Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Eu cu cine votez?


121 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Tu cu cine ai vota si de ce? (52 membru(i) a(u) votat)

Cu cine ai vota din urmatoarele persoane pentru functia de presedinte al Romaniei?

  1. Victor Ponta (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  2. Klaus Iohannis (21 voturi [41.18%])

    Procentaj de vot: 41.18%

  3. Elena Udrea (2 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  4. Monica Macovei (18 voturi [35.29%])

    Procentaj de vot: 35.29%

  5. Cristian Diaconescu (nu mai este oficial in cursa) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  6. Calin Popescu Tariceanu (a spus ca o sa candideze) (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  7. Gheorghe Funar (isi doreste sa candideze) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  8. Theodor Melescanu (cocheteaza ci idea) (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  9. Catalin Predoiu (nu mai este oficial in cursa) (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  10. Nu ma reprezinta nici unul de mai sus (raspunde la mesaj cine te reprezinta) (6 voturi [11.76%])

    Procentaj de vot: 11.76%

Care sunt cele mai importante 5 calitati/necesitati pentru un presedinte

  1. Sa stie economie/business (17 voturi [6.42%])

    Procentaj de vot: 6.42%

  2. Sa se lupte cu coruptia si sa fie incoruptibil (35 voturi [13.21%])

    Procentaj de vot: 13.21%

  3. Sa stie politica externa (27 voturi [10.19%])

    Procentaj de vot: 10.19%

  4. Sa fie echidistant in rol de mediator si nu de jucator (mai ales politic) (17 voturi [6.42%])

    Procentaj de vot: 6.42%

  5. Sa aiba sustinere politica puternica in Romania (5 voturi [1.89%])

    Procentaj de vot: 1.89%

  6. Sa aiba umor, simtul umorului (2 voturi [0.75%])

    Procentaj de vot: 0.75%

  7. Sa fie integru si sa-si respecte principiile (35 voturi [13.21%])

    Procentaj de vot: 13.21%

  8. Sa fie un presedinte jucator care se amesteca activ in viata politica (3 voturi [1.13%])

    Procentaj de vot: 1.13%

  9. Sa aiba curaj sa-si asume decizii importante (32 voturi [12.08%])

    Procentaj de vot: 12.08%

  10. Sa aiba o reputatie foarte buna (mai ales pe plan extern) (18 voturi [6.79%])

    Procentaj de vot: 6.79%

  11. Sa fie casatorit si sa fie familist (sa puna mare pret pe valorile de familie) (3 voturi [1.13%])

    Procentaj de vot: 1.13%

  12. Sa aiba cunostinte/experienta pe partea de aparate nationala, situatii de urgenta, etc. (4 voturi [1.51%])

    Procentaj de vot: 1.51%

  13. Sa cunosca mult aspectele administrative (6 voturi [2.26%])

    Procentaj de vot: 2.26%

  14. Sa cunoasca mult aspectele legislative (constitutie, drept, legislatie internationala, etc.) (11 voturi [4.15%])

    Procentaj de vot: 4.15%

  15. Sa fie credincios, de preferinta crestin. (2 voturi [0.75%])

    Procentaj de vot: 0.75%

  16. Sa stie minim limba engleza la un nivel avansat (11 voturi [4.15%])

    Procentaj de vot: 4.15%

  17. Sa faca show! Cand apare la TV sa ma distrez, sa il urmaresc cu placere. (1 voturi [0.38%])

    Procentaj de vot: 0.38%

  18. Sa fie un lider autentic (21 voturi [7.92%])

    Procentaj de vot: 7.92%

  19. Sa fie carismatic si sa poata mobiliza masele pentru diverse proiecte de importanta nationala (14 voturi [5.28%])

    Procentaj de vot: 5.28%

  20. --- Raspunde la subiect cu ce doresti sa mai adaugam pe lista --- (1 voturi [0.38%])

    Procentaj de vot: 0.38%

Mergeti la vot?

  1. Da, cu siguranta, fac tot posibilul! (38 voturi [74.51%])

    Procentaj de vot: 74.51%

  2. Nu (2 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  3. Imi doresc sa merg dar vad in ziua respectiva cum stau lucrurile si ce program am (5 voturi [9.80%])

    Procentaj de vot: 9.80%

  4. Inca nu m-am decis (6 voturi [11.76%])

    Procentaj de vot: 11.76%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 12:01

Deceneus, un presedinte ar trebui sa aiba un program de politica externa - nu mi-ar placea sa am un presedinte cu orientare prorusa.

 

Un presedinte este independent, insa conteaza programul partidului care il sprijina. Asta spune ceva despre orientarea lui.



#12
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 12:01


Hai sa fim responsabili, sa mergem la vot si sa ne implicam! Este in joc viitorul copiilor nostri!

Nu se demonstreaza responsabilitatea prin simppla prezenta la un vot unde nu ai posibilitatea sa alegi.

Cand ai de ales 'sa mori impuscat sau spanzurat' nu poti schimba ceva cu alegerea si atunci nu se poate vorbi de alegere.

Este un vot care nu produce o schimbare.

 

Cineva spunea despre un primar ca a creeat un sistem corupt, mafiot.

Opinia mea este invers, respectiv ca primarul era produsul sistemului.

Primarul nu a facut decat sa scoata "castanele din foc", avand asigurari de la cei care controleaza institutiile ca nu i se va intampla nimic.

Asa cum comunismul nu a fost creatia lui Ceausescu, respectiv el a fost produsul comunismului, si presedintii si primarii actuali sunt produsul sistemului si a clasei politice.

Ca sa avem alt tip de presedinte trebuie reformat sistemul, si asta nu se face doar prin prezenta la alegeri organizate de "oamenii de bine" din sistem, prin care se rotesc politicienii la putere.


Editat de Deceneus, 07 septembrie 2014 - 22:11 .


#13
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 12:04

Deceneus, un presedinte ar trebui sa aiba un program de politica externa - nu mi-ar placea sa am un presedinte cu orientare prorusa.

 

Un presedinte este independent, insa conteaza programul partidului care il sprijina. Asta spune ceva despre orientarea lui.

Constitutia spune ca presedintele mediaza, arbitreaza intre puterile statului si verifica respectarea Constitutiei.

Presedintele nu are atributii in politicile/programele aplicate.

Politica interna si externa este asigurata de guvernului sub controlul parlamentului.

ARTICOLUL 102
(1) Guvernul, potrivit programului său de guvernare acceptat de Parlament, asigură realizarea politicii interne şi externe a ţării şi exercită conducerea generală a administraţiei publice.

(2) În îndeplinirea atribuţiilor sale, Guvernul cooperează cu organismele sociale interesate.

(3) Guvernul este alcătuit din prim-ministru, miniştri şi alţi membri stabiliţi prin lege organică.

 

ARTICOLUL 109
(1) Guvernul răspunde politic numai în faţa Parlamentului pentru întreaga sa activitate. Fiecare membru al Guvernului răspunde politic solidar cu ceilalţi membri pentru activitatea Guvernului şi pentru actele acestuia.


Editat de Deceneus, 07 septembrie 2014 - 12:12 .


#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 12:14

Dar in acealsi timp Presedintele este si garantul independentei nationale, al unitatii si al intergitatii teritoriale a Romaniei. Incheie tratate internationale in numele Romaniei, mobilizeaza armata, etc.

La astea ma refer eu.



#15
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 22:07

Dar in acealsi timp Presedintele este si garantul independentei nationale, al unitatii si al intergitatii teritoriale a Romaniei. Incheie tratate internationale in numele Romaniei, mobilizeaza armata, etc.

La astea ma refer eu.

Tratatele internationale semnate de presedinte sunt negociate de guvern si ratificate de parlament. Presedintele le semneaza ca notarul.

 

 

ARTICOLUL 91
(1) Preşedintele încheie tratate internaţionale în numele României, negociate de Guvern, şi le supune spre ratificare Parlamentului, într-un termen rezonabil.

 

 

Presedintele primeste atributii decizionale in cazuri exceptionale: de pericol iminent, de agresiune, in caz de conflict armat, dar noi ne referim la perioada normala de pace.

Chiar si la mobilizarea armatei, in termen de 24 de ore trebuie convocat parlamentul.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 22:36

Deceneus eu stiu toate astea.

Cred ca pur si simplu nu intelegi ce vreau sa spun.



#17
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 22:37

 

(1) Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării.

 

Asta e prima sa atributie. De reprezentant al statului roman!

 

Oare ce presedinte si in ce secol va intelege acest lucru?

 

Si garanteaza independenta si integritatea tarii.

 

Apoi mai are o functie de mediator care insa nu ii da dreptul sa se comporte ca o tzatza la piata! Datorita tot primei sale atributii! De reprezentant! 

Este imaginea statului roman!

 

Insa noi ii cerem sa faca legi, sa faca scandal, ne place circul la tv si vrem sa vedem sange in arena. Sa fie bun afacerist sau sa fie casatorit sau sa lupte cu cei corupti [fal]

 

Cred ca noi gresim in primul rand avand asteptari asa mari! Si ne dorim lucruri care nu sunt in fisa postului.

Cand o sa invatam ca fiecare trebuie sa faca doar cei cere fisa postului ... o sa traim mai bine! 

Parerea mea! [flo2]



#18
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 22:58

Eumada, eu felul asta de mancare nu il mai servesc. Mi s- o luat de el. Pana si la concursurile alea de missuri, nu este suficient ca donsoarele participante sa defileze in costume de baie. Au niste probe de dat, niste idei de exprimat etc, iar castigatoarea se alege, pe langa premiu si coronita, cu o seama de indatoriri, pe care trebuie sa le respecte pana cand preda stafeta. Altfel, se trezeste inlocuita de catre urmatoarea clasata.

Cum sa aleg pe cineva pe criteriul ca e mai putin rau ca celalalt, ca "mi se pare mie" ca.... cu toate ca nu prea are ce sa mai mi se para, ca nu sunt la prima impresie, din moment ce se stiu multe despre fiecare, iar cate se stiu ( au grija toti din media implicata politic sa ne " deschida ochii" asupra adversarilor, plus ca fiecare a avut functii sub care stim in piele proprie cum am dus- o si de ce au fost in stare ) sunt de rau ? Singura data cand am gandit asa, a fost cu Vadim - Iliescu. 



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 08:05

Eu sunt de acord cu Lucialu.

M-am saturat sa votez pe cineva care nu-mi place  in incercarea de a nu permite accesul altcuiva care nu-mi place deloc.

Apoi sa fiu blocata cu persoana aia 5 ani de zile.



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 08:14

Iar Tariceanu parca a innebunit cu suspendarea lui Base.

Azi am citit ca a demarat procedurile de suspendare, ca se va vota in Parlament in 23 septembrie, iar in 2 noiembrie va avea loc referendumul o data cu primul tur de scrutin al alegerilor prezidentiale.

 

Tariceanu spune ca nu-l intereseaza interimatul si-l ofera lui Zgonea.

Deci cred ca singura smecherie este ca el doreste ca Base sa nu aiba parte de drepturile ce-i cuvin ca fost presedinte. 

 

Razbunare totala, cu pretul cheltuirii a mii si mii de lei aiurea si aruncarea poporului in haos.

 

Deci eu cine votez?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -