Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Scoala si zacusca. Pe Ghetar.


810 raspunsuri la acest subiect

#551
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 14:43

 

A trebuit sa o reactivez pe profa de meditatii.

 

La limba romana doamna le-a spus ca nu au nevoie de manual. Le-a sugerat  doar o culegere de teste al carei coautor este.

 

 

Auci!

 

eu ma tot minunez de cei ce lucreaza in toronto si fac naveta zilnic.... 4 ore pe zi in autobuz, tren, masina... Whatever. Dupa azi, mai am 3 zile. Nu stiu cum imi va iesi azi sa plec mai devreme, nenea care preda azi nu arata deloc prietenos



#552
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 14:53

Chef mare!!! La multi ani Laura pentru cei 18 ani :) Sa te bucuri de tot ce iti doresti tu. [flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  



#553
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:14

Nu mai stiu cine ruga recomandari de filme.

Am eu 2 recomandari: 2 filme ce nu trebuie vazute.

 

God's not dead: e vorba despre un profesor universitar de filosofie care isi pune studentii sa scrie pe o foaie God's  dead si sa se semneze, daca vor sa treaca cu bine  cursul lui. Un student i se opune si este "pedepsit" sa convinga un intreg auditoriu de 80 de studenti ca Dumnezeu exista.

Pana aici mi-a placut fiind convinsa ca va urma o ampla  dezbatere filosofica. Nici vorba.

Toate personajele din film care nu credeau in Dumnezeu au fost prezentate drept idioate.

Profesorul in final moare calcat de o masina (na, asa-i trebuie!) si un pastor care era in apropiere in loc sa-i dea ultima impartasanie il tot batea la cap pe muribundul cu coaste rupte, ce abia mai respira, si sange pe la coltul gurii sa afirme ca crede in Isus - pentru a-si usura trecerea.

 

Film prost si ofensator.

 

A good man: Stevan Seagal, Claudiu Bleont si alti actori romani, filmat in Romania. De asta nu mai zic nimic. Prost. Prost. Prost jucat si scenariu de rahat.



#554
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:49

Buna de dimineata si de la mine,

Incep cu La Multi Anii pentru Laura. Soro, sa te bucuri de viata din fata ta, sa fii multumita si in echilibru, sa fii iubita si sa iubesti, sa zambesti mereu si sa ai noroc atunci cand e mare nevoie de el, sa-ti vezi copiii la casele lor si pe tine, sa te vezi bunica, facand zacusca pentru nepoti ...

Castravetii mei au inceput sa fiarba ...numai castravetii. Celelalte muraturi, gogo, conopida si morcovii sunt linistite si limpezi ...
Help ...ce sa fac ? Aseara am scurs apa din primul borcan si am fiert-o iar ...am turnat-o peste si am pus la loc capacul ...apa aia nu mai e limpede, e murdara si acidulata, sau asa pare ...borcanul ala arata ciudat, neapetisant.
Al doilea borcan l-am lasat sa fasie pana dimineata, cursese putin si pe jos, nu mult. Am scos capacul si am lasat descoperit ...

Va rog, pe pasi, spuneti-mi ce sa fac ...oricum nu mai pun castraveti ever ...sunt prea sensibili.

#555
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:50

La multi ani Laura! Petrecere frumoasa, chef de viata si numai bucurii!

 

De azi e oficial toamna. Sa aveti cu totii o toamna rodnica!

 

Si la noi a plouat/sta sa ploua, zilele urmatoare insa revine vara (indiana). Cica.

 

Buflea, la zacusca depinde ce gust vrei sa predomine, de vinete, de ardei sau de ciuperci. Cantitatile sunt la ochi.

Eu la tura a doua (5 borcane medii) am pus: 3 vinete mari, vreo 12 kapia +gogosari, 5 cepe mari, vreo 10 rosii, sare si un pic de vegeta, piper boabe, 2 frunze de dafin, o cana (250ml) si jumatate de ulei.

 A iesit o zacusca cu gust intens de ardei.

Vinetele si ardeii se coc si se curata (a-propos, mie mi se par vinetele mai usor de curatat decat ardeii, la care ai de scos seminte). Cu cat ii curati mai repede, imediat ce e suportabil sa-i tii, cu atat se curata mai usor. Vinetele curatate se pun separat intr-o strecuratoare de plastic, sa se scurga cat mai bine zeama aia amaruie.

Rosiile eu le-am pus la cuptor pe o tava, in timp ce se coceau celelalte. Le-am tinut pana s-a crapat coaja si le-am curatat de coaja in exact 1 minut.

Pentru simplitate, poti folosi bulion gata facut in loc de rosii, cred ca merge o cutie din aia mare.

Am pus intr-o oala toate de mai sus, taiate grosier (mai precis rupte, urasc sa toc) si le-am transformat in pasta cu mixerul vertical.

Am adaugat cepele maruntite la robot (urasc sa calesc ceapa, nu simt nici o diferenta la gust daca nu o calesc), sarea, uleiul, mirodeniile.

Am pus oala un pic pe plita electrica, vreo jumatate de ora, apoi la cuptor 4.5h. E gata cand bolboroseste uleiul deasupra,

Am turnat-o fierbinte in borcanele incalzite la microunde 1 min in prealabil si cand s-a racit am dat-o la frigider.

Cantitatea asta nu are timp sa se strice.

Daca faci cantitati mari, trebuie sterilizate la bain-marie (puse borcanele intr-oala larga si joasa, cu apa pana la nivelul zacustii din ele, sa fiarba cateva minute? (nu stiu exact durata de fierbere). Pe fundul oalei pui un prosop gros.



#556
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:50

Ziki, cum adica ai vopsit cu cafea ? Adica ai facut o stacana de cafea si cate straturi ai dat ???

#557
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:55

MihaS, nu am inteles de la tine, daca mai intai trebuie sa las borcanele sa fiarba si dupa aia fierb iar zeama aia si o pun peste, sau fac asta acum cand e in mijlocul fermentarii ?
Si oare sa pun zeama asta negra si acidulata la fiert, sau sa fac o noua saramura ?

#558
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:55

Laura sa trăiești multi ani fericiti!!!

Buflea relax si ai răbdare sa fiarbă. Așa e zeama, acidulata, neapetisanta, o sa își revină cand se termina de fiert. Nu ai ce sa faci nimic mai mult, decât sa aștepti sa se oprească. Si sa mai scoti din apa cand da pe afara.

A plecat bărbatul, a ajuns cu bine dupa primul avion, acum e in aldoilea. Vantul s-a domolit.

#559
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:57

Parca Mihaela_s a patit asa cu castravetii, din ce mi-aduc aminte a zis ca i-a lasat asa in borcan descoperiti pana au terminat de fiert/bolborosit, apoi a inchis borcanele si i-a dus in garaj, unde e mai racoare. Dar mai bine sa iti confirme ea cand intra.

Eu nu am pus inca muraturi, cred ca voi face si eu toamna asta, castraveti si pepeni mici (daca gasesc).

Edit: intre timp a scris Mihaela.


Editat de Fleurdelise, 23 septembrie 2014 - 15:58 .


#560
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:57

Ah, acum vad ca ai scris ...deci dau capacul la o parte si las sa fiarba ? Pana cand, cat timp ? Dupa care fierb zeama aia oribila, pun peste si sigilez cu capacul ?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -