Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza creditelor in franci

credite

357 raspunsuri la acest subiect

#191
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 08:03

Si pe naiba sunt joburi....nu toata lumea lucreaza la multinationale....eu vad cat de multe lichidari si falimente sunt.numai eu mi am inchis 90% din clienti ca nu mai faceau fata.incasarile nu acopereau impozitele si salariile....si acum un an duduiau....majoritatea patronilor poate dau la negru ca in acte....minim pe economie...
Revin Marina majoritatea se incadreaza la 1000 de om.nu sunt multi aia cu 3000 4000 in mana.n ai de unde sa stii e explicabil.cu aia ce se intampla?pleaca toti?am vazut cam ce categorii de venituri exista si cine ce si cum castiga...nu l plang pe ala care platea 3000 rata in chf...ci pe ala care platea 500 si acum playezte 1500 cand salariul nu i a crescut....da ma rog ....

#192
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 08:31

Sigur rufus sa stea in drum....sigur ca nu toata lumea poate sa si ia...in general tot aia care au...pot sa ia.nu mai comentez nimic ....

Editat de eumada, 02 februarie 2015 - 08:40 .


#193
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 11:11

si crezi ca ala cu 3000 e asa bogatan sa nu-i pese ce e cu rata lui?

 

Eu nu plang pe nimeni care s-a aruncat cu capul inainte fara sa se gandeasca cum returneaza creditul ala, fara sa-si puna problema ca in 20 de ani se intampla multe.

Crezi ca in cei care au luat credit in euro nu exista suficienti oameni care sunt expusi la risc valutar?



#194
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 14:42


Crezi ca in cei care au luat credit in euro nu exista suficienti oameni care sunt expusi la risc valutar?

 

Ba da, si in plus si ei pot ramane fara servici.

Ca oricine altul



#195
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 15:11

Mey Mada pe ea nu o obliga nimeni sa ramana agatata pe un post la primarie daca nu isi permite. 

Dar mi se pare o absurditate ca o persoana cu 800 lei salariu sa faca un imprumut pt o casa. Doar daca mai are si alte venituri extra. 

Este adevarat ca banca iti da. Dar tu om cu capul pe umeri nu te gandesti?

Eu la veniturile mele nu mi-am permis sa iau de la banca decat 40000 lei pe 5 ani. Atat. 

De ce? 

Pt ca atat mi-am permis. 

Crezi ca mie nu mi-ar fi placut sa iau un credit pe 20 de ani? Crezi ca imi face vreo placere deosebita sa-mi cumpar gresia pt bucatarie luna asta, luna viitoare pt baie, apoi luna urmatoare materialele? Si intre timp sa stau cu tot felul de mochete si covoare pe sapa? 

 

Ps. Si mie un salariu de 1700 lei nu mi se pare deloc mare. La cata raspundere si munca e... e de nimic. Dar programul de 8 ore, si datorita faptului ca pot sa ma mut pe ce schimb vreau, sau ca nimeni nu stramba din nas ca imi iau medical sa stau cu copilul bolnav acasa e un avantaj superior pt mine acum cu 2 copii mici decat oricare venit.

 

Intradevar creditul nu e pt toti. Si nu toti trebuie sa fim proprietari... asta e oriunde in lume.

Numai noi avem impresia si acum dupa 25 de ani de la revolutie ca statul e obligat sa ne dea case si servicii!!!



#196
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:14

Ela, deci pe langa salariu ai si alte beneficii (cele anumerate de tine), chit ca nu sunt transformate in bani.

Insa gandeste-te, ca daca nu puteai sa-ti medical cand e copilul bolnav, sau sa schimbi turele, atunci trebuia sa ai o bona, care mai costa si aia destul pt 2 copii. 

Asa ca, la nivel de sector bugetar, nu este chiar un salariu de nimic

Zici ca nu ai auzit de 2000 de lei salarii cumulate 2 bugetari... asta inseamna 1000  lei/ parinte bugetar, si sunt destui asa...

Stiu, e usor spus ia-ti un job in plus (cam greu dupa cele 8-9 h la primul job) mai ales daca ai si copii acasa... 

 

Asta am spus independent de credite. Caci este delicata treaba cu creditele, sunt riscuri asumate (imbolnaviri, somaj etc), nu-i usor... Fiecare stie ce are la el in casa si cum isi face socotelile....



#197
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:31

Sotul meu are doi copii acasa si in prezent lucreaza intre 14 si 16 ore pe zi.

Un om care a terminat ase-ul, care are o pregatire, care a fost decorat. 

Stiu cat de greu e! Sa-ti vezi copiii doar duminica si atunci cateva ore ca lucreaza si duminica. 

Dar din pacate suntem constienti ca din cer nu pica nimic oricat am sta cu mana intinsa.

Sunt multi ca noi care trag si fac sacrificii si fatza de noi nu e cinstit ca unora sa li se dea niste facilitati doar pt ca au gresit, ca au facut alegeri proaste sau ca si-au asumat niste riscuri care azi nu le mai convin.



#198
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 16:38

Mai ela cred ca esti un bugetar fericit....eu stiu ca venitul mediu al unei familui cu scoala ...e undeva la 20 milioane ambii....scazand facturile si scoala copiilir abia raman bani de mancare....

Pai si daca abia raman bani de mancare cum sa ia macar in calcul sa faca credit pentru casa?



#199
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 17:07

Sotul meu are doi copii acasa si in prezent lucreaza intre 14 si 16 ore pe zi.

Un om care a terminat ase-ul, care are o pregatire, care a fost decorat. 

Stiu cat de greu e! Sa-ti vezi copiii doar duminica si atunci cateva ore ca lucreaza si duminica. 

Dar din pacate suntem constienti ca din cer nu pica nimic oricat am sta cu mana intinsa.

Sunt multi ca noi care trag si fac sacrificii si fatza de noi nu e cinstit ca unora sa li se dea niste facilitati doar pt ca au gresit, ca au facut alegeri proaste sau ca si-au asumat niste riscuri care azi nu le mai convin.

Da, poate lucra 14-16 ore pe zi pentru ca esti tu care ai program mai lejer si poti sta cu cei mici. La asta ma refeream cand spuneam ca nu poti lucra chiar zi lumina cand ai copii mici acasa. Cineva tot trebuie sa stea cu ei, sa-i ia de la scoala, gradinita etc. La varsta asa mica nu pot fi lasati singuri acasa. 

Mai e posibilitatea unei bone, in caz ca nu aveti rude disponibile, insa si acest lucru costa, si asta ar insemna ca din salariu sa scazi 1000-1200 lei bona, sa zicem...

Deci nu-i chiar asa simplu, asa cat ai bate din palme. 

Ideal ar fi un job de acasa, dar rar "gasibil" la noi.



#200
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 17:49

De asta am si spus ca inca imi convine job-ul meu in ciuda salarului care e mic. Pt facilitati. Pt ca altfel ar trebui sa platesc pt ele, asa cum ai spus si tu.

Insa sa nu crezi ca e chiar o distractie sa te trezesti la 4 dimineata ca sa fi la munca la 5,30 sa vi acasa la 14 cand nici nu sti ce sa faci mai repede ca la 16 trebuie sa iau copiii de la gradi/cresa, care trebuie sa manace, sa ne mai si jucam/invatam, sa ii spal, sa-i pregatesc pt a doua zi, sa pregatesc de mancare pt noi toti, spal, calc si smotru aferent iar a doua zi ma trezesc tot la 4.

Daca cineva isi inchipuie ca e un program de gala se inseala. Mai ales cand ai si o raceala urata e chiar naspa. Dar nici de murit nu moare nimeni.

Job-ul de acasa e ok cand copiii sunt inca bebelusi sau mai mari dar cand ei au 2 si respectiv 5 ani si te solicita in permanenta nu e o idee prea grozava.

Insa nimic nu e simplu... e simplu sa soliciti niste bani si sa semnezi ca sa-i incasezi, e simplu si distractiv cand proiectezi o casa sau un copil insa mai greu de intretinut sau de crescut. 

Asa cum atunci cand decizi sa faci un copil iti asumi cresterea lui asa e si cu creditul. Il iei dar iti asumi restituirea banilor. 

Insa indiferent cat iti convine sau nu... inapoi numai poti da. Sau cel putin asa mi se pare mie normal. Raspundem pt actiunile noastre. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -