Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (7)


296 raspunsuri la acest subiect

#121
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 11:22

Neata burtici frumoase.

Gabi radiezi. Cel putin asa mi se pare mie si cand te vad, am senzatia ca va fi bine! Si ai timp sa faci toate cumparaturile.

 

Kytana, pe de o parte imi pare rau daca iar va trebui sa treci prin faza mutatului, insa pe de alta parte cred ca va fi bine pentru copii. Orice inceput aduce lucrururi bune, asa ca orice ati face, eu va urez succes.

 

eu simt ca ajung al termen, ce ma enerveaza este faptul ca simt ca nu voi naste natural. Nu stiu de ce am senzatia asta, dar parca prevad ceva aiurea si va trebui sa fac cezariana, desi nu imi doresc. Sper sa nu fie asa.

 

Nadia, pentru vergeturi, ulei de masline fiert si racit. Este un emolient si hidratant foarte bun pentru piele. Acum daca ai predispozitie la vergeturi, e cam aiurea, dar cu rabdare si cu o dieta sanatoasa si echilibrata dupa nastere o sa fie ok. Eu inca nu experimentez vergeturile, in schimb mi-a aparut celulita pe fund. Iar cat priveste ingrasatul, azi aveam 77, deci 13 kg de la inceputul sarcinii. Acu ma astept sa se tot duca acul cantarului pana la final. Dar, nu ma mai complic, dam noi jos dupa nastere!

Fetelor, merg pe jos cam o ora pe zi, ma duc si vin de la munca pe jos. Medicul mi-a zis ca daca pot, sa merg mai mult!

 

Fac si eu ca si Kytana: intrebare de cap insarcinat: mai e valabila clisma la nastere? Adica se mai face sau nu? eu am fobie de asa ceva!



#122
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 12:36

Neata fete frumoase si bulgarasi voinici,

 

Sunteti toate mamici/viitoare mamici foarte frumoase si speciale. Nu va faceti griji nici pentru kilograme multe in plus, nici pentru vergeturi, acum cel mai important pe lumea asta este ca bebeii sa fie sanatosi, sa se dezvolte normal. Restul, sunt doar detalii si se vor repara cu rabdare multa.

 

Eu sigur nu voi ajunge la termen, caci la mine lucrurile au fost clare de la bun inceput (din faza in care am dat unda verde penrtu un bebel): cezariana la rece. Dar nu ma plang fetelor. Doar ma rog sa pot duce sarcina asta cu bine si sa trecem cu bine si peste cezariana si sa ma vad cu bebe in brate. Intre a trai in zona de confort pana pe la 85de ani poate , dar fara un copil, caci medicii mi-au interzis cu desavarsire si a risca si a face unul, am ales, dupa cum se vede, varianta a doua. Si pana acum bunul Dumnezeu mi-a ajutat. Rugaciunile tuturor celor care imi cunosc problema au ajutat. Si uite ca mai e putin. Iar cu un moral pozitiv si cu convingerea ca am ales ce am considerat mai bine pentru mine, ma simt chiar bine si ma bucur chiar ca in fiecare zi am usoare sangerari (nazale). Fiindca in felul asta stiu ca se elibereaza tensiunea si presiunea din zona buclucasa care m-ar pute atrimite in alta lume. Asa ca fetelor, fruntea sus, zambiti, bucurati-va si mergeti mai departe cu incredere in Dumnezeu.

 

Miha, nu vreau sa mai aud de canon!! Bucura-te ca de fapt nu-i cealalta problema. Eu sit ca va fi bine si ca pe bebe al tau il vor putea opera imediat dupa nastere. Iar toate astea, vor deveni doar amintiri neplacute. Si da, imi place si sunt multumita de munca mea, altfel n-as mai fi aici. Sa speram ca planul meu de acasa se va potrivi cu cel din "targ".

 

Sa revenim la chestiuni mai vesele. Aseara am fost si am comandat perdelutele si jaluzelele si am cumparat covorul. De asemenea, tot ieri ne-a venit si caruciorul, care este exact asa cum l-am vazut pe internet. Suntem atat de incantati :) Iara ne-am culcat la 1 noaptea caci am fost ocupati la intoarcere cu montarea caruciorului :)) Dar suntem fericiti, le facem pe toate cu drag pentru bebe.

Si fiindca nu rezist pana la final cand toata camera fi gata, gata. Va atasez niste pozici cu caruciorul (doar cu landoul si scoica) si covorasul cu animalutze-pirat :)

 

 

 

 



#123
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 12:44

si pozele :)

Miniaturi atasate

  • 20141125_085634.jpg
  • 20141125_085544.jpg


#124
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 14:00

Superb 



#125
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 14:01

A plecat mesajul aiurea .... Imi place Andreea , e bestial caruciorul . Sa-l stapaneasca sanatos Stefan si sa si vrea sa stea in el  [:)]

Multumesc Alina  [flo2]  Doamne ajuta sa ai "gura aurita" !!!



#126
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 14:03

Eu la Andrei  nu am facut clisma . Habar nu am ....dar iti poti lua tu de la farmacie si iti faci acasa si le spui daca vor sa-ti faca , ca ti-ai facut tu .



#127
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:20

Buna fete dragi si burtici!

Nadia,in 2 zile nu ai simtit-o deloc deloc pe fetita? Stai un pic in pat cand stii ca e ora ei cea mai activa si daca nu o simti,mergi la dr!

Gabriela mie mi se pare ca esti tare dragalasa cu burtica ta cu tot! Nu vreau nici sa-mi imaginez ce e in sufletul tau si al lui Miha,asa de greu mi se pare dar eu cred si sper ca va fi totul bine ! :*

Soparlica imi suna f cunoscut chestia cu suturile ! :) Bafta multa la proiect dar dupa sa te mai linistesti,da ? :* Mi-e dooorrr de citit rau si spre rusinea mea,eu care citeam o carte pe sapt nu am mai terminat una din sept incoace ... da,am fost f prinsa cu munca si treaba de acasa si seara uneori la 9 jum sunt in pat. Si din pacate in metrou nu mai pot citi ca-mi vine sa vomit. Dar imi promit sa ma revansez :)!

Iuli,din pacate asa este,copiii parca devin mai violenti si egoisti! Mi s-a rupt inima cand am citit de micutul tau! Cat despre mutat, ai curaj si putere iubita ! E greu sa te muti asa cu copii si tot dar daca trebuie,trebuie!
Legat de nastere,si eu cred ca vine mai devreme zvapaiata mea,cam pe 14 febr(eu am termenul pe 27) . Mai devreme sa nu fie!

Noi suntem bine,mi-a trecut durerea de ficat-rinichi si ma bucur tare mult ca a fost doar pasagera :)!
Aseara am avut un episod cu Celine destul de zbuciumat,misca atat de tare ca i-am zis lu' taica'su ca daca nu o linisteste ii bat pe amandoi :) pai el e de vina ca ajunge acasa si o baga in seama prea mult si ea se rasfata! Numai cand il aude parca vrea sa iasa prin buric,coaste si alte locuri din astea . Noroc ca o iubesc de nu mai pot ca altfel... :)

Am o veste buna sa impartasesc cu voi! Ieri s-a nascut prima nepotica din partea sotului,bucurie mare ! Larisa Maria,4 kg si a venit prin cezariana la 42 de sapt ca nu mai vroia sa iasa . :)) Urmatoarea e a noastra si mai avem o speranta de la celalalt frate al sotului sa faca baiat ! :)
Oricum eu de la 2 surori am 6 nepoti si la el e prima ! Asta da,diferenta ! :)))

Off,cat am scris...! Sper sa nu va fi plictisit! :* pupiccceeeiii

#128
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:27

Superb caruciorul Andreea dar si covorasul e mortal! :) like like like

#129
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 16:29

Nadia si eu am luat 11 kg pana acum si am inceput sa am si eu mici vergeturi rosii pe sani. Sper sa treaca dupa ! Eu ma dau cu ulei de argan din an in paste,cand imi aduc aminte.

#130
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 17:38

Kytana - imi pare rau ca trebuie sa treci prin trambalarea asta tocmai acum... totusi e bine ca pana la urma e vorba de binele vostru.
Dubiosi copii.
Ruptura uterina? Huh? De ce ai in minte asa ceva?? o.O

Gabi - lasa, sa dea Dumnezeu sa ajungi (si sa ajungem toate) cat mai aproape!

Nadia - nu iti face griji, o vei simti sigur azi sau maine. Are si ea dreptul la odihna :)).
Eu folosesc ulei de migdale dulci. Am 15 kg in plus si nicio dunga inca :D.

Alina - nu ai de ce sa nu nasti natural daca e ok copilul. Nu te mai gandi asa! Fii optimista!

Andreea - te va intari Dumnezeu, fii increzatoare! Te va ajuta si de acum inainte! Si eu am sangerari nazale de ieri. ma cam ingrijoreaza dar inca nu le dau atentie.
Ati amenajat tare frumos! <3 e tare dragut caruciorul! felicitari!

Alynutza - FELICITARI! Sa va traiasca si sa fie sanatoasa! La fel si ceilalti nepotei. Sunteti o familie numeroasa si, sunt convinsa, extrem de fericita! [pup]
Ma bucur ca ai scapat si de dureri! Doamne ajuta!



Eu in continuare dorm pe mine. Joi ma duc la doctor. Nu am niciun chef. Sunt satulaaa...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -