Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iohannis... incotro?


206 raspunsuri la acest subiect

#131
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:35

 

Madanic, tu cum intelegi ca votantii PSD- ului au fost numiti comunisti? Care era intelesul? In care sens au fost numiti asa?

Am argumente la peste 90% din ce am citit aici. Cand m- am retras din discutii, inainte de alegeri cu doua- trei zile este pt ca am avut un deja vu. Si s- a confirmat la alegeri. Si mi s- a luat, ca era inutil.

Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni aici. Eu vreau sa ne fie si noua bine, atat cat se poate, de cat suntem noi in stare acum, fara sa mai fim buzunariti de gastile de ticalosi. Dar nu stiu, probabil ca doar eu vreau lucrul asta pe aici.

Ti se pare corect ca sa ii convingi si pe altii sa voteze intr- un fel, sa faci presiune, desi tu nu esti convins de optiunea ta? Ti se pare matur sa votezi pe cineva in baza faptului ca a cantat imnul corect si alte trebi la fel de " semnificative"?

Ti se pare corect sa platim taxe, peste taxe, peste taxe pt drumuri, plus preturi care bat occidentul la popoul gol, ca sume astronomice, iar noi sa nu le avem aceste drumuri?

Tu ai citit. Cat de sigura esti ca si astia de 18- 25 de ani au facut- o? Eu nu am afirmat nicaieri ca stiu PCR- ul mai bine. Era o ironie? Ca nu m- am prins.

Tot se da cu bunul simt. Pai puiemonta e din sfera aia, nu?

 

Eu nu am inteles ca votantii lui Ponta sunt numiti comunisti, am inteles ca s-a strigat "Jos comunismul" ceea ce este altceva. Cred ca in supararea ta nu mai interpretezi corect imaginea alegerilor. Manifestatiile de strada nu au schimbat optiunea nimanui prin presiune, ci doar au fost o manifestare democratica a unor oameni carora gestul guvernului li s-a parut de neacceptat. Manifestatia a convins pe cei care in turul 1 si in alte alegeri au stat in casa, nu a fortat cu nimic votul celorlati. Un votant care se bazeaza pe euforia de moment in alegerea lui, nu face bine nici in tabara ta nici in tabara mea daca intelegi ce vreau sa zic.

Apoi as dori sa stiu ce anume te face pe tine sa crezi ca votantii din turul 2 nu erau convinsi de optiunea lor? Sau ca au votat in baza aptitudinii de reproducere a imnului natural ? 

In general decizia votului o ia individul, in functie de criteriile personale (fie ele corecte sau nu) este si motivul pentru care votam, altfel am fi avut o lista de criterii si candidatul care indeplinea toate sau cele mai multe castiga fara sa fie nevoie sa te deplasezi la vot. 

 

Candidatul castigator in alegerile astea nu indeplineste criteriile tale, e optiunea ta si trebuie respectata, dar indeplineste criteriile majoritatii votantilor care s-au deplasat sa voteze si asta trebuie respectat.

 

Pentru ca vorbesti de taxe, si taieri de pensii si salarii. Eu n-am prins perioada de criza in Romania, am prins-o in US. In plina criza cu un sistem de pensii private aici in US multi pensionari si-au pierdut tot ce aveau pus deoparte la pensie, au trebuit sa se reangajeze ca sa poata supravietui, au mai pierdut si casele pe deasupra. Familii tinere au trecut prin situatii la fel de grele, imi amintesc ca brusc au disparut copii din daycare si am primit invitatii de la mamicile lor sa-mi la copilul in grija lor la jumatate din cat plateam la daycare. Toate isi pierdusera slujbele, in unele cazuri isi pierdusera si sotii sau partenerii slujba. Ce sa-i faci, capitalism feroce!. Asta a fost inceputul crizei, apoi au inceput concedierile din government (agentiile federale, parcurile nationale, etc). Au aparut taxele de intrare in parcurile nationale pe unde inainte nu erau. Am inceput sa donam ca sa le mentina deschise.

A fost shut-down-ul guvernamental care a pus o groaza de oameni in concediu neplatit si taierile salariale. Compania la care lucrez avea contracte de livrare catre stat si a fost afectata drept care o perioada ne-au scazut salariile.

N-am vazut un singur miting, oamenii erau mult mai preocupati sa isi caute alternative care sa-i tina pe linia de plutire. Alta imagine nu-i asa? (Nu spun ca e ideal dar parca e un pic diferit de societatea sociala) 

 

Zici de taxele pe care le platesti si ca nu primesti nimic in schimb, intrebarea mea este de ce nu se iese in strada pentru obligarea guvernantilor la o gestionare corecta si transparenta a banului public? De ce nu se iese in strada pentru un sistem sanitar decent aprovizionat? De ce nu se iese pentru o educatie decenta? De ce se iese doar pentru mariri de pensii, mariri de salarii? Ce faceti cu banii aia in conditiile in care statul va ia inapoi aproape jumatate din ei?

Tot episodul asta cu diaspora a demonstrat ceva, puterea strazii exista. Ramane la alegerea romanului sa isi ia inima in dinti si sa faca ceva impotriva modului in care suntem condusi de atata timp. Daca mergem inainte cu sloganul "Toti sunt la fel si noi prea mici sa ne opunem" nu prea vad de ce s-ar schimba lucrurile.

 

Pana una alta justitia face tur de forta zilele astea, si nu a ratat nici o parte. Insa mafia PSD nu a ratat ocazia de a-si aservi CNI punand acolo cel putin trei nume manjite de nu le mai spala nici detergentul miracol.

http://www.gandul.in...omania-13630790

 

Cu monta ala nu ma solidarizez (nici nu voi scrie prima parte), injuriile nu au ce cauta intr-un dialog civilizat. Sunt sigura ca nici Iohannis nu o face. Pacat ca discursul lui Ponta a devenit elegant abia dupa ce a pierdut asa usturator alegerile, altfel ar fi aratat campania electorala daca se discutau proiecte de tara in loc de aruncarea de dejectii.


Editat de Madanic, 25 noiembrie 2014 - 16:38 .


#132
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:43

Incompatibilitatea era ca pe vremea cand era primar al Sibiului era si reprezentant al municipalitatii in consiliu de administratie al unor regii (Apa, Canal, Piete) care aveau in derulare contracte cu primaria.

Are o decizie a instantei de fond Alba conform careia nu era in stare de incompatibilitate. ANI a depus recurs la Inalta Curte. 

In principiu nu exista nici un motiv pentru ca recursul sa nu fie admis. 

Admiterea recursului nu reprezinta o sentinta.

 

Daca este declarat incompatibil nu are voie sa ocupe nici o functie publica eligibila in urmatorii 3 ani. (Adica functie aleasa, parlamentar, primar, consilier judetean, presedinte).

Daca ar fi declarat incompatibil inainte de depunerea juramantului, se prelungeste mandatul lui Basa pana la organizarea de alegeri aniticipate.

Daca ar fi declarat incompatibil dupa ce a depus juramantul, presedinte interimar (tot pana la organizarea de alegeri anticipate) devine presedintele senatului, Tariceanu.

Daca nu e declarat incompatibil, e ok.

 

Acuma, ce mi se pare mie simpatic este ca ICCJ a zis ca nu vrea sa ia o hotarare sub presiune, si a tot amanat-o... (in ideea ca nu se-alege, si dup-aia il judeca linistiti) si  iata, acu' presiune!



#133
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:49

eu inteleg ca in tabara Pesedista e bucurie mare insa admiterea unui recurs nu inseamna o decizie a instantei.

Am inteles ca instanta a dorit sa se informeze mai bine si ca nu a vrut sa ia o decizie grabita.



#134
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 17:16

Ar trebui sa deschid doua ferestre...n- am timp.
Madanic, cu strigatul jos comunismului, eu cel putin, vorbeam de ceea ce s- a strigat la revolutie, ii raspundeam Capcaunului.
Votantii PSD au fost numiti si comunisti, si lenesi, si spalati pe creiere sinasistatinsocial si pomanagii si " cu studii cel mult medii" - dedu tu.
Cu iesitul in strada, am zis si nu ma mai repet si nici nu imi schimb parerea. Desigur, tu poti crede ce consideri tu. A fost o chestie bine speculata, stat la coada, crescut nervii...
Ce sa spun? Ma bucur ca, macar omparte dintre romani sunt ascultati. Fie ei si din diaspora. Daca tot da licuriciul directive, eu consider ca pot sta acasa si nu mai e nevoie si de votul meu.
pai uita- te aici cati nu au fost convinsi de Iohannisul votat de ei. Dar dc Ponta era raul absolut, apai celalalt musai trebuia scos bun. Cu Imnul e si un topic : D
Cu Statele, cu tot respectul pt tine, nu ma intereseaza sistemul lor. Nu traiesc acolo. Nu contribui cu nimic la sistemul acela, asta vreau sa zic. Dar stiu ca la noi nu si- a luat lumea de rand case "cu buletinul". Deci cine o fi facut imprumuturi consistente, de- alea a la Bancorex, trebuia sa se descurce, nu sa indatoreze o tara, ca " o venit Criza". Dar in fine, de fapt am aratat cum s- au volatilizat banii nostri, imprumuturile la FMI etc. Criza stim de unde a venit de fapt.
Eu astept sa ii articuleze pe toti, nu preferential. Pare sa inceapa, dar dc de- abia acuma, asta inseamna ca nu e meritul Ciresicii si nici al Mosului. Cin' sa fie?
Despre Gandul, numai de bine! Tac chitic cand le zic antenele de darile la stat.
Multumesc ca solidarizezi [flo2]


Blackcat, pariu ca nu il vor atinge in timpul mandatului cu nici macar o floare de incompatibilitate pe Iohannis. A fost ales, ura si la gara...trenul plecase. Mie insa imi spune iarasi ceva despre el. Si nu de bine. A gasit si el portitele legii...Cinci ani suntem precum s- a ales/ decis.... Toti primarii care au avut litigii de genul au pierdut. Legea nu se va suci, ca da peste cap ceea ce deja s- a judecat.

Editat de lucialu, 25 noiembrie 2014 - 17:18 .


#135
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 17:46

Votantii PSD au fost numiti si comunisti, si lenesi, si spalati pe creiere sinasistatinsocial si pomanagii si " cu studii cel mult medii" - dedu tu.

 

lucialu, fie exagerezi, fie nu citești tot ce se scrie. N-a zis nimeni că votanții PSD sunt pomanagii și cu ”studii cel mult medii”. Sunt studii sociologice care spun că dintre cei cu studii primare și medii, cei mai mulți au votat cu Ponta. Ți-a pus și Căpcăunul link (nu le caut acum, dar e plin netul de ele). Ori nu e același lucru. În limba română afirmația ta și afirmația studiului nu sunt același lucru.


Editat de danielag, 25 noiembrie 2014 - 18:31 .


#136
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 18:16

Nu scrie nicaieri in constitutie ca in caz de incompatibilitate face ceva.ca presedintte nu prea poate fi atins.

#137
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 18:36

Nu pot sa nu vad cum unii dintre voi chiar ii vor gatul lui iohannis.simt cum curge in unii dorinta de a fi ponta presedinte.stati voi linistiti probabil toate au fost luate in calcul.ganditi va ca e unul din cei mai curati.iohannis.il preferati pe tupeistul ponta ala care da bani la cei care fac copii si nu muncesc...care se gandeste cum sa si scoata tatucii din puscarie...

#138
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 18:37

Insena ca toti cei care au iesit in strada au iesit ca i au pus agenturile straine.ca se distrau.ponta nu va mai avea nas.nu va mai iesi el never.

#139
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 19:17

Pe principiul " cine nu e cu mine e impotriva mea" eumada sa inteleg ca e gresit sa constatam ceva inadecvat in comportamentul lui Iohannis. 

Si care e faza cu "Ponta care da bani la cei care fac copii si nu muncesc?". Din ce am inteles in tarile civilizate pe care atata le admiram chiar se dau bani celor care stau acasa si fac copii, gen Finlanda, Norvegia,etc. Mi se pare absurd sa spui ca 84 de lei pe luna inseamna bani multi si de asta stau oamenii acasa si fac copii. Copii in astfel de conditii fac aia care , indiferent de cine  e la putere , atata stiu atata pot, atata fac, oameni certati cu igiena si cu mersul la medic.

Exact ce spunea lucilau mai inainte despre cum sunt vazuti cei care au votat cu Ponta. In continuare sustinem democratia, dar nu si dreptul cuiva de a vota cum crede de cuviinta, suntem civilizati , dar ne jignim cu orice ocazie si tot asa.

Eu una nu m-am simtit reprezentata nici de Ponta , nici de Iohannis, dar nu ii vreau capul niciunuia.Eu imi doresc sa isi faca fiecare treaba , unul ca premier, altul ca presedinte, sa nu mai vad certuri si jigniri prin intermediul televiziunilor si sa ne respectam intre noi . Ca mi-e greu sa cred ca 5 milioane de romani care au votat cu Ponta sunt toti asistati social , prosti , nu muncesc si stau acasa sa toarne copii ca le da Guvernul bani, iar toti ceilalti 6 milioane sunt un exemplu de virtute , cu studii superioare si f bun analisti politici. 

Sincer cred ca in ambele tabere sunt oameni cu defecte si calitati, harnici si lenesi, cu studii si fara, etc., si asa e si normal, toti suntem romani.

Ca tot vorbeam de SUA pe aici, ce imi place la ei e spiritul civic si faptul ca ei chiar se duc la vot in cunostiinta de cauza, ii cunosc pe candidati cu ce au facut ei bun si rau pana atunci . Noi ne bazam mai mult pe ce se intampla in perioada campaniei electorale , pe anumite dezbateri si credem ca ne-am format o opinie.,cu exceptiile de rigoare desigur.

La aceste alegeri se vede ceva miscare in sensul asta.Dar in continuare sunt deranjata de cei care stau pasivi acasa si astepta turul II ca sa le fie mai usor sa aleaga, fara sa realizeze ca neprezentarea lor la vot are influenta asupra candidatilor care raman in cursa.



#140
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 19:48

 

Sincer cred ca in ambele tabere sunt oameni cu defecte si calitati, harnici si lenesi, cu studii si fara, etc., si asa e si normal, toti suntem romani.

 

doar ca intr-o tabara sunt mai multi. din care vrei, din cei enumerati, fiindca procentul nu e cu siguranta egal la nicio categorie.

 

sa pomenesc de cei care au votat cu Monta (la propriu)? [:)] n-am timp acum sa caut filmuletul (e drept, si in cealalta tabara sunt multi care au dubii in ceea ce priveste initiala numelui candidatului, da' parca suna altfel).




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -