Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Ghiocei de Martie 2015- cap 5


611 raspunsuri la acest subiect

#381
Roby_Razvi

Roby_Razvi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 11:25

vad ca deja unele a-ti achizitionat cate ceva.



#382
Roby_Razvi

Roby_Razvi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 11:25

Va doresc o zi minunata



#383
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 11:44

Tania, patutul ala e cu adevarat super practic, mai ales daca alaptezi. La al meu nu se da jos laterala, trebuie sa-l conving pe sotul sa mi-o modifice.

#384
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 12:30

Eu cred ca nici nu mai montez patutul din lemn. O sa il folosesc pe cel de voiaj, sa il pot muta usor prin camera.
In ianuarie ma apuc si eu de cumparaturi :D

#385
tania2014

tania2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 144 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 13:14

Bine ai venit, Roby_Razvi! Sarcina usoara in continuare! O sa ai o fetita sau tot un baietel?


Editat de tania2014, 21 noiembrie 2014 - 13:23 .


#386
Georgia22

Georgia22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 14:09

Bine ai venit, Roby_Razvi si sarcina usoara!

Fetelor cu mai multa experienta, spuneti-mi si mie care sunt criteriile de alegere pt scoica de masina? Ma tot uit pe site-uri si sunt diferente mari de preturi intre diversele tipuri si mie nu mi-e clar care e diferenta intre ele. Merita sa dau banii pe cele mai scumpe (mai ales ca iau si 2) sau nu? Sunt unele branduri mai bune, trebuie sa aiba anumite caracteristici?



#387
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 14:33

Georgia, uite aici lista de scoici si scaune de masina, testate de ADAC.
http://www.adac.de/i...indersitz-test/
Cu un google translate obtii o descrieremultumitoare. Daca faci click pe fiecare produs primesti poza si descrierea detaliata a testantilor.
In principiu diferenta f mare este la siguranta. Cele cu sistem Isofix sunt mai sigure decat cele cu centura, la fel cum un sistem isofix cu picior e mai sigur decat isofix simplu. Scoicile pe un astfel de sistem se pun mai usor in masina.
Personal sunt f sceptica la o scoica no name ca si rezista isofix-ul cum trebuie sau au economisit la material. Si mai ales, daca isofixul unei astfel de scoici se potriveste si pe masina...
Alte criterii:
Sa fie buna imbracarea lor pe interior. Adica moale pt bb nu direct plasticul.
Sa aiba micsorator pt nou nascut, sa nu i se balangane capul stanga dreapta.
Dimensiunea ei, cu cat mai mare lungimea e teoretic mai bine. Ai voie sa o folosesti atata vreme cat capul copilul nu depaseste marginea de sus a scoicii. Sunt multi copii "snur" care ies din ele din cauza lungimii nu greutatii pe care au ei.
Sa aiba greutate a ei relativ redusa. Oricum, sa cari doua scoici cu doi copii...o sa avem bicepsi si tricepsi de ne invideaza culturistii :))
Sa poti usor fixa centurile la BB. Si sa se modifice usor in functie de cata imbracaminte are BB pe el.
Daca vrei sa le folosesti pe carucior, sa verifici ca sa existe adaptoare. In general la "firmele" de carucioare exista adaptoare pt "firmele" de scoici/ scaune. Cu no name-urile e mai problematic.
Ar mai fi materialul de imbracare, daca este respirant sau nu, respectiv cu subst nocive. Tinand cont insa ca daca husa se poate da jos, dupa 2-3 spalari inainte de folosire scapi de multe din ele. Iar daca ii pui si paturica sa nu aiba contact direct...se mai relativeaza problema.
Daca vrei sa le revinzi dupa 1 an (perioada aprox de folosinta) te scapi mai usor de cele de firma decat no name.
Cam astea ar fi ce mi-au venit acuma pe moment.
Oricum, fara testare pe masina nu merge. Pt ca la masini cu scaune inalte, gen VW Multivan de ex s-ar putea ca un isofix cu picior sa nu iti stea fix si sa se balangane deci bani dati aiurea. La fel de aiurea: daca masina ta nu are posibilitatea fixarii de isofix...sau sa aiba doar la un scaun lateral si nu la amandoua.
Testul f important: cat de des le folositi; daca in primul an veti merge 1 data cu masina mai bine le iei doar imprumut
Oricum, va doresc si imi doresc sa nu aflu niciodata pe piele proprie cat sunt de bune!

Editat de sunshine2009, 21 noiembrie 2014 - 15:19 .


#388
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 14:45

Fetele voi ce laptic consumati?? Care e cel mai sanatos de pe piata?? Stiu ca unele firme il fac din lapte praf importat , vreau sa-l evit pe asta. Hormoni injectati vacutei cred ca sunt in tot laptele de pe piata, nu-i pot evita. :-(

Editat de _Micaela_, 21 noiembrie 2014 - 14:46 .


#389
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 16:05

Bună fetele. Si eu mi-am luat carucior. Fiind la al treilea si surpriza am dat dupa nr 2 tot ce am avut. Noroc ca mai am patutul desi inca doarme patrick in el.

#390
Roby_Razvi

Roby_Razvi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 16:38

Sa va spun si eu povestea noastra.

Asteptam sa intru la control de 12 sapt. si ma apucat o sangerre urata si cu cheaguri, am zis sigur a iesit si bebe (am mai pierdut o sarcina de 6 sapt. in dec. anul trecut) dar surpriza placuta bebe era foarte bine si nu se vede nimic la ecograf, dr. a zis ca ma suspecteaza de trombofilie. Am urmat tratament cu aspenter, arefam si no spa la nevoie si concediu medical .

Intre timp am facut analize trombofile si nimic, a iesit bine.

Intr-o seara , eram intre 15-16 sapt, am iesit cu sotul pana la o librarie sa cumparam o culegere pt. baiat (Robert), dar la intrare in librarie iar am simtit ca sangerez si am ajuns la maternitate. Am ramas internata si am intrat pe perfuzii. Dr. care ma consultat la urgente a zis ca as avea placenta cam joasa, dar bebe este bine.

A doua totul era ok, nu mai aveam nimic, am fost consultata de doctorita mea care a vazut un mic cheag langa sarcina.

De atunci sunt in concediu de risc, repaus la pat, fara nici un efort, tratament cu aspenter 1/zi, arefam 2/zi, no-spa 3/zi si femibion.

Am vrut sa mai cer sio alta parere, asa ca am ajuns la un alt doctor care mi-a spus cam aceleasi lucruri, acelasi tratament, la masurat pe bebe foarte bine, totul era ok, dar surpriza aveam colul de 2.33. Mi-a spus ca e posibil sa nasc prematur pe la 34 sapt. (Robert a fost nascut la 36 sapt - 2900) avand in vedere o nastere prematura anterioare.

Am fost foarte speriata, dar acum totule bine si sper sa fie asa in continuare.

La 3D - 22 sapt. bebe (va fi tot baietel) era bine , avea 450g. Dar am obs acasa ca era scris in fisa o usoara ectazie a bazinetelor.

Doctorita a zis sa nu-mi fac probleme si ca vom urmari acest lucru.

Ieri am fost la un mic control in maternitate, bebe e bine, colul a crescut la 2,78, dar tb sa stau cuminte la pat ca am toate sansele sa nasc prematur.

Sper sa ajungem cat mai aproape de termen.




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Cum gestionam oboseala in primul trimestru?

    Andrevvv
    - Ieri, 20:45

  • Camera bebeluÈ™ului este gata

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 19:49

  • Săptămâna 30

    Denisa1996
    - Ieri, 12:40

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - mai 05 2024 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -