Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine a auzit de Profesorul Sandu Popescu din Oradea?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 13:59

Astazi citeam un articol de fizica cuantica despre timp. Am ramas surprins sa decoper munca profesorului roman Sandu Popescu din Oradea (in mijloc in poza de mai jos)

 

Bristol-group_web-660x440.jpg

 

O personalitate adevarata, care din pacate nu este de loc mediatizata in Romania.

 

Nu doresc sa ma lansez in discutii despre fizica cuantica pe un forum de parinti (daca este cineva interesat sa-mi spuneti) si nici sa studiez cariera dl. profesor Popescu. Intrebarea mea este: de ce nu apar acesti oameni la televizor? De ce nu sunt invitati la emisiuni de stiinta? Poate o sa spuneti.... nu doresc ei! OK. Dar oare a incercat cineva sa-i contacteze?

 

Ca Dl. profesor sunt mii de romani care au ceva de spus dar nimeni nu ii cauta. La televizor sunt abonati aceeasi ziaristi expirati care se pricep la toate de la politica la fizica cuantica, de la sport la medicina de familie, de la cum sa-l lingusesti pe Varan pana la Eminescu - poet national.

 

Acum pe bune, a auzit cineva de Dl. Profesor Sandu Popescu? Poate sunt eu mai ignorant....



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 18:38

Nu, eu nu am auzit. Sunt multi care ar merita sa fie cunoscuti si cu care ar trebui sa ne mandrim, dar e mai usor sa citim ce poseta si-a cumparat Dragusanu.



#3
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 18:54

Astazi citeam un articol de fizica cuantica despre timp. Am ramas surprins sa decoper munca profesorului roman Sandu Popescu din Oradea (in mijloc in poza de mai jos)

 

Bristol-group_web-660x440.jpg

 

O personalitate adevarata, care din pacate nu este de loc mediatizata in Romania.

 

Nu doresc sa ma lansez in discutii despre fizica cuantica pe un forum de parinti (daca este cineva interesat sa-mi spuneti) si nici sa studiez cariera dl. profesor Popescu. Intrebarea mea este: de ce nu apar acesti oameni la televizor? De ce nu sunt invitati la emisiuni de stiinta? Poate o sa spuneti.... nu doresc ei! OK. Dar oare a incercat cineva sa-i contacteze?

 

Ca Dl. profesor sunt mii de romani care au ceva de spus dar nimeni nu ii cauta. La televizor sunt abonati aceeasi ziaristi expirati care se pricep la toate de la politica la fizica cuantica, de la sport la medicina de familie, de la cum sa-l lingusesti pe Varan pana la Eminescu - poet national.

 

Acum pe bune, a auzit cineva de Dl. Profesor Sandu Popescu? Poate sunt eu mai ignorant....

Apar si oameni de acest calibru la televiizor, doar ca nu  ajung la ora de maxima audienta ... aia e speciala pentru Cruduta si altele ca ea.

Dar ii gasesti pe tvr, la Profesionistii si la Garantat 100% sau la Nocturne.



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 22:17

Apar si oameni de acest calibru la televiizor, doar ca nu  ajung la ora de maxima audienta ... aia e speciala pentru Cruduta si altele ca ea.

Dar ii gasesti pe tvr, la Profesionistii si la Garantat 100% sau la Nocturne.

 

Urmaream Profesionistii dar nu am mai vazut emisiunea. Mai exista?



#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 22:42

Eu cred ca nici nu exista oameni de media care sa stie cum sa ii medietizeze pe acesti savanti.

Eugenia Voda este singura pe care as putea-o nominaliza ...in rest ?
Trebuie sa stii ce si cum sa scrii despre ei, ce fel de intrebari sa le pui ca ei sa se deschida, sa nu jignesti, sa nu intrii prea mult in sufletul lui, sa ii perii putin orgoliul, dar nu prea mult ca sa para caraghios, sa nu te copleseasca personalitatea intervievatului.

Il vedeti voi pe Marutza scoțând ceva de la Prof. Sandu Popescu ?

#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 17 ianuarie 2015 - 14:22

Eu sunt profesoara de fizica dar, spre rusineaea, nu auzisem inca de prof. Sandu Popescu.
Este evident ca o discutie despre fizica cuantica nu incape la tv la ore de maxima audienta.
Si eu urmaream Profesionistii pe TVR international. Chiar, mai exista?

#7
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 ianuarie 2015 - 17:14

Eu cred ca un om super-inteligent (chiar daca este savant/cercetator) poate sa se coboare si sa discute si in termeni pentru omul de rand. Da, exista aceasta preconceptie ca o  parte dintre cercetatori sunt mai introverti si da, este nevoie de un om care sa stie sa puna intrebari.

 

Din pacate la televiziunea romana sunt acei ziaristi "cu carte de munca" care sunt prezenti la emisiuni, indiferent de tema abordata. De exemplu, Mugur Ciuvica, isi da cu parerea si in politica externa, si in cea interna, si in probleme de siguranta nationala, stie si despre Emnescu si despre Obama, si despre fizica cuantica, si despre Traian Basescu.



#8
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 18 ianuarie 2015 - 17:30

https://www.youtube....h?v=SzoacdPlTp4

 

poate-i off topic - dar mie mi se pare ca vreo trei sferturi se aplica si intrebarii legata de oamenii de stiinta. doar ca lor nu le-a facut nimeni un cantec [:)]

 



#9
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 18 ianuarie 2015 - 19:25

Nu cred ca daca e profesor in fizica quantica e sinonim cu a trebui sa apara la televizor si sa fie tratat ca o persoana publica . Ma gandesc ca e destul de bine daca este cunoscut in lumea fizicienilor si daca are ceva contributii la dezvoltare unor teorii . Omul de rand nu e prea entuziasmat de fiziieni , e un domeniu mai ermetic . Dar de ce acesti oameni de stiinta care nutresc la recunoastere nu se apleaca un pic sa transmita pe intelesul tuturor teoriile lor care par ata de pretentioase .

 

Nu trebuie sa ii caute cineva , trebuie sa ofere ei informatii si sa educe societatea intr-un mod inteligibil pentru toti . fenomenele naturii si cosmosul  nu se explica numai in termeni stiintifici . Eu descopar acum cat de extraordinara este fizica ca stiinta .

 

Aici este foarte cunoscut Professor Brian Cox ,care poate si pe langa faptul ca are o prezenta fizica foarte placuta , o voce frumoasa si dictie perfecta , prezinta programe stiintifice pe intelesul tuturor si mai ales ale copiiilor.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -