Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV cu ovocite donate 84


595 raspunsuri la acest subiect

#531
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 01:13

Eva sunt estrogenice iar dc tb sa fii inhibata nu tb sa bagi estrogeni. Le poti lua cand incepi estrogenii.
[pup]

#532
SweetPea

SweetPea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 01:56

Si eu am renuntat la cafea de mai bine de un an si ma simt foarte ok. Intr adevar inainte beam doar o cafea pe zi, de la a doua deja aveam dureri de cap. N a fost usor sa renunt, cateva zile m a durut capul, dar a fost ok dupa. Somnul e cel mai important pentru mine ;-)



#533
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 02:02

Eu stiu ca polenul de albine se recomanda si pentru cresterea imunitatii. Nu cumva pe langa faptul ca sunt estrogene ne dauneaza din cauza cresterii imunitatii implantarea embrionului?

#534
eva77

eva77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 10:59

Ma gandeam ca polenul si laptisorul de matca sunt bune si pt endometru. Offff, nu mai stiu ce sa iau si ce nu, mie mi a recomandat o dr de la acupunctura. Nu mai zic ca am fost la dr U, si de unde data trecuta imi recomanda preventiv 0,4 clexane( asa mi au recomandat si alt medic hematolog + toti medicii ginecologi la care am fost) acum zice sa merg cu 2* 0,4 clexane/zi. Dupa ce mi a vazut analiza anti-fxa si a zis ca e ok, am avut suficient clexane. A facut ea un calcul, la 57kg ale mele, 0,1 clexane la 10 kg asta inseamna un 0,6 clexane, dar nu i nimic daca depasesc cu 0,2. Mai fetelor, ma fac cu capul medicii astia, cand nu mai au raspuns incep sa bage medicamente. 

Mutatiile mele sunt asta: 

Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR in stare heterozigota.
Mutatia -675 4G in gena PAI-I in stare homozigota.
Mutatia -844 in gena PAI-I instare homozigota.

Prin urmare sunt in ceata total. Simt ca nu mai pot lua decizii in ceea ce ma priveste de teama sa nu dau gres. 

Va pup fetelor.



#535
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 11:54

eva cunosc sentimentul. Ca un exemplu, prietena mea care a nascut gemenutele (are 1.78 si destule kg + ce a luat in sarcina), are Factor II heterozigot, Factor XIII heterozigot, PAI 4G/4G homozigot, MTHFR C677 homozigot si a mers toata sarcina pe Innohep echivalentul la Clexane 0.4. Ea e pacienta dr Avram, la dr U a fost o singura data si erau sa se ia de par. 


Editat de QiaoBing, 02 februarie 2015 - 11:59 .


#536
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 12:30

Eva pe per inhibarii endometrul tb sa fie mic, cand introduci estrogenii din schema ta poti lua si laptisor de matca. Din ce stiu eu cel mai bun e cel liofilizat.
Antifxa unde l-ai facut si la cate ore de la injectie?? Pt linistea ta poti face un antifxa inainte de a pleca la clinica, rezultatul il primesti pe mail de la synevo in 7 zile. Cand te intorci vei avea si 6-7 zile de progesteron si repeti iar dar asta costa.
Poti face 0,4 din zi 1 de estrogeni si 0,2 dimi si 0,4 seara dupa ET dar fara aspenter!!

Qiao prin pag din spate te-am intrebat dc stii ca e ok sa iau si in alaptare vit D3 , probabil nu m-ai vazut [soricel]

MariaV am si eu o intrebarica, acum in sapt 36 e ok vit C 1000 de la Secom care e din fructe?? Nu ma mai feresc de imunitate, chiar imi tb si vreau apoi sa-i transmit si bebitzei prin laptic. Afecteaza cumnva sarcina 1000mg vit C?
Mi se termina ce aveam si tb sa iau alta, sintetica nu vreau.

#537
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 13:01

Micaela  uite un articol pe tema

http://www.vitamindc...-breastfeeding/

L-as fi pus cu copy-paste pt a fi gasit mai usor, dar nu ies tabelele cum trebuie si nu am timp acum, poate diseara ... si poate ma mobilizez sa creez topicul ala cu Vit D sa fie toate informatiile intr-un singur loc.

 

http://www.ncbi.nlm....pubmed/17661565

 

The 6,000 IU/day dose of vitamin D did three things.

  1. It gave the mothers natural vitamin D levels (50 ng/ml or close to).
  2. It transformed breast milk into a rich source of vitamin D.
  3. It gave suckling infants natural blood levels of vitamin D (45 ng/ml).

Given this, if you are now breast-feeding and not taking vitamin D, then I hope you are giving your infant at least 400 IU of vitamin D per day as the American Academy of Pediatrics (AAP) recommends. If you want your infant to start getting their vitamin D from your breast milk, I recommend the following steps:

  1. Take a loading dose of 10,000 IU/day for a month.
  2. After one month on 10,000 IU/day, stop supplementing your infant with vitamin D as your breast milk should now be filled with vitamin D.
  3. Take 6,000 IU/day maintenance dose thereafter, except on days you get full body sun exposure.

However — and this is important — when the breastfeeding stops, you need to start supplementing your child again, as the AAP recommends, unless the child is in the sun enough to have adequate levels, and very few are.

I’d like to reiterate, can you think of a better biomarker for how much vitamin D humans need?

  • “How much vitamin D do human breast–feeding mothers have to take to transform their breast milk into an adequate source of vitamin D for their infants?”

This is a great biomarker question, one essential to the survival of our species. The answer is 50 ng/ml, which can be achieved by 6,000 IU/day for breastfeeding mothers


Editat de QiaoBing, 02 februarie 2015 - 13:06 .


#538
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 13:04

fete salut  [flo2]

 

Qiao te intrebasem si eu daca pot face vitamina D bauta cafea  [clo] mersi  [flo2]

 

va pup pe toate  [pup]



#539
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 13:07

Qiao merci [pup]

#540
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 13:11

mi mi se par cam mari dozele recomandate




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -