Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat le permiteti copiilor sa stea pe calculator in timpul scolii ?


20 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 22:38

la 10-11 ani,

-calculator zilnic  temele si extra temele(30 min-1 ora) 

-miercurea pe tablet  30 min sa vada un serial star wars si acceseaza contul de la good game sa vada ce se mai intimpla cu castelul lui.

-vinerea (daca a avut comportament bun la scoala) la fel

-sambata  :

2 ore calculator program program de design+1 ora joc pe PS4 + 30 min pe jocul goodgame+film cu noi/ori serial star wars(.dar numai daca a avut rez bune la scoala.)

duminica:1 ora ps4+1 seral star wars ori film, documentar...+30 min goodgame.

 

mai sta cateodata cu noi seara in cursul sapt  la cite un serial de 30 min si in weekend la vreun film.

 

seara merge la culcare la ora 9 se trezeste la ora 7.

 

noi avem program afisat in camera lui si pe frigider.


Editat de michelle-usa, 18 septembrie 2014 - 22:44 .


#12
Fania

Fania

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 16:43

La 14 ani nu mai exista limitare din partea mea, exista gestionarea proprie a timpului in functie de necesitati.

Nu mi-am dorit niciodata sa-mi educ copilul prin constrangeri si a inteles foarte corect care ii sunt prioritatile.

Net nelimitat pe telefon.

Tableta nu-l prea intereseaza, cand intra pe laptop ma anunta ca a terminat tot ce si-a propus pentru scoala si doreste sa se joace 1/2 de ora, 1 ora sau cat vrea in functie de dispozitia pe care o are cand o are.

Nu am avut probleme cu scoala niciodata, e copil de 9/10 fara eforturi si fara interdictii. Mi se pare esential sa inteleaga ca timpul se pierde foarte usor.



#13
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 19:40

nici mandra mea nu are restrictii , dar la 14 ani [:)] asa cum zice si Fania [flo2] depinde de ea cum isi administreaza timpul, iar seara stam impreuna la un serial e lege [:)]

e foarte constiincioasa asa ca nu are restrictii, are smartphone, laptop si tableta care nu cred ca o mai foloseste [:)]



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 21:39

La 14 ani nu mai exista limitare din partea mea, exista gestionarea proprie a timpului in functie de necesitati.

Nu mi-am dorit niciodata sa-mi educ copilul prin constrangeri si a inteles foarte corect care ii sunt prioritatile.

Net nelimitat pe telefon.

Tableta nu-l prea intereseaza, cand intra pe laptop ma anunta ca a terminat tot ce si-a propus pentru scoala si doreste sa se joace 1/2 de ora, 1 ora sau cat vrea in functie de dispozitia pe care o are cand o are.

Nu am avut probleme cu scoala niciodata, e copil de 9/10 fara eforturi si fara interdictii. Mi se pare esential sa inteleaga ca timpul se pierde foarte usor.

Si eu tot in clubul "14 ani" si nu mai e cazul de limite. Atita i-am spus, am incredere in tine, daca rezultatele la scoala lasa de dorit, schimb parola la internet. Avem regula asta de anul trecut si functioneaza. Cea mai mare problema pe care o avem noi e cititul, nu vrea sa citeasca si pace, dar in rest merge bine. 



#15
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 11:19

al meu, 11 ani, clasa a 5-a, are acces nelimitat atata timp cat isi face temele inainte. Numai ca ieri a facut in mare viteza si foarte superficial temele. Asa ca ma gandesc serios sa-i iau laptop-ul in cursul saptamanii si sa i-l dau doar in week-end. Mai are si telefon, PSP (cu asta nu prea se joaca in ultima vreme). Tableta am vandut-o, nu-l mai interesa si mie nu-mi trebuie [:)]

 

Ingrid si Cristi 11 ani



#16
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 26 septembrie 2014 - 12:59

al meu 12 ani are acces nelimitat daca si-a terminat temele, a plimbat catelul si si-a vazut de indatoririle casnice (dus gunoi, aspirat,sters praful, spalat vase). desi in ultimul timp nu mai e asa interesat de laptop sau wii cat de noul sau joc nintendo ds. Atunci cand isi neglijeaza indatoririle se confisca jocurile.  [:)]



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 septembrie 2014 - 13:22

Vad ca majoritatea din voi lasa netul la liber (cel putin de la 14 ani) dar il conditioneaza de rezultatele scolare.

Mai concret, care este limita asta a rezultatelor? Cand rezultatele lasa de dorit, in opinia voastra? Pentru cei ce au mentionat doar scoala, mai conditionati netul de altele (gen cum a zis giulia) sau scoala si atat?



#18
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 26 septembrie 2014 - 13:49

la punctaj mai mic decat 18 din 20 ne suparam  [:)] (bineinteles ca depinde si de materie, de ex la ed fizica sau religie nu am mari pretentii)



#19
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 05:09

Telefon unlimited, sa-si gereze singur FB si Skype si conversatii si youtube. Il are de la 12 ani si nu i l-am luat niciodata. Inainte de telefon, sub 12 ani (cind aici incepe liceul), singurul ecran permis de luni pina joi era televizorul. 

In schimb, chiar si acum, nu se joaca pe computer sau PS3 de luni pina joi. E un obicei care s-a perpetuat, nu l-am reafirmat in ultimii ani, dar cred ca pur si simplu asta a devenit normalul. De altfel, stie foarte bine ca daca incepe sa se joace nimic nu-l mai face sa lase computerul, e in stare sa-si faca temele in autobuz a doua zi. Asa ca mai bine nu se apuca de jucat. Asa cum stie ca daca are verde la jucat cind isi termina temele pai se grabeste, e superficial, la cocoseste. Mi s-a intimplat sa vina sa spuna: Am o saptamina foarte aglomerata, te rog sa imi interzici COMPLET ecranele. Eu zimbesc si zica ca bine, sa nu te prind la vreun ecran ca eu ti le-am cumparat eu ti le vind la mina a doua, trece saptamina si vine: Te rog sa-mi dai voie la ecrane. Si ii dau :)

Are 15 ani.

 

Simonna

 

PS: Eu cred ca, in general, fetele sint mai responsabile, la orice virsta, si ca baietii, in general, au tendinta sa lase pe poimiine nu pe miine, in speranta ca nu mai trebuie! :) Iar "ecranele" doar pun paie pe foc.



#20
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 15:10

Noi avem program de digital time pus printat si ținut cu Magneti pe frigider - pentru ca, in opinia mea, copiii au nevoie de limite - acest lucru se numește act educational
Daca nu avem reguli, e haos ;))

 Ce e digital time? pare o idee buna...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -