Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015) 6


321 raspunsuri la acest subiect

#11
Samarineanca

Samarineanca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 15:41

Buna, fetelor!

Azi am trecut si eu pragul psihologic si am cumparat doua body-uri. [:)]

 

Maine dimineata ma duc la doctor, pentru vizita lunara.

Eu nu stiu ce sa mai cred despre aceste probleme cu ce se intampla in spital. Aud/citesc fel si fel de povesti si mi-e groaza. Oricum nu am bani sa ma duc la privat, asa ca, vorba lui mami_stefi, cum o vrea Doamne-Doamne.



#12
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 15:45

Foarte tare, mami_stefi! Eu sunt de parere ca, cu cat te stresezi mai tare, cu atat mai mult va fi mai rau si nu-ti vor fi deloc implinite asteptarile. 
Si eu voi naste in spital de stat pentru ca stiu doar medici competenti in spitalul in care voi naste si chiar nu cred ca ar trebui sa ma stresez atat de tare cu planul de nastere pt ca oricum il faci doar de forma...nu stii niciodata prin ce vei trece si ce complicatii apar. 
Si eu ma incred numai in Dumnezeu si ma rog sa-mi dea o nastere rapida si recuperare usoara. 
Perioada asta incerc sa nu mai ascult la experientele negative ale nimanui, pentru ca doar ma baga in sperieti si nu ajuta deloc la nastere. Prefer sa fiu optimista, sa cred ca voi naste la fel de usor cum a fost pentru mama mea care a nascut 5 copii si pe fiecare in maxim 2 ore de la inceputul travaliului. Daca voi fi o nefericita ca sora-mea, asta e, dar eu nu-mi mai umplu mintea de ganduri negative si cat de groaznici sunt medicii nostri, spitalele noastre...



#13
Cosmina2015

Cosmina2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 16:28

Vad ca suntem toate la același subiect nasterea . Eu am câteva zile de când intru la forumul mămicilor de Octombrie si citesc ce scriu proaspetele mămici  , experiență Nașterii prin ochii lor si ce discuții au despre mititei, probabil ca sunt eu nerăbdătoare sa termin totul mai repede . 

      De născut o sa nasc si eu tot la stat probabil dacă aveam banii (3500 de lei , m am informat)  nasteam si eu la privat.  Dar vestea buna e ca la maternitatea la care vreau sa nesc e cea mai buna si echipata din Moldova proaspăt renovată .  Si nici nu cred ca o sa nasc cu ginecologul meu fiindcă e " buna dar nebuna" :)) e foarte serioasa si o imaginez ca îmi mai da si o mama de bătaie la sala de Nașterii ca nu o ascult. Deci cel mai probabil o sa nasc cu medicul de garda , sperând ca sarcina o sa meargă bine pana la capăt si o sa pot sa nasc natural .

      Mai nou mi am tras o Aplicație pe tableta care pot sa citesc cărți kostanze a fost cea care m-a inspirat .. Dar nu a ieșit prea bine ca am citit o grămada de chestii care mai mult m-au derutat . La fel ca gura lumii fiecare cu părerea lui sau experiența lui .

  @ samariteanca spor la vizita lunară ,sper sa revii cu vesti bune . Am sa mi fac si eu curaj zilele următoare sa cumpăr lucruri pentru bebe . Deja am făcut o lista lunga :d



#14
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 17:01

Chiar ma gandeam zilele trecute.. acum n ani, bunicile, mamele noastre cum puteau naste 4-5-6 copii sanatosi in spitale de stat sau chiar acasa, in fan, in carute, etc?
Nu auzeai nici de atatea probleme, de atatea boli si complicatii.
Eu cred ca ne complicam singure aceste ultime luni de sarcina.Sa fim mai linistite si mai optimiste indiferent de unde, cum si cu cine vom aduce pe lume minunile.noastre mici!
Poti sa platesti, poti sa nu, poti sa faci cezariana sau sa nasti normal, important e ca totul se va intampla cum decide Doamne-Doamne, indiferent ca ne place si suntem de acord cu asta sau nu.

Editat de mami_stefi, 21 octombrie 2014 - 17:04 .


#15
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 17:27

La inceputul lunii octombrie am fost la doctor. Fetita are 1180 grame. Totul este bine. Innca nu am scapat de stafilococ B. Voi ce faceti? noi sambata facem 30 de saptamani.Mai e putin putin....Va pooop ~ [flo2] [flo2] [il] [il]

Felicitari, simona pt vestile bune . Faci tratament pt stafilococ? Tu cred ca o sa nasti printre primele, esti a doua pe lista ! [:)]

Cum stai cu pregatirile?



#16
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 17:31

Eu putea naste la privat, cu ajutorul asigurarii de sanatate de la Regina Maria.Primeam un discount de pana la 35 %.Deci plateam undeva la 2500 ron pentru nastere naturala.
Am ales sa folosesc acesti banuti pentru printisorii mei, am facut un cont de economii, unde ulterior voi vira si alocatia celui mic.
Nu mi s-a parut ok sa dau banutii copiilor unor medicii care ar putea face acelasi lucru chiar si gratis, doar pentru linistea mea.Nu sunt o fricoasa! Nu imi e frica de durere si o mamica poate trece peste orice ca sa isi vada copilul bine, chiar nu e un cliseu.
Oricum, nasterea va durea mai devreme sau mai tarziu, dar peste ani nu asta va conta.
Da, si auto-sugestia e foarte importanta. :)

#17
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 17:36

Am reusit!!!!! Nu a iesit exact ce imi propusesm pe prima pagina, nu e ceva fluent, apare mereu ca eu am facut modificari, dar macar aparem toate in lista. Deci avem 15 baietei si 13 fetite!!! Cu siguranta e  ceva de la site, nu m-a lasat deloc sa dau copy-paste din word-ul pe care l-am facut cu lista, imi zicea ca sunt prea multe imagini?!!!

 

Referitor la ce se discuta acum, daca sa ne lasam in voia Domnului sau nu si alegerea dintre privat sau stat, nu prea am de ce sa ma bag, slava Domnului ca sunt aici si nu trebuie sa imi fac prea multe griji, cu toate ca am auzit povesti horror si in It, poti intalni persoane incompetente oriunde. In spitalele de stat din Ro problema mare zic eu e atitudinea personalului, in special asistentele medicale si infirmierele, care asteapta sa le dai ceva pt a schimba asternuturile, a iti face igiena si orice lucru minor care oricum intra in fisa postului. Se profita mult de situatia sensibila a proaspetelor mamici si se adopta mai mult un comportament de superioritate decat uman si intelegator. Clar ca nu e asa peste tot, sunt si medici care nu primesc spaga sau asistente care isi fac munca cu placere, dar  ca si % sunt putini. Ideal ar fi ca mamicile sa poata fi insotite in marea majoritate a timpului(tati) care sa poata lua decizii mai rationale si sa atraga atentia in caz ca mama nu primeste ceea ce trebuie. 

E de inteles de ce multe persoane aleg acum sa nasca la privat si sa plateasca pt a fi sigure ca sunt tratate uman. 



#18
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 17:57

Ema, eu sincer am impresia ca din ce in ce mai multe mamici aleg sa nasca la privat deoarece acolo 80-90% din nasteri sunt cezariene.Parerea mea! :)

#19
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 17:58

Ema, eu sincer am impresia ca din ce in ce mai multe mamici aleg sa nasca la privat deoarece acolo 80-90% din nasteri sunt cezariene.Plus,ca e "la moda".Parerea mea! :)



#20
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 18:00

Eu m-as duce la privat sa nasc natural, nicidecum prima optiune sa fie cezariana, ci doar in caz de necesitate. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -