Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de august 2015

mamici gravide 2015 sarcina

1014 raspunsuri la acest subiect

#41
AlexisB

AlexisB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 10 decembrie 2014 - 21:43

Salut mamici,

 

Din fericire, nu am experimentat prea multe simptome ale sarcinii. Tot fara greturi, voma. Doar niste ameteli 'rapide' si oboseala seara.

Maine mergem la doctorul de familie sa vedem cum se vor intampla lucrurile aici.

Cam din ce saptamana este burtica vizibila?

Va pup!!



#42
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 09:33

bun venit fetelor noi,

ce ma bucur ca suntem tot mai multe !

 

AlexisB  ce bine ca nu te incearca greturile, ca sunt tare anevoioase

 

Eu seara oricum eram obisnuita sa ma bag devreme in pat, inainte de ora 9, la 9 deja in mod normal trebuia sa dormim. Eu ma pun langa Mihai, baiatul meu si adormim impreuna, apoi ma trezesc pe la un 11, 12 si merg in dormitor.

Dar cred ca as putea sa dorm si de la 8, n-ar fi nicio problema, numai ca nu reusesc sa ma bag la acea ora in pat.

 

De masaj nu stiu nimic, faceam intr-o vreme anticelulitic, dar nu era in perioada de sarcina. Nu stiu cat ar fi de permis, trebuie avut grija si la crema. Un masaj de relaxare ma gandesc ca merge.

 

La mine in prima sarcina burtica s-a vazut destul de tarziu, asa pt publicul larg ma refer, ca eu o vedeam insa cand puneam o haina peste se ascundea tot. am avut de sus de sub sani burta, de aceea nu a fost foarte evidenta, eram in luna a 6-a ( cam 24 de satamani ) cand deja se vedea.

La a doua sarcina poate se va vedea mai repede.

 

Cafea, beau si eu una dimineata, la fel si la mine, tensiunea mica.

 

O zi cat mai buna fetelor, fara greturi si cu energie !



#43
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 13:21

Heeey mamici fericite!!!

Felicitari tuturor si si fie ca aceasta perioada sa fie una dintre cele mai frumoase din vietile noastre!

Si noi am aflat de curand ca vom avea un puiut si inca ma bucur de perioada in care nu am stari neplacute, doar un usor discomfort al abdomenului inferior



#44
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 13:30

Florix eu as alege un doctor care ca poata fi contactat la nevoie, iar pe acest profesor l-as vizita trimestrial. Nu vad de ce ar fi o problema sa spui nume de clinici pe aici, ca oricum nu ai fi singura

Iris sunt de acord cu tine, cu toate ca isi fac bine meseria, medicii ff cunoscuti (si care au si obligatii academice), nu au timpul necesar pe care uneori noi l-am dori pentru a-i intreba tot felul de lucruri.... Eu am avut de ales intre un ginecolog sef de sectie si un medic primar si l-am ales pe al 2-lea tocmai din acest considerent.



#45
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 13:35

Yvon

      si eu am intrebat medicul legat de sport/efort fizic si mi-a spus ca atata timp cat sarcina e ok, pot continua sa fac lucrurile pe care le faceam pana acum (ca o guma, a zis sa nu incep sa fac acum chestii pe care nu le-am mai facut niciodata:))) )



#46
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 13:44

Hey!!!! si eu tot pe 1 Dec am aflat...!!! De fapt, pe 30 Nov pe la 11PM, dar am crezut ca nu are cum... Si am mai facut 2 teste a doua zi de la firme diferite, iar dupamasa am si mers la un control, ca sa imi zica ca sunt insarcinata in 3 saptamani. Oricum, a fost o surpriza totala!!!! Inca incerc sa ma obisnuiesc cu gandul... Planurile erau altele, dar ne bucuram de veste :) Asta da cadou de Craciun :) Sunt in sapt 4 acum, si am probleme cu greturile, durerile de cap si oboseala... Lucrez la birou, in fata calculatorului, iar asta nu ajuta deloc :(

Cam asa am "patit" si eu:))) in 3 noiembrie a fost ultima menstruatie si in dec cand ar fi trebuit sa inceapa urmatorul ciclu, am avut doar dureri de sani si abdomen.... Imi vine si acum sa rad ca am sunat medicul de familie ingrijorata de ce probleme as putea avea.... M-a intrebat de test de sarcina, evident, nu facusem si la 4 dimineata cand l-am facut..... Surpriza!!( sau nu) era POZITIV. Dupa nu am mai putut dormi de bucurie nici eu nici iubi...



#47
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 14:05

Salutare!

 

Azi sunt mai ok cu greuturile, dar cred ca si de la clementinele ce le-am mancat. Voi cum mai sunteti?

Yvon ai fost la dr? Te asteptam cu noutati.

Eu nu mai am rabdare pana pe 22 cand merg sa-mi vad eu samburelul cu inimioara.

 

Va pup.



#48
AlexisB

AlexisB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 21:23

Salut fetelor,

 

Eu am fost ieri la doctor, dar vorba aia am intrat vaca, am iesit bou (sau invers?). M-a crezut pe cuvant ca sunt gravida. Mi'a luat niste sange si urina totusi pentru analize. In rest, se pare ca ecografii nu se fac pana la 8 saptamani cand voi face si testele pt posibile probleme, gen triplu test etc.

Deci pana'n 9 Ianuarie, tot nu stiu daca 'celula'-i bine. Inca o zi fara greuturi. ieeei. Dar cred ca se apropie. Le cam simt....

Din cate am vazut la stimatii danezi, este faptul ca eu voi vizita mai des moasa si doctorul de familie decat ginecologul. Voi merge la intalnirile cu moasa de 8 ori iar cu gine-obstetrician de 2 ori. Nu e cam ciudat?

 

O seara frumoasa fara greturi/ameteli/dureri de burtica!



#49
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 13 decembrie 2014 - 09:06

neata fetelor,

 

am fost la doctor, mi-am vazut minunea, ii batea inimioara , mi-a aratat medicul si cum se vede asa o linie coloana vertebrala, el zicea uite aici se vede cordonul ombilical...eu nu am vazut [batcap] , aveam 6 sapt si 5 zile, practic azi deja sunt 7 saptamani, mi-a dat DPN 1 august.

Dar in cornul uterin stang se pare ca am un hematom, e mititel, zice ca nu afecteaza sarcina , aceasta fiind fixata pe partea dreapta, iar pentru hematom mi-a dat vitamin C si mi-a zis sa revin pe la sfarsitul lunii sa vedem ce se mai intampla. In mod normal ar trebui sa am o scurgere maronie, asta insemnand ca se elimina hematomul.

In continuare mi-a zis sa iau acidul folic, deocamdata nu mi-a dat altceva.

Legat de sport mi-a zis ca pot sa fac orice dar fara topaieli. Ca si exemple, pot face flotari, genuflexuni, usoare exercitii cu greutati...dar sa nu sar.

Deocamdata nu m-au lasat starile de greata si oboseala, asa ca saptamana asta n-am facut decat intr-o singura zi sport, vreau sa reiau din zilele urmatoare cu speranta ca voi reveni la stari mai normale.

 

Ma bucur sa vad ca se indeasa randurile, bine-ai venit hannajoy si sarcina usoara!

 

Interesant sistemul danezilor, nu inteleg de ce sa nu-ti faca ecografie decat dupa 8 saptamani.

Si legat de Danemarca, in vacanta copiilor de la inceput de noiembrie am fost acolo in concediu si cred ca atunci s-a intamplat sa raman insarcinata.

 

Mi-a placut tare mult acolo si am apreciat cum toata lumea merge cu bicicleta, cat de mult sport face lumea, indifferent de vreme. Se alearga si seara tarziu, cu lanterna pe cap si da-I si fugi, am apreciat aceste indeletniciri. Sa nu mai spun cat de bine arata doamnele la o varsta destul de inaintata. Mi-a placut tare mult cand vedeam danezi relaxati care isi trageau copilasii blonzi la bicicleta cu atas. O tara tare frumoasa !

 

va pup, haideti si mai povestiti cum sunteti !



#50
AlexisB

AlexisB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 13 decembrie 2014 - 16:01

Intr'adevar, sunt foarte sportivi si destul de libertini in ceea ce priveste copii. Eu am vazut acum vreo luna, in fata restaurantelor carucioare cu copii care dormeau. La inceput mi s'a parut strigator la cer apoi am inteles cumva ca e bine sa 'incerci' pe cat posibil sa'l ''calesti'', cum s'ar zice. Eu cand ii vad cu copii de un an, pe scaun de bicileta, mi se face paru' maciuca. Dar oricum, copii lor sunt muuuult mai rezistenti si sanatosi ca cei din Romania.

 

Eu sper sa imprumut un pic din relaxarea asta a lor in ceea ce priveste bebele dar....old habits die hard.

 

Fetelor, voi acidul folic l'ati luat la sfatul doctului? Eu am zis ca nu vreau sa fiu, cel putin nu de pe'acum, una din aia care stie ea ce pastile trebuie luate, asa ca m'am abtinut de la a'mi auto-prescrie vreo vitamina. 

 

Vreau sa va cer sfatul intr'o privinta: am racit usor si totusi, m'ar bate gandul sa iau un paracetamol si cu ceai cald, sa treaca repede si sa nu se agraveze. Mai bine raman la un ceai cald cu miere si lamaie?

 

Weekend frumooss!





Etichetat si cu mamici, gravide, 2015, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -