Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (6)


415 raspunsuri la acest subiect

#41
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:26

Dragele mele!

Ieri dupa-amiaza am aflat vestea ca voi avansa. Pentru competitia cealalta nu voi avea prea multe emotii intrucat nu e ceva urgent sau obligatoriu si oricum propunerea a fost facuta asa intr-o doara, sa incercam si noi.

Era mai deprimant pentru mine daca nu avansam nici acum pentru ca pierdeam destul de mult si apoi intram in competitie cu alti colegi care veneau din urma.

 

Floryma, am inteles cum sta treaba. Nu inteleg de ce mama trebuie sa stea o luna in fara plata. Ce nu am platit suficient la stat pana acum? Dar suntem in Romania si nu trebuie sa mai stam mirati. Eu am ales deja sa stau cam 6 luni acasa (voi opta din start pentru 1 an). Am salariul mai mare decat cele 1200+200 lei ca sa-mi convina sa stau 2 ani. Asa macar voi lua aproape cat iau acum, iar daca se misca treburile repede si voi primi deja din octombrie salariul marit voi lua chiar un pic mai mult decat voi castiga acum.

Vreau sa ma mai lamuresti daca este posibil ca sa fiu salariata inclusiv luna ianuarie si sa intru in prenatal abia din 1 februarie. Stiu ca poti lua mai inainte, dar sa ai lasate dupa nastere minim 46 zile, dar daca vrei sa intri mai tarziu? Cat de tarziu se poate?

Asta ca eu as "lucra" si ianuarie. Cu zile de concediu, cu 3-4 zile lucrate de acasa cu alte artificii as scoate-o la capat.

 

Miha, care va sa zica asta era bebe si eu faceam pe nesimtita. La cat de frumos mi s-au povestit primele miscari atat de catre voi cat si de catre prietene ma asteptam la cu totul altceva. Sincer? Am fost cam dezamagita.

Wow ce bine iti vin pantalonii! Eu ce am probat pana acum fie imi erau mari, iar banda ce venea peste burta trebuia legata cu sfoara, fie ma strangeau si ii dadeam imediat jos. Pe cei cumparati inca nu i-am purat pentru ca si saptamana asta am mai incaput in ce mai aveam prin sifonier.

Totusi am tras un pic cu ochiul si la ofertele de pe siteurile de vanzari (nu stiu daca le pot da numele, ghiciti voi ce zic) si chiar sunt preturi acceptabile, dar masuri mari [bang]

Nu, nu lucrez la Magurele. Lucrez pe Splai (undeva intre Spitalul Universitar si Pod Grozavesti). Ei bine are maaare dreptate sotul tau. Anul trecut cand am avut un proiect am mai cumparat una-alta ca sa lucram, am mai mers la o scoala de vara, o conferinta. Anul asta...inclusiv pix-uri ne-am adus de acasa si am avut noroc ca a mai ramas ceva prin butelii de anul trecut cu care sa lucram, altfel... Suntem institut de excelenta, dar doar la performanta, la bani excelam la capitlul lipsuri. Nu va mai spun cum arata institutul (nerenovat de zeci de ani, cu pereti ca din burete ca nici piuneza nu sta), de faptul ca sunt luni cand nu avem apa, energie electrica sau cate ierni au fost fara pic de caldura (iar cand este avem cam 12-17 grade in termometre). Sa zicem merci ca macar la capitolul siguranta locului de munca si a salariului luat lunar (in ultima vreme) stam bine.

Concediul??? DAAAAA! Ca de altfel toate pe care le-am facut impreuna.

 

Alinutzo, nesimtita sau nu, daca gasesc bilete ieftine de avion (sosire vineri, plecare luni) sa stii ca chiar te vizitez [pup]

 

Eyna, mi-ai luat-o tu inainte cu plansul referitor la trezitul noaptea si nedormitul. Si la mine au revenit insomniile desi am avut o perioada bunicica in care dormeam bine noaptea (cu 1-2 pauze scurte de mers la baie).

Acum ma trezesc la 2-3 pentru mers la baie si apoi ma foiesc in pat pana spre dimineata. Daca mai atipesc inainte de a suna ceasul (6.30) sunt zombie toata ziulica. Daca nu...imi umbla capul la te miri ce (idei bune, nu rele). Azi noapte mi-a clocit mintea sa scriu o carte pt la munca.

Macar acum stiu ca bebe imi tine companie si ne "uitam" impreuna pe pereti.

 

Ufff, cum fac eu de ma intind mereu ca o placinta la scris? Weekend placut si de la mine! V-am pupat!



#42
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:40

Hello !!!!

 

Am intrat de am vazut pozele , foarte frumoase , imediat cum termin curatenia siam timp fac si eu 2-3 cu butoiul meu , este imens  [:-)))] , voi sunteti slabute dragelor .

 

Alynutza , multumim de oferta , esti o draguta . Doar ce ma uitam cu putin timp in urma pe Vola pt bilete la avion la un sejur de 2-3 zile . Daca gasec te anunt  [flo2]

Daca rezultatul la amnio v-a fi bun , trebuie sa sarbatoresc iesirea din stres 

[flo2]  [flo2]  [flo2]



#43
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 13:57

HIhihi,se pare ca in sfarsit ati prins curaj ! [pup] Gabriela,Soparlica, va astept cu drag doar sa stiti ca am o singura camera libera dar la o adica mai vorbesc eu cu vreo prietena,prin vecini [:)]

 

Felicitari pt promovare Soparlica!!!

Referitor la concediul maternal platit,in Ro este bine sa stiti! Aici ai doar 4 luni concediu platit si o mie de reguli ca sa-l ootii,poate,poate incalci vreuna ca sa nu mai beneficiezi si de ala. Dar eu oricum vreau sa stau acasa un an,poate 2 si sper sa gasesc ceva de lucru de acasa,

 

 Nu v-am povestit ce am patit aseara... Am avut inspiratia sa-i fac sotului falafel.Toate bune si frumoase,am  cumparat tot,am facut chiftelutele,sos cu  usturoi,etc.Si bineinteles ca am mancat si eu ca muream de pofta chiar daca stiam f bine ca usturoiul imi face rau si colac peste pupaza,am baut si un pahar de cola,asa ca merge bine dupa.Noi nu cumparam de obicei,dar ne-am gandit ca merge bine cu falafelul.

Si la 3 noaptea eu ma uitam inca pe pereti si ma gandeam ca la 7 jum tre sa ma trezesc,ca sa nu va mai spun de durerea de stomac si gustul oribil de la usturoi care au persistat pana dimineata. Am zis ca nu mai beau in veci seara cola( sau chiar deloc) si in ce priveste usturoiul cred ca astept sa nasc ca sa mai mananc [:)]

 Acelasi efect in are si ceapa si-mi pare rau de tot ca eu sunt mare amatoare de usturoi si ceapa dar asta e! [:)]

Oricum,in ceea ce priveste mirosurile nesuferite,de departe pe primul loc e ceapa calita cu care ma imbie vecinii mei in fiecare seara si pe care cred ca nu o sa-l mai suport vreodata la ce rau mi-a fost de la el in sarcina asta!



#44
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:32

Buna burticute,

 

Ma bucur ca toate sunt bune pe aici! Doamne ajuta asa sa fie in continuare.

 

Soparlica, felicitari pentru reusita! [flo2]

 

Miha, ai o burtica tare tare frumusica si se vede bine de tot. [flo2]

 

Am pus si eu cateva poze cu burtica mea. O sa incerc zilele viitoare sa fac si unele mai recente. Ultimele de pe drive sunt de acum vreo 2 saptamani. Intre timp burtica s-a ma ridicat si s-a mai tzuguiat.

 

Va pup.

Weekend frumos sa aveti!


Editat de Andreea2014, 19 septembrie 2014 - 15:13 .


#45
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 12:38

Salut!

 

Ne-am hotarat si noi la nume, va fi Irene. [bis]

 

Weeend placut! [pup]



#46
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 18:09

Buna burtici si bulgarasi,

Ce liniste...sper ca sunteti bine si profitati de vremea placuta si ati scos burticutele la plimbare si piticuti.

Soparlica...poti lucra pana in ziua in care nasti si apoi sa iti ei cele 126 zile dp nastere fara probleme ( sunt multe persoane care adopta obtiunea asta si prefera sa lucreze pana in ultim moment si sa profite de zilele de cm de maternitate cu bebe si sa nu mai intre in cic tocmai din cauza banilor acordati de stat si plafonarea lor)....importante sunt zilele de prenatal ptr ca este important sa ramana cel putin 42 de zile dp nastere.

Toate cele bune sa aveti un week-end minunat.

Va pupicesc.

#47
Adwyna

Adwyna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 21 septembrie 2014 - 00:16

Buna burtici, bine v-am regasit..

 

De cand nu am mai fost pe aici vad ca avem deja casuta noua..am de recuperat mult din urma...:) am vazut asa putin ca ati discutat despre nastere  si sunt foarte curioasa sa citesc detaliile fiecareia..dar inainte vreau sa va spun ce am mai facut eu..si ca in sfarsit mi-am vazut bebelinul pe luna asta.

 

Am fost foarte ocupata cu munca..sefii mei nu sunt romani si deobicei vin in tara o data la 2 saptamani ..si vin pe rand , ...acum au venit toti si au stat mai mult ca deobicei plus ca mi-au adus si invitatii - profesori, tehnicieni etc din tara lor ptr niste  trainninguri,,asa ca a trebuit sa ma ocup de cazarea lor, itinerariu, programul, protocol etc ..nu mai intru in detalii dar m-a rupt perioada asta..deoarece obosesc mai repede ca deobicei si din cauza sedintelor dese nu prea am avut cum sa mananc de fiecare data cand imi era foame..sa nu va mai zic ce chin era cu mersul la toaleta ...

Apropo de asta eu sunt in trim 2 fac 17 saptamani luni si totusi am nevoie f des la toaleta, am citit in casuta veche ca  tu Miha  ai aceesi problema si erai ingrijorata..e posibil sa nu fie nicio infectie ci bb-ul tau sa fie pozitionat f jos... mie ieri la control dna dr mi-a spus ca bb -ul este asezat in " pozitia de nastere" initial m-am speriat dar cand am vazut-o ca zambea mi-am dat seama ca nu e ceva grav..si ca este f jos ..mi-a explicat ca din cauza asta am nevoie des la toaleta…

Bb-ul a mai crescut avem 156 grame iar varsta gestionara este ca si cea ecografica..m-am bucurat cand mi-a zis ca este simetric si nu sunt  probleme, mi-a interpretat si Btestul care mi-a iesit cu risc scazut asa ca mi-a spus ca nu vom mai face triplul test si nici amnio…asa ca sunt bucuroasa..

Apoi mi-a zis zambind ca a venit timpul sa vedem daca e “roz sau bleo” asa ca am inceput cautarile dar bb –ul nu vroia si pace sa ne arate plus ca avea si cordonul intre picioruse, insa dna dr tot zicea “ parca vad ceva pe langa cordon- un motisor” si il tot cauta la inceput nu era sigura apoi cand micutul s-a intors cu burtica in sus a masurat vreo 3-4 mm intre picioruse..eu insa nu am vazut nimic, poate si din cauza ca eram setata pe fetita ,si eram convinsa ca asa va fi ..ma rog asta ne doream  amandoi, luasem in calcul ca poate fi si baietel dar nu am constientizat…asa ca nici acum nu sunt convinsa si astept luna viit cand  voi face iar ecografia plus ca  la sf lunii in sapt 23 imi voi face ecografia morfologica de trim 2 si atunci voi stii 100%.

Dar déjà toata lumea imi spune ca daca dna dr a zis ca “ parca e ceva acolo” sigur e baiat.. asa ca aseara am reluat numele de baietei si ne-am gandit ca ar trebui sa vopsim peretii dormitorului care e roz:)…Daca e fetita am vrea sa o cheme Emma si daca e baietel am vrea Tiberiu Mihai..

 

Important este sa fie sanatos si sa se dezvolte bine si de acum in colo.. Si tati  a fost putin surprins de veste el isi dorea ff mult o fetita..dar daca D-zeu ne da baietel stie el de ce,,cu ce scop …ar fi primul baietel din famile , avem prin jur nu mai fetite..toata lumea zicea ca ar trebui si un baietel…

Kytana sa nu notezi totusi inca pe prima pagina:) ..eu tot astept sa vad cu ochii mei motisorul..

,

In rest , vreau sa va spun ca am cautat pantaloni de graviduta peste tot si in prima faza nu am gasit nimic, apoi am mai trecut o data pe la H&m sa vad ce au mai bagat si sa ma uit dupa bluzite si surpriza ..printre totii pantalonii skynii am gasit 1 pereche drepti (boot cut) nu erau chiar cum trebuiau dar tinand cont ca erau 36 nu erau imensi ca in alte parti, imi veneau chiar bine, putin mai marisori si elastici ..asa ca daca mai pun cateva kg nu va fi problema…Imi place ca sunt foarte comozi la burtica – alta viata.. Apropo de burtica am vazut pozele voastre si mai m-am linistit – nici la voi nu a crescut f mult.. a mea este mai mica putin decat a Katenei..poate o sa pun si eu poze in curand..Imi faceam griji ca am 4 luni si burtica nu prea se vede..doar daca te uiti atent si atunci poti crede ca sunt balonata…:) ..

 

De miscat nu il simt inca , dar deabia astept. Vitaminele nu mi le-a schimbat tot femibion 2 mi-a dat si mi-a spus ca pot opri acidul folic . Am reusit sa pun in sf un kg ..de la 45 kg am 46,3 deci e ceva:)

 

O sa ma opresc acum si o sa ma apuc sa citesc ce ati scris cat am lipsit.

Va pup si va doresc week-end placut 



#48
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 21 septembrie 2014 - 20:52

Buna seara dragelor. Ce de burtici frumoase vad la voi! Asa mi-as dori sa intru mai des, dar chiar nu am cum, cel putin pana la finele lui octombrie.

Azi am fost la un curs tare interesant, se numeste Scoala Mamei, si are patru module. Am primit si cadouri si a fost tare interesant, lucruri noi si nu numai despre sarcina, nastere, ingrijire, etc.

SAM_0512.JPG

 

Eco ni s-a amanat pana joi asa ca mai asteptam sa vedem bebele (desi ne e dor de el). Bebe insa se misca din ce in ce mai tare, noaptea (ce bine pentru mine) se pare ca e linistit. Am avut un drum pana la Odobesti zilele astea si a fost asa de agitat...

Am primit deja o sumedenie de lucruri de graviduta (pantaloni, rochite, bluze, etc.), deci, norocul meu, nu mai trebuie sa dau banii.

 

Va las cu niste varzari ( sotul a avut pofte!!! nu radeti, mie nu imi e pofta de absolut nimic) si va doresc o seara minunata. Revin in cel mai scurt timp! Pupici burticute dragi.

SAM_0508.JPG


Editat de AlinaEA, 21 septembrie 2014 - 20:56 .


#49
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 10:18

Fetelor va scriu cu tristete si teama...

 

In ultimele saptamani m-am convins ca este ceva in neregula cu Luca. Il suspectez tot mai mult de autism. Ieri am refacut testul acestahttp://autism.gamara.ro/portage/ si uitati ce rezultate au iesit:

Varsa socializare: 0.88(0 ANI 11 LUNI )
Varsa limbaj: 0.2(0 ANI 2 LUNI )
Varsa autoservire: 1.69(1 ANI 8 LUNI )

Varsa cognitiv: 1.1(1 ANI 1 LUNI )
Varsa motor: 1.96(1 ANI 12 LUNI )

Varsta mentala: 1.17(1 ANI 2 LUNI )
Varsa cronologica: 1.94(1 ANI 11 LUNI )
IQ: 60

 

De ieri plang intruna si nu stiu ce sa mai fac. Am miercuri programare cu el la un pediatru de aici, de origine romana, nu am reusit sa gasim pe cineva care sa vb limba engleza. 

 

E din rau in mai rau. De cateva zile da tot mai tare in noi si azvarle tot. Astazi mi-a azvarlit cu o carte in fata, mi-a lasat vanataie. Nu e prima data cand ma loveste din senin cu ce are in mana I-am spus ca a facut rau si ca ma doare, nici nu a intors capul spre mine. Nu mai raspunde cand il strig, pe strada se duce la toate garajele si nu mai vrea sa plece de langa ele. De cateva ori m-am facut ca plec, nici nu i-a pasat. Am stat si 5 minute langa el, fara sa ma vada si nici nu s-a impacientat. Acasa nu sta deloc langa mine sa ne jucam, a uitat si ce stia. Inainte imi arata pisica, ariciul, etc. acum nu numai ca nu le mai arata, cand le arata nici nu le mai recunoaste, le arata gresit. 

De mancat nu intru in discutii ca intru in boala. Refuza pana si ovazul pe care acum 3 saptamani il devora. Nu ne mai intelegem deloc cu el. Noi spunem ceva si parca nu ne aude, nu raspunde... Alta chestie pe care a uitat-o. Il intrebam de nas, ochi, nici nu raspunde. In brate nu putem nici acum sa il luam pentru ca zbiara, plange si zbiara. De fapt cu asta s-a ocupat in ultimele saptamani; nu exista zi in care sa nu plange din senin, sa urle pana nu mai poate. Cu vecinii deja nu mai rezist, au inceput la orice ora sa ne bata in pereti. Afara cand il scot nu am unde sa il duc sa alerge, nu avem parcuri pe langa si cum masina nu avem, suntem prinsi aici. Efectiv nu mai stiu ce sa fac, m-a bagat in sperieti. Deja nu mai e vorba de comparatie cu alti copiii de varsta lui.

 

Nu ma pot concentra pe nimic altceva; fiecare zi ma sperie, cand vine dimineata nu stiu incotro sa o apuc; la 6 e in picioare si deja alearga. Pe afara mi-e frica sa ma plimb cu el, parcuri oricum nu sunt langa si peste tot merg bicicletele pe trotuar, nici eu nu ma pot tine dupa el sa aleg; acasa alearga din perete in perete si ne bat vecinii in pereti; sper sa ma lamureasca pediatrul ce si cum dar chiar vreau sa facem investigatii, eu simt ca nu se comporta absolut deloc ca un copilas normal. Prea multe tipete fara motiv, prea multe roti invartite si prea mult ne ignora, prea multe fixuri :(

 

Aveti grija de voi, da? Va pup!



#50
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 11:27

Kytana, linisteste-te, te rog! Autismul nici nu se poate diagnostica inainte de 2 ani! Daca chiar esti asa ingrijorata, du copilul la doctor inainte sa tragi concluzii, dar eu zic sa te gandesti mai repede la un pui de depresie decat la autism! Din rezultatele testului pe care l-ai facut tu pe net, doar la limbaj si socializare ar fi ceva probleme si, sa zicem, regres, insa voi abia v-ati mutat, si nu doar in casa noua, ci si in tara noua (sa nu mai vb si de sarcina ta), iar astfel de schimbari ii afecteaza mult pe copii.

 

 Luca al meu a inceput sa vorbeasca la 4 ani, nici acum nu vorbeste correct in nicio limba (merge cu 4 in paralel :( ) si eu inca sunt singura care intelege tot ce spune, insa e un copil perfect normal! Si noi am inceput sa facem schimbari majore (am emigrat) de cand avea 1 an jumate, iar de atunci ne-am mai mutat o data si pe copil l-a afectat, insa cu rabdare si multa incredere, acum vedem stralucind luminita de la capatul tunelului, bine de tot!

 

Curaj, copilul isi manifesta anxietatile, iar asta e o ocazie pentru tine sa-l ajuti, bucura-te, nu te speria!

Te pup!


Editat de simplyana_m, 22 septembrie 2014 - 11:49 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -