Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colindam, colindam pe Ghetar!


735 raspunsuri la acest subiect

#431
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 12:26

Mama, ce de zapada la voi in Suedia!
La noi inca nu s-a depus pe jos cine stie ce, doar putin pe masini... ninge marunt (in Bucuresti, vorbesc)


La noi cand ninge, așa e totdeauna. Nu se mai oprește :). Dar e superb!

#432
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 12:49

Cel mic al ei, bebe, se numeste si Stefan... Tudor Stefan  [bib]

auci, da! intelesesem ca ei i s-a spus La Multi Ani [:)]

 

sa-ti traiasca Stefanelul mic, si sa fie cumintel la prima lui onomastica [flo2]  [flo2]  [flo2]



#433
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 13:06

Așa e Andra, pana nu ajungi acolo, sa ai copii la vârsta asta, e usor :). Nu degeaba copii mici-probleme mici, copii mari-probleme mari, nu? :)

Multe dintre cele care se plang de probleme ale copilariei  le spun sa se bucure de fiecare zi ca timpul zboara si se uita chioras cica mie mi-e usor sa vorbesc ca am copiii mari  [:-)))] .Stii vorba cu "pragul de sus..."



#434
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 13:32

Multe dintre cele care se plang de probleme ale copilariei  le spun sa se bucure de fiecare zi ca timpul zboara si se uita chioras cica mie mi-e usor sa vorbesc ca am copiii mari  [:-)))] .Stii vorba cu "pragul de sus..."

Iti dau dreptate... cand ai copii mici, bebelusi, intervin probleme, greutati, "de ordin fizic", ca sa zic asa, care te epuizeaza dpdv fizic: nopti nedormite, oboseala maxima si continua (nu-i usor deloc sa nu te odihnesti nopti la rand timp de 1-2 ani, se supravietuieste, dar usor nu-i deloc, de "demoleaza"), luat copii in brate pana nu mai poti (la meniera carat in brate, nu luati de alint, carati pe distante lungi). Eu de ex. avand copii apropiati ca varsta, uneori le duceam pe fete in brate concomitent, de ex. ma puteai vedea in brate cu un copil de 8 luni-1 an + 1 copil de 2 ani, deci cu un total de 20 kg.... si daca Doamne fereste ieseam si cu caruciorul sau cu vreo tricicleta, eram arajata... efectiv le dadeam cate un sut sa avanseze [:-)))] (mijloacele pe roti, nu copiii). Ma dureau toate alea, brate, umeri, mijloc... Si recunosc ca in momentele alea imi ziceam "Doamne, sa ajung sa vad copiii ceva mai marisori, sa fie dpdv fizic mai independenti, sa mearga si singuri, sa nu mai oboseasca asa, ca nu-i mai pot duce in brate multa vreme".... Asa gandeam la vremea aia, si de aceea le invidiam pe mamicile cu copii mai mari - ca au scapat de problemele fizice....

Reversul medaliei era ca erau mereu cu mine, stiam ce fac, ce mananca, cu ce se joaca etc... 

Bine, nici acum nu-s independente ca nioste copii mari, la 6 si 7 ani, tot insotiti de familie sunt (sau de cadre didactice - scoala). Singure, sau singure cu vreun grup - inca nu-o cazul... deci nu am probleme specifice copiilor mai mari, partea cu anturajul. Desi, anturaj se pot numi si copiii de la scoala, care sunt cum sunt, unii "asa", altii "mai asa" - dar inca nu se pune problema de influente grave, ci doar de chestii marunte, in interiorul scolii. Dar slava Domnului, nu am avut niciodata probleme majore, de compotament, sau mai stiu eu ce... poate doar asa "vorbe de discutie" ce-a mai zis unul-altul...

 

Acum, la partea cu invidia fata de mamicile cu copii mari (ce bine ca ai copii  mai mari) este partea cu vacantele, zilele cu coduri, zilele de boala (viroze/raceli), in care trebuie ca cineva musai sa fie acasa, sa-si ia liber de la job, in caz de boala, sau de vreun cod portocaliu - de azi pe maine (vacantele macar le stii cand sunt, si e mai usor sa te planifici). Asta e momentan, pt mine, singurul aaspect stresant in perioada asta a copiilor, pt ca nu am in familie pe nimeni la pensie (bunici) pe care sa-l am permanent la dispozitie, asa "in scurt", iar copiii, la varsta asta, nu-i pot lasa singuri acasa (6 si 7 ani), cu toate ca noi, cei cu cheia de gat, stateam fara probleme. In cazul copiilor mai mari, stresul asta dispare (dar, da, apar altele)...

 

Cam asta se vede din ograda mea  [flo2]



#435
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 13:33

La multi ani sfintilor de astazi !

Si la noi ninge ca in povesti...am dat zapada din curte si putin din gradina (doar de pe terasa, pe iarba ramane)...motanel se uita trist pe geam, asa ca i-am dat drumul afara...cat de fericit a fost cand i-am deschis usa spre gradina...a stat la vecini pe pres vreo ora (e locul lui preferat) si acum a venit acasa...cu o foame de lup :-)))

Noi am fost sa cumparam cate ceva; am luat si curcanul pt Revelion cu ocazia asta...Marcia a dormit pana am venit noi acasa...mai tarziu o trimit la zapada....si maine merg cu ea sa ne batem cu zapada, la noi pe pajiste :-)) si facem si un om de zapada, asta e traditia in fiecare an cand ninge...

Editat de Ella73, 27 decembrie 2014 - 13:34 .


#436
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 13:34

Dar dincolo de toate astea, m-am bucurat si ma bucur in continuare de copilaria fetelor, in diversele etape care au fost/sunt/vor veni  [:)]

 

Uitandu-ma in urma, partea aia de bebelusi, mi-a placut, parca a trecut foarte repede, cu toate ca m-a consumat fizic foarte mult la vremea aceea



#437
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 13:38

http://www.digi24.ro...pe masa de ajun

 

Ca tot vorbeati voi despre ele  [:)] .



#438
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 14:22

Eu cred ca fiecare lucru are plusuri si minusuri acum noi alegem asupra carei parti ne focusam,eu prefer partea pozitiva in felul acesta ma pot bucura mai mult .



#439
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 14:41

Aici lapoviteaza dar nu se depune....ninge de fapt si e o vreme urata....uda si friguroasa...asa ca m am gandit sa...citesc...imi era dor sa citesc intinsa in pat...la caldura....

Mi am luat langa mine un studiu despre originea scrisului...foarte interesant...iar cand m-oi plictisi trec la asimov....apoi la conan doyle....si pe seara fac ciorba de afumatura....

#440
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 14:42

Suna bine nu?emoticon care se rostogoleste...


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Ieri, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Ieri, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Ieri, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - apr 30 2024 21:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -