Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Concursurile scolare..incotro!?


47 raspunsuri la acest subiect

#31
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:12

Am citit toate postarile voastre.Pareri contra si pro.Din punctul meu de vedere,principalul beneficiu de a participa la un concurs este ca motiveaza copilul sa lucreze,daca isi doreste.Motivatia este greu de atins in clasele primare.Eu am incercat sa-i explic copilului ca nu este atat de important rezultatul cat drumul si efortul pana la sustinerea concursului.

 

Notele vin si pleaca,cunostintele raman.Din pacate,aprecierea ramane inca subiectiva la toate concursurile.

 

Va intreb,va cunosteti bine copilul?Pentru ca obtinerea unui rezultat satisfacator pentru copil depinde de un cumul de factori si nu numai de cunostintele lui.

 

Un copil"linistit" este mai atent,nu este distras de nimic,se concentreaza mai bine,greseste mai putin.

 

Un copil"energic,extravert",este mai putin atent,este distras usor,pierde usor firul problemei,uneori se plictiseste,se grabeste,greseste la lucruri elementare.

 

NU cred si nu voi crede niciodata ca un copil poate avea rezultate maxime la toate concursurile si evaluarile ani la rand.Este nociv pentru el,poate la un moment dat nu va mai avea "sustinere" si va claca.Un copil este un omulet ,nu o masinarie.Voi aveti randament maxim in fiecare zi?Voi,pe parcursul vietii de elev,student,nu ati luat niciodata o nota mai slaba?

 

Aici intervine nevoia si interesul parintelui vis-a vis de copil.Si poate si a cadrului didactic.

 

Cel mai important este cum percepe copilul aceste rezultate.Incurajatoare sau descurajatoare.In ce masura ii influenteaza increderea in sine,in ce masura il motiveaza sau demotiveaza.

 

Un copil care 4 ani la rand a luat numai 10 la toate concursurile chiar crede ca este cel mai bun.

 

L-am intrebat pe copilul meu cine a obtinut rezultate maxime la ultimul concurs.Si mi-a raspuns:" doar stii, trupa."

 

Nu vreau sa creada ca alt copil este mai bun ca el,ca el nu este in stare sa obtina aceleasi rezultate.Aici este problema: unii copii isi pot pierde increderea in ei.Si asta este devastator pentru evolutia lor ulterioara.

 

Mai mult,imi aduc aminte cand a obtinut un calificativ maxim,un parinte m-a intrebat cu aroganta si desconsiderare : de cate ori a trecut prin culegere?Numai copilul lui era capabil de rezultate "excelente".Altii "nu merita".Si cand se intampla "este doar un accident".

 

Priviti in adancul copiilor vostri,in sufletul lor,nu conteaza daca concursurile astea sunt platite sau nu,numai efectul lor asupra copilului.

 

Copilul meu este unic.Este printre cei mai buni din clasa.Este muncitor,este inteligent si cred cu putere in el .

 

Mai conteaza altceva?



#32
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 11:21

Experienta la test dat inafara scolii, cu alti copii necunoscuti si alte cadre didactice, in alt mediu decat cel cunoscut in clasa proprie.

 Pai si trebuie sa te antrenezi pentru asta din clasa I? a II?

C'mon...



#33
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.465 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 13:45

Eu nu contrazic pe nimeni pe aici.

Si sunt de acord cu toata lumea la acest subiect, pentru ca toti avem dreptate.



#34
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 19:10

Experienta la test dat inafara scolii, cu alti copii necunoscuti si alte cadre didactice, in alt mediu decat cel cunoscut in clasa proprie. Adica sa nu aiba emotii in fata unui test :-)

 

Emotia depinde de felul de a fi.De personalitatea si caracterul fiecaruia.Emotiile ne influenteaza viata in fiecare zi.Emotia se invata.Uneori ajungem la varsta adulta si nu am invatat sa ne gestionam emotiile.Crede-ma,am dat zeci de examene si tot am avut emotii la ultimul examen ...Si aveam 40 de ani...Uneori confundam emotia cu rutina...

 

Unii  nu au avut emotii niciodata,pur si simplu tine de modul de atasament fata de situatii,oameni,intamplari...Sau au invatat din experiente de viata sa-si gestioneze foarte bine emotiile si sa nu se lase coplesit de ele.

 

Datorita profesiei mele,de exemplu,eu am fost centrata pe profesie mult timp si am neglijat relatiile interumane.Si desi acum zilnic relationez cu zeci de oameni diferiti,viata mi-a aratat ca nu am invatat pana la aceasta varsta gestionarea corecta a emotiilor.

 

Rutina ,in schimb, te expune la mai multe experiente.Da,este bine sa sa participi la cat mai multe concursuri,dar crezi ca acest lucru il va ajuta pe copil pe viitor sa nu mai aiba emotii la examene?Poate,dar nu numai.Peste experienta examenelor se suprapun o multitudine de alte experiente din alte domenii (in special de relationare) care toate cumulate vor da persoanei respective inteligenta emotionala.

 

Stiu ca s-a mai discutat despre asta si m-am indepartat de subiect,dar am vrut sa concluzionez ca simpla participare la examene nu te apara de emotiile viitoare in viata!



#35
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.465 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 19:33

Dar cine a vorbit aici de emotiile din viata ?!

Am vorbit de o foaie cu exercitii si un cronometru: un antrenament.

Pana la urma toti suntem diferiti, la fel si copiii nostri.



#36
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 21:45

O data cu stapanirea emotiilor mai invata cateva chestii: de exemplu constata ca daca invata tipul de probleme din culegerea scoasa de organizatori ia nota maxima , ceea ce ee va dovedi complet fals atunci cand se va pune problema unei evaluari serioase, asa cum a dovedit pisa de exemplu.
Mai invata ca daca tata plateste si el vrea bineinteles copilul, doar nu il obliga nimeni, atunci poate participa la concurs sigur ceea ce iar e neadevarat pentru ca la adevaratele concursuri altul e criteriul in urma caruia esti selectat si doar sa participi.
Mai invata ca desi sambata si duminica sunt zile libere el totusi sustine concursuri, benevol bineinteles, ceea ce iar e rau pentru un viitor adult.
Si multe altele ce se "invata" in subconstient pe langa mult dorita stapanire in fata colii de hartie.

#37
MMVC

MMVC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 15:46

In general, concursurile sunt bune pentru parinti, pt ca isi pot da seama cam la cel nivel este copilul si pentru copii, deoarece se obisnuiesc cu atmosfera de examen, cu emotiile. Dar, din pacate in Romania aceste concursuri sunt o afacere. Concursuri de genul Smart, Arhimede, etc. nu sunt aprobate de catre MEN. La inceputul fiecarui an scolar MEN aproba o lista cu concursuri scolare care sunt finantate de catre MEN sau terti. Deci, pentru noi parintii sunt gratuite. Scolile organizau concursuri cu taxa (pana la aparitia ordinului 5002/dec 2014) pentru ca aveau interese.

Dupa parerea mea concursurile pentru clasele I-IV sunt inutile.



#38
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 14:47

 

Dupa parerea mea concursurile pentru clasele I-IV sunt inutile.

 

Si ajunge copilul la sfarsitul clasei a 4-a sa dea examen la liceu sau la clasele speciale si... nu are absolut deloc experienta in gestionarea emotiilor.

 

Eu mi-am trimis copiii cu preponderenta la concursuri sportive (fac amandoi sport si au fost cu clubul, nu cu mama). Anul trecut l-am trimis pe cel mic - clasa a 2-a era atunci - la doua concursuri Arhimede. A luat punctaj f bun (premiu) dar asta nu are relevanta pentru ca a invatat doua lucruri f importante: 1. sa isi scrie numele complet pe fisa predata si 2. sa tina minte pe unde a ajuns la clasa de examen ca sa stie sa iasa la sfarsit. Pare putin ciudat, dar pentru ca s-a tinut intr-un liceu f mare si parintii nu au avut voie sa intre dupa inceperea concursului... a terminat lucrarea, a iesit pe hol si... nu a stiut pe unde sa o ia.



#39
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 20:23

Multe pareri... fiecare are dreptate, in felul ei / lui.

Participarea la concursuri are plusuri si minusuri, conteaza cum se echilibreaza balanta pt fiecare caz in parte.

Noi am participat pana acum la 2 concursuri, mai multe etape. Nu a insemnat efort suplimentar in exces, majoritatea pregatirii au facut-o in clasa. Chiar si asa, copiii au resimtit o anumita presiune. L-am intrebat de mai multe ori daca nu vrea sa renunte, insa ne-am lovit de un refuz.

Am fost intotdeauna relaxati in ceea ce priveste rezultatul, ne-a bucurat sa vedem ca se straduieste sa fie atent si concentrat, sa scrie citet si ingrijit, mai mult decat se intampla in rest. Am incercat sa folosim asta pe post de incurajare.

Este adevarat ca materia de concurs se axeaza pe o tipologie limitata de exercitii, nu e tocmai varianta cea mai buna pt a exersa cele invatate. Suplimentar insa fata de ceea ce obisnuiau sa lucreze la scoala, noi am profitat de unele din exercitii (eg. matematica) pt a-i explica copilului rationamente mai putin folosite la varsta lor (ne-a surprins cu cata usurinta intelege si abstractizeaza uneori). Ii plac lucrurile de genul asta, ne-am gandit ca il vor ajuta pe viitor.

Asa am procedat noi... am incercat sa vedem partea pozitiva a lucrurilor.

Editat de Adriana mica, 04 februarie 2015 - 20:28 .


#40
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 19:52

http://www.hotnews.r...omania.htm?cfnl

M-a facut sa zambesc  "Putem fie sa incepem sa muncim la fel de mult precum chinezii, fie in curand toti vom munci pentru chinezi"  




Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • O sa avem copil

    BeckyGaie
    - Ieri, 07:35

  • o noua minune

    Onyoana
    - mai 17 2024 19:14

  • Dulapul lui bebe

    Julix94
    - mai 17 2024 17:39

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - mai 17 2024 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - mai 17 2024 15:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -