Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 10


341 raspunsuri la acest subiect

#111
Raluka6

Raluka6

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 11:16

Buna fetelor ,
Baam va povestesc un pic despre vizita in spital si discutiile cu neonatologul si anestezistul.
In mare am completat niste formulare ptr fiecare cu infomatiile legate de sanatatea mea inainte si din timpul sarcinii. Neonatologul iti explica care este rolul lui la nastere si ce sa intampla cu copilul dupa nastere, ce investigatii ii fac in spital imediat dupa nastere si in cursul celor 3-4 zile de spitalizare.( scor Apgar, vaccinuri, glicemii etc), cand iti arata copilul, cand ti-l aduc la alaptat etc . Eu am mai intrebat in plus ce teste as mai putea face ptr controlul tiroidei micutului avand in vedere problemele dezvoltate de mine in timpul sarcinii.
Anestezistul e interesat in principal de ce alte operatii mai ai, ce alergii, la fel ce boli ai si ce tratamente urmezi in timpul sarcinii. De asemenea in fct de tipul de nastere iti explica despre ce fel de anestezie va fii vorba. La mine va fi o anestezie rahiperidurala cu monatrea unui cateter pe care ulterior timp de 24 – 48 h iti va fii administrat tratament contra durerii. ( la mine e vorba de cezariana ) . Pentru mamicile interesate de cezariana, anestezia dupa spusele doctorului nu doare mai mult decat orice injectie facuta in timpul vietii,in 2-3 min incepe sa isi faca efectul si anume nu vei simti deloc durerea ( vei avea anumite senzatii de rece, presiune, balans al burtii in momentul scoaterii copilului, dar nu durere ) la 10 min dupa anestezie va fii scos copilul, intra-adevar vei fii usor legata de maini, pozitia nu va fii f placuta pe masa de operatie din cauza pozitiei si de aici o usoara stare de voma, sau in 10% din cazuri chiar voma. Operatia va dura cam 30-40 min, dupa care esti mutata la postoperator unde stai de obicei in jur de 6 ore.
Cam asta ar fii in mare ce mi s-a explicat, mi s-a facut si un EKG si o hemoleucograma.
Despre testul antistres cred ca se face la internare in cazul meu iar legat de anticorpi cred ca doar dc este vorba de RH negativ la mama sau la unul din soti.( pe mine m-a tot intrebat doctorul dc am RH negativ eu sau sotul inca de la inceputul sarcinii dar nu e cazul )
Va pup si va doresc o zi frumoasa si linistita! Noi ne apucam de mutat mobila azi sa facem loc celei ptr bebe.( mai degraba sotul se ocupa, e mult spus noi…)

#112
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 12:01

Mulţumesc raluka pentru răspunsuri, o zi frumoasă!

#113
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 12:05

daca mama are rh pozitiv si tatal negativ, e ok (asa avem noi), parca cel negativ la mama si pozitiv la tata necesita vaccinul.

 

eu am, pentru a treia oara, streptococul b prezent atat in urocultura, cat si-n secretii si i-am scris doctorului ca miercuri trebuie sa discutam despre abordarea acestei probleme, care deja devine serioasa, caci nu prea vad cum scap de el...



#114
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 12:11

Tu unde naşti raluka?

#115
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 12:19

Aristica ai ceva sintome nepacute? Şi eu tre sa fac cultură din col sapt viitoare,

#116
Magno

Magno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 13:25

Aristica ai ceva sintome nepacute? Şi eu tre sa fac cultură din col sapt viitoare,



#117
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 13:40

Nu baam, nu am absolut nimic. In mod normal, acest streptococ exista in organismul nostru si nu pune probleme, dar, in sarcina, mi-a explicat ginecologul ca trebuie tratat pentru a nu rupe membranele. Pana acum am primit, in prima faza, tratament cu augmentin, 7 zile, in a doua faza, tratament cu zinnat, 14 zile (si gynofort sa nu fac candida) si uite ca, dupa 12 saptamani, streptococul nu dispare. Problema este ca cezariana nu-mi garanteaza ca streptococul asta nu se va transmite la copil. Sansele sa se intample asta, sunt extrem de mici, dar, complicatiile aparute la nou-nascut pot fi, in 1 din 10 cazuri, fatale. In rest, copilul poate avea meningita, pneumonie...adica e o situatie uratica.

Toate gravidutele vor face testul asta dupa saptamana 34.



#118
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 13:41

   Hei burtici, ce faceti?? Pup bebeii, s-au facut mari toti :) mai avem putin.

   In sfarsit am luat concediu, toata saptamana m-am ocupat de spalat, calcat si pregatit bagaj! Mai rau a fost la calcat, dupa 10 minute trebuia sa ma asez pentru ca muream de durere de spate si burta, mai am si astazi putin sa-i las sotului toate in ordine in caz ca ne interneaza luni! 

    Ajutati-ma si pe mine putin, mancarea din spital o fi buna?? nu as lua mancare la mine pt inceput! De fapt nici nu stiu ce sa iau la mine, of...o sa fie asa plictisitor :((


Editat de LoredanaM26, 01 noiembrie 2014 - 15:39 .


#119
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 13:44

   Si mie mi-a luat cultura in sapt 35! Stiu ca este foarte important sa stim daca avem sau nu streptococul asta, pt ca este periculos pentru copil. Aristica, o colega de a mea il avea si, desi a facut cezariana s-a transmis la copil si  a facut febra mare si am inteles ca s-a complicat treaba! Sper sa fie bine acum. Ideea este ca am citit ca in momentul travaliului se baga pe vena antibiotic cu cateva ore inainte pentru a preveni asta!



#120
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 14:10

da, Lore, asa e: o sa mi se administreze antibiotic intravenos in timpul sarcinii si dupa, dar cu fetita o sa fie problematic. Incerc sa nu ma gandesc la ce e mai rau, dar mi-e destul de greu...

 

O sa-ti insir, din amintiri, care era meniul la Medlife, dupa ce-am nascut: multa apa plata la temperatura camerei, iaurt normal (3,5% grasime), paine prajita, piept de pui la gratar, morcovi fierti, supa de legume, supa de gaina, frigarui cu pui si ardei gras, ardei gras si dovlecei la gratar si 2 carafe cu ceai pentru lactatie/zi.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -