat ani buni la programele de integrarea in UE, si in Romania altor citiva ani de munca, anunti HR cind esti lipsa zeci de zile de la serviciu.

Mai ales cind stii  regula.

Daca o faci abia cind te intorci sigur ca risti sa le considere  zile neplatite.

Acuma incerci sa rezolvi amiabil, si daca nu rezolvi asta e, zici ca ti-ai facut-o singur, si accepti pierderea materiala.

Cam asa sta normalitatea prin alte parti.

Factorul uman e acolo.

Si cel al riscului deciziilor asumate.

Nu-s de la mine, le-am invatat si eu de la altii.

 

 

Zenit, Buflea a explicat si reexplicat cum se acorda afurisitele alea de zile. 

Ca se cer dupa, dar tu o tii pe a ta. Trist, foarte trist.

Eu daca lipsesc, anunt sefu meu direct, daca el imi zice stai linistita, rezolvam prob administrative cand vii, pai asa fac, mai ales ca la momentul respectiv problema mea perso primeaza.



#360
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 10:42

De unde stii ca Buflea statea pe net cat era in spital si cauta bilete pentru vacanta in Romania?? De la CIA sau de la Buflea, de aici, de pe ghetar, unde sunt multi prieteni care au simtit cu ea atunci ? Si ea ce trebuia sa faca in acel context, sa stea cu Duamna de la HR la telefon 24/7 sa o asigure pe aceasta ca e chiar in spital langa copil si ca plange non-stop, si nu cumva intra pe internet ca sa se distreze uitandu-se la filme???

 

Pai daca ea a spus, cum sa nu stiu ?

 

Nu ne intereseaza daca singura sau nu ti-ai urcat sacii, pana la urma a fost o chestie de alegeri si singuratatea asta, nu? Ori te-a fortat cineva sa nu te recasatoresti?? ( sorry, nu rastalmaci, nu ma intereseaza, nu vreau detalii, e un exemplu de contraargument in genul celor pe care le scrii tu, factual si la rece, nu judecand cu inima, emotional. Poate surprinzi  putin cum sunt percepute mesajele tale. Sorry in avans daca te-am ranit, am cautat si am gasit extrem de usor un rationament logic, identic cu al tau...care nu ajuta, ci distruge, asa cum fac ale tale.). Interesant, insa, ca simti jignirile cand e vorba de persoana ta si in ceea ce-i priveste pe ceilalti esti ... impartiala si obiectiva!????

No, uite alt mesaj extrem, dar extrem de jignitor.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -