Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiocei de martie 2014 - Cap 42


1017 raspunsuri la acest subiect

#811
deea1985

deea1985

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 23:25

Stefi, am zis :)
Cantitatile...... m-am invatat sa le pun ochiometric.
Azi am facut mai putin: jumatate de pachet de paste, 2-3 oua, 3-4 linguri zahar, 1-2 linguri telemea rasa si inca vreo 4 linguri branza dulce (din asta poti pune mai multa, mai ales ca nu e sarata), esenta de vanilie si lapte..... nu stiu cat, pe asta chiar ochiometric l-am pus, sa fi fost cam o cana si jumatate.
Fierb apa, pun pastele, las pe foc pana dau in clocot, opresc focul si acopar (eu asa procedez in general la paste si la orez, nu le fierb, le "infuzez" - termenul imi apartine :)))
Dupa 15-20 minute le pun la scurs in sita.
Bat ouale cu zaharul (acum ma intreb daca nu ar merge indulcite cu alte surse mai naturale, mai ales ca se pot pune si stafide sau alte fructe uscate, tocate).
Deci bat ouale, pun vanilia, laptele,mai bat putin, pun si branza sfaramata/rasa, apoi pun pastele.
Amestec bine, sa se imprastie uniform branza, apoi pun in vas yena uns cu putin unt.

La amestecul asta final imi dau seama daca am prea putin lichid si, daca da, mai adaug lapte si omogenizez.
Bine, asta seara am realizat ca mai e nevoie de lapte dupa ce le-am pus in tava si acolo am completat si am amestecat bine.
Cand le nivelez in tava de copt cu dosul lingurii, nu trebuie sa fie strat de lichid deasupra, dar nici prea jos.


Deci astea erau celebrele vargabe...cum le zice? Pai eu tot fac din astea pt noi dar le ziceam macaroane cu branza :))).

Indulcitor mai natural...banana pisata (la biscuiti, fursecuri merge ca si leaga compozitia) sau curmale hidratate si apoi pisate (pasta).

#812
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 23:31

monic, parerea mea: ai putea sa-l bandajezi si lipit cu leucoplast. pana se vindeca rana. poate asa renunta si sa-l bage in gurita. sanse putine, dar... nebandajat, tot baga zona cu rana in gurita si putin probabil sa-i treaca prea repede...

Ms Asa ma gandisem si eu. Da Doamne sa uite de suptul lui!
Maddutz te rog inca o intrebare.Am ochiul stang rosu in interior(rosu nu inrosit) si ceva secretii,ma mai inteapa asa Nu ma mananca.Am pus nettacin.E conjunctivita?

Editat de monic@, 21 decembrie 2014 - 23:35 .


#813
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 23:34

Le-am facut vargabeles, o varianta mai bebeluseasca....... au mancat amandoi foarte bine (si eu pe langa ei [fri] ).
Inca un preparat de unde Maria primeste si ceva albus, asta apropo de discutia de ieri.

Anei am inceput sa.i dau putin din ce mancam noi.Ieri putin pilaf azi placinta cu iaurt.Mama ce mai manca!!!

#814
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 23:37

N:ci Filip nu a renuntat la el. Daca are o problema primul lucru e degetul in gurita. Si la somn clar. Dar nu vad unde e tragedia ca un copil de 4 ani sa doarma asa.


Ana la fel face.E cam grav fiindca suptul degetului poate creea pb iremediabile pe termen lung:deformarea drgetelui,mandibulei,boltei,dintilor si altele la care nu vreau sa ma gandesc.

Editat de monic@, 21 decembrie 2014 - 23:39 .


#815
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 23:44

Stefi ce bine suna! Distractie placuta!
Si parte din prietenii nostri pleaca la ski in Bulgaria dupa Anul nou.Apartament de 4 stele pt 4 pers (2 adulti si 2 copii),4 nopti 520 euro cu demipensiune.Dar noi nu schiem asa ca nu mergem

#816
deea1985

deea1985

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:12

Offf ce.as mai pleca si eu...dar singura...macar o zi. Dar nu am nici o sansa cu lipitoarea asta mica.
Distractie placuta Stefi!

#817
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 04:28

lady, stai linistita, va crste. crl putin, eu asa zic, din ce pot edea in poze...

Multumesc. Mai astept o perioada si apoi vedem.

#818
easytry

easytry

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.964 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 05:31

M-am trezit de la 4.30 si nu mai pot sa dorm. Ce bine ca am avut ce recupera....eu de Craciun nu gatesc nimic si fac bagaje ...

#819
BujorAlb

BujorAlb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.964 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 07:52

Eu nu am fost niciodata cu degetelul asa ca nu stiam nimic despre asta. Eu in schimb ma jucam cu parul.

#820
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 08:43

Buna dimi!

Incepe maratonul gospodinelor? [biz] [biz] [biz]

Cred ca o sa fie cam pustiu pe aici............ pana si Maddutz cu Andika s-au apucat de bucatarit :)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -