Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap.6


315 raspunsuri la acest subiect

#131
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 19:57

Abbey, te intrebam pentru ca nu am mai auzit pana acum de masurarea burticii. In cazul acesta, nu as stii sa spun daca este mult sau putin; fii optimista si bebele va creste armonios si sanatos :)

Loredana, asa este..se apropie trim.3 si acestea sunt semne clare!

La curs, s-a discutat pana acum despre alimentatia in sarcina, schimbarile organismului in sarcina, bagajul de spital, masajul, miscarea in sarcina. Saptamanile urmatoare o sa discutam despre alaptare,nastere naturala,nastere prin cezariana, baita la bebe, ce fac taticii cand mamele nasc si daca imi mai amintesc completez :)

#132
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 22:02

Eu am mari emoții pentru mâine ca mergem sa facem morfologia de trimestrul trei, nu îmi vine sa cred ca am făcut 29 saptamani și 5 zile.

#133
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 22:08

Ohhh, multa bafta Oana! Sa vii cu vesti de la foarte bune in sus! Ce repede faci morfologia, eu mai am de asteptat 6 sapt pana atunci... Unde mergi la eco?

#134
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 22:16

De data ăsta o voi face la Medicover. Am auzit ca acolo este o doctora foarte buna care face niște studii despre inima bebelușului și ca măsoară totul foarte atent.

#135
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 22:19

Dacă este cineva care se încadrează la sfarsitul lui octombrie intre 32-34 săptămâni și vrea sa facă morfologia de trimestrul trei gratuit la Filantropia cu adeverință de salariat și bilet de trimitere de la medicul de familie îi pot ceda locul meu de pe 22 octombrie la ora 9.

#136
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 10:34

Neata burtici. Si eu va citesc tot de pe tel de cand sunt in concediu imi e mai usor decat in fata calculatorului. Si noi am intrat in 30 sapt. Avem morfologia pe 3 Octombrie exact dupa ziua lu tati :) abia așteptăm. Si la mine misca incontinuu ca ma si întrebam ca d doarme bebe asta... Cum ma simte treaza cum începe distracția. De întărit burtica si mie mi se întărește cand stau msj mult in picioare sau cand merg pe jos ceva mai mult... Si se mai întărește cand ma trimite la pipi :) pfff ce putin mai e

#137
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 15:43

fetele, cum fu la eco si morfologie?

 

Miky - esti mama eroina, ce mai! Eu am luat gastroenterita de la pitic, am vomitat, am mai scazut in greutate, dar acum e mai bine. Tensiunea e 9 cu 5, in cea mai mare parte, iar doctorul a zis sa beau cafea, cola sau vin rosu...m-a dat pe spate, deci pot sa fac petrecere in toata regula, mai lipsesc tigarile si etnobotanicele din meniu :)

 

Am fost la eco, nasoasa noastra, la 25 saptamani si 5 zile are 900 de grame (deci e grasa si cracanata ca tacs'u), mai am un control in 3 saptamani si ultima morfologie la 32 saptamani, apoi, Dumnezeu cu mila...

 

pup burtici!

 

 

aaaa, sa nu uit: Lore: 56 e masura perfecta pentru pitici (ca au in jur de 50 cm la nastere, dar se adauga pampersul)


Editat de aristica, 23 septembrie 2014 - 15:44 .


#138
abbey

abbey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 16:21

Fetelor,,sa va zic ce am patit azi; am plecat eu super bucuroasa la control,ajung acolo,toate bune si frumoase.Vine partea sa-mi ia sange si ce se intampla? nu gaseste vena,tine acul cateva secunde bune(10sec.zic eu) si incearca in mana cealalta.Deja simteam ca ma iau caldurile si tremuratul( sunt mai fricoasa de felul meu) si vine partea cea ma nasoala; LESINUL.Da,am lesinat cateva secunde,n am stiut nimic de mine.m-am trezit si mai panicata pt. ca nu stiam unde sunt,cum e bebe.Am pus-o pe asistenta s-asculte inima iar la bebe.Chiar nu stiam ce se intampla cu bebe daca lesini.A zis ca e bine,am auzit inimioara.Acum intreb eu;a mai patit cineva asa? si daca afecteaza bebele in vreun fel? ca sunt o panicoasa si o fricoasa. [batcap]


Editat de abbey, 23 septembrie 2014 - 17:52 .


#139
Andra_Andu

Andra_Andu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 18:02

Oof Abbey, imi pare rau pt ce ti s-a intamplat, dar nu cred ca se intampla nimic cu bebe in cateva secunde. Eu am fost sub anestezie 20-30 de min si bebe n-a patit nimic.

Sanatate amandorura!



#140
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 22:02

Am venit și noi de la morfologie și iubirea mea este bine. Are deja 1442 grame și se pare ca s-a întors din nou cu capul în sus.

De când am ajuns acasă mă doare foarte tare burta durerea fiind constanta și îmi este foarte greu sa merg. Durerea nu cedează la nimic, pana acum am luat doua pastile de No Spa de 40 mg, un paracetamol și un magneziu efervescent dar nu simt nici o îmbunătățire. Acum mi-am făcut și un ceai de mușețel și tei și sper sa mă ajute măcar puțin.


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Ieri, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - mai 03 2024 09:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -