Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

voi vaccinati catzelusii , pisicutzele?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.715 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 20:26

eu l-am vaccinat pe pepper pana un an...acum nu stiu ce sa fac.

 

la fel ii dau lunar heartgard impotriva la niste viermisori...dar am auzit pareri contradictorii...

 

teste fecale voi le faceti?

 

 



#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 20:36

Rio e la zi cu vaccinatul.

Teste fecale i-am facut doar cand a cerut vet-ul, la vaccinurile anuale.

Fecalele ei arata normal, nu are diaree, e vioaie, greutate constanta, n-am de ce sa ii fac teste.

Ajung cu ea la vet doar sa ne dea picaturi de ochi ca mai face cate o infectie la ochi.

Ii place sa se bage in toate balariile si baltile.



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.715 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 21:02

Rio e la zi cu vaccinatul.

Teste fecale i-am facut doar cand a cerut vet-ul, la vaccinurile anuale.

Fecalele ei arata normal, nu are diaree, e vioaie, greutate constanta, n-am de ce sa ii fac teste.

Ajung cu ea la vet doar sa ne dea picaturi de ochi ca mai face cate o infectie la ochi.

Ii place sa se bage in toate balariile si baltile.

 

ceva pt viermisori, ori pt larvele de la tzintari...ceva preventive ii dai?


Editat de michelle-usa, 13 octombrie 2014 - 21:03 .


#4
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 21:15

Da, tot Heartgard.

Inainte ii dadeam Interceptor dar dupa ce Novartis a avut acel recall, vetul a trecut pe Heartgard.



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.715 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 22:18

si eu tot heatgard dar plus ii dau...dar am tot citit pe net ca nu e bun...sau ca mai rau ii face...ori ca se da degeaba...chestii din astea.

 

cat despre vaccinuri la ffel...pareri contradictorii...nu mai stiu pe cine sa cred.



#6
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 23:09

Cand a inlocuit vetul Interceptor cu Heartgard am facut un tabel comparativ. A reiesit ca Interceptor era mai bun ca Heartgard ca proteja pentru un worm in plus.

Interceptor proteja pentru toate de mai jos. Heartgard protejeaza pentru toate mai putin whipworm.

 

Heartworm - Dirofilaria immitis
Roundworms (Ascarids)
- Toxocara canis
- Toxascaris leonina
Hookworms
- Ancylostoma caninum
- Uncinaria stenocephala
- Ancylostoem braziliense
Whipworm – Trichus vulpis

 

 

N-am mai cautat de atunci si acum ca ai zis, am gugalit un pic si am citit de un lawsuit impotriva fabricantului de Heartgard.

Nu stiu ce sa zic, tre' sa sap mai mult.



#7
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 05:55

si eu tot heatgard dar plus ii dau...dar am tot citit pe net ca nu e bun...sau ca mai rau ii face...ori ca se da degeaba...chestii din astea.

 

cat despre vaccinuri la ffel...pareri contradictorii...nu mai stiu pe cine sa cred.

Eu ii duc la vaccinuri pe ai mei in fiecare an, o data pe an. Teste fecale nu am facut decat la nevoie sau cand a cerut veterinarul. 

 

Pastile pentru deparazitare interna le-am dat in fiecare luna si la caini si la pisici. Dar cea mai batrana din pisicile mele s-a imbolnavit destul de grav de curand, la varsta de 13 ani si veterinarii au spus ca o cauza ar putea fi varsta avansata in combinatie cu deparazitarile lunare sau o data la 3 luni pe care le-a primit toata viata ei. Au spus ca aceste deparazitari interne protejeaza de viermi dar au efecte secundare asupra ficatului, pancreasului, stomacului, etc. efecte care se vad in timp si mai ales la batranete. Asa ca acum, patita fiind, le dau mult mai rar deparazitare interna si intotdeauna cu protectie pentru ficat, pancreas, stomac, etc. Cainii mei nu sunt atrasi sa se bage in tot felul de locuri sau sa se murdareasca sau sa se tavaleasca prin noroi sau fecale sau altele. Iar pisicile mele sunt "indoors cats only" deci stau numai in casa, nu le-am lasat niciodata afara din cauza pericolelor diverse: masini, caini, lupte teritoriale cu alte pisici, oameni rai, boli pe care puteau sa le ia de la alte pisici si desigur protejarea faunei locale. Ale mele pisici sunt foarte fericite in casa si in siguranta si asa nici nu sunt expuse atat de mult la tot felul de purici, capuse, viermi, etc. de afara si asa le-am rarit mult deparazitarile externe si interne si cand le dau numai cu protectie le dau. Oricum, aici vor sa bage o lege in toata tara in care stapanii de pisici sa fie obligati sa isi tina pisicile numai in casa, si ziua si noaptea pentru protejarea faunei, iar cine nu le tine in casa sa primeasca amenzi usturatoare; eu abia astept legea asta si ma bucur mult pentru initiativa asta. Cat despre caini, ei sunt mai expusi pentru ca ei merg afara dar am noroc ca ai mei nu se baga peste tot ca alti caini. 

 

Intrebati veterinarii daca se poate da protectie (pastile care protejeaza ficatul si pancreasul mai ales, dar si stomacul si altele) impreuna cu deparazitarea interna, dar si cea externa si eventual rarit daca se poate. Din cate stiu eu, chiar si deparazitarea externa poate avea efecte secundare care se vor vedea in timp. 

 

Cat despre vaccinuri, si eu am auzit pareri si pro si contra, dar ma gandesc ca vaccinurile nu sunt asa nocive din moment ce sunt doar o data pe an, comparativ cu deparazitarea care era ori lunara ori o data la 3 luni. Oricum, voi cerceta in continuare si cu vaccinurile. 

 

Aaa, si mi-am mai amintit ceva: daca le dati mancare din comert, evitati mancarea de caini/pisici facuta in EU pentru ca am auzit ca este de calitate inferioara; daca zice ca e facuta in Franta, Germania, SUA, etc atunci este superioara celei despre care scrie doar EU. 



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.715 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 22:15

eu tzin pe Pepper in curte (avem niste veverite prin copaci), in casa il mai scot la plimbare cam o data pe sapt si mai intilneste alti catei pe drum...sau in parc 1-2 ori pe luna.

 

in zona noastra mai sunt caprioare care sa zic, ca vin pana pe iarba din fatza caselor...si Pepper e innebunit dupa iarba(noi nu avem)...si unde o gasseste se tavaleste in ea...dar oricum asta se intimpla o data pe saptamna uneori chiar mai rar...cand il scot la plimbare.

 

oare in cazul lui ar fi vreun pericol de contaminare...boala ceva?

 

ii dau mincare, gatita de mine.

pureci , capusi nu a avut niciodata...de fapt mi-a spus cineva in domeniu ca rasa puddle nu iau pureci , poate pt ca au blana f creatza si deasa. 

 

ma gindesc  ca e totusi protejat  si nu e cazul de atitea vaccinuri, si pastille lunare...



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.460 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 05:36

Da, sigur ca vaccinez patrupeda anual !!!



#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 12:56

  Cainii de la tara - vaccinul facut de tehnicianul veterinar din zona (cred ca antirabic). Noi am dat pastila de viermisori puiului si in primavara am pus o substanta "anticapuse" pe gat, mamei (puiul era inca mic). Cum nu pot fi prinsi si dusi cu masina in oras... ramane sa le faca ce vaccin se face in sat. Sa ma apuc sa-i anesteziez ca sa fie transportati... mult prea complicat sa fie facut prea des. Va trebui sa o fac insa o data ca sa-i sterilizeze (barbatu-meu nu vrea sa sterilizeze masculul :)

  Pisica are mama si pt ca e tinuta numai in casa (pisica, nu mama) nu e vaccinata.




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Ieri, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Astăzi, 09:26

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Astăzi, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Astăzi, 00:57

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Ieri, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Ieri, 08:28

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -