Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghetar: discutii aprinse


621 raspunsuri la acest subiect

#421
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 30 august 2014 - 08:50

The UK's terror threat level has been raised from "substantial" to "severe"


Poate ar fi bine sa evitati centrul Londrei cateva zile? Bine, sotul tau probabil ca nu poate, daca merge la serviciu, dar poate sa ia masina, de ex, in loc de metrou?  (daca asa obisnuia)

Acum trei ani cand a mai fost riscul catalogat ca sever s-a intamplat ceva?



#422
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 august 2014 - 09:12

Servus pinguini

Olandeza seamana cu germana, nu are nimic din islandeza...cel putin eu nu am vazut nici o asemanare.
Am avut 2 colegi, un danez si un suedez; se intelegeau, fiecare vorbind pe limba lui. Si mi-au spus ca 80% din limbi e la fel; gramatica putin diferita. Deci ei se inteleg perfect. Asta mi-au spus. Am chiar o prietena suedeza; la job sunt chiar multi suedezi, iar fostul meu sef e danez.
Si mie limbile nordice mi se par imposibile. Am o cunostinta in Norvegia, dupa 1 an o vorbea, asta pt ca i-a trebuit la job.
Miha, cum e finlandeza?

Da, exista elvetiana, care e doar limba vorbita. Limba scrisa e germana. La scoala profii vorbesc doar in germana; la gradi doar cateva ore pe sapt.in elvetiana, restul in germana. Ft multi elvetieni vorbesc germana cu greseli, la fel si la scris. Marcia a vorbit germana ft bine de la inceput (din cauza ca asculta la TV si poate si pt ca eu cu tasu vorbim in germana), la ea nu se simte accentul elvetian cand vorbeste (elvetienii au un accent specific cand vorbesc germana, nu il pot descrie, dar il cunosc). La stiri pe programele nationale vorbesc in germana, pe programele locale in elvetiana. Dialectul din Zurich se intelege ft bine si se apropie de germana. Marcia pe-asta il vorbeste, al meu unul din centrul Elvetiei, unde a crescut. E cantonul unde sunt elvetieni 1000% :-)

Elvetia are 4 limbi oficiale : germana (64%), franceza (22%), italiana (11%), retroromana. Retroromana dispare incet, incet. Iar daca nu stiati, e sora cu limba romana. Eu o inteleg, are multe cuvinte ca romana.
Exista si cateva cantoane bilingve : germano-franceze. In rest, elvetienii se inteleg intre ei in engleza. Cei din partea italiana vorbesc si germana, dar cei din partea germana nu prea vorbesc franceza (italiana nici atat), la fel cei din partea franceza. In partea germana se castiga cel mai bine, dar si preturile sunt mai mari.

Tocmai au spus la stiri ca vulcanul din Islanda a inceput sa arunce lava...asa ca se apropie marea eruptie...ce noroc am avut...

Azi avem program de shopping, facut curat si pe seara mergem in vizita; cina la un prieten de-al sotului.

O zi frumoasa va doresc !

#423
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 august 2014 - 09:13

Neatza,

Mihaela, multam de invitatie. Azi as veni.

Citesc cu mare placere toate povestile voastre.



#424
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 august 2014 - 09:27

Cand am fost in Luxemburg (acum mai multi ani) am stat in pensiune la o familie in orasul Clervaux. Atunci am auzit prima oara limba Luxemburgheza - un idiom germanic, o amestecatura de germana cu franceza. Noi cu ei vorbeam in franceza, intre ei vorbeau luxemburgheza.

 

Atunci am constat ce greu imi e sa vb franceza dupa ani si ani de pauza. 



#425
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 30 august 2014 - 09:42



 si noi de ce sa nu vedem?

 

propun o regula noua: ia postati si voi poze, sa va vedem cat sunteti de frumoase (noroc cu actiunea, ca mai vedem si noi un nasuc frumusel [:)] ). o poza de pingu ramas acasa (sau prin ce parcuri uriase sau mari albastre vreti) - o poza de la intalnire [:)]

fair enough, aminna [floare3] , numai ca asa se duce pe apa sambetei imaginea pe care ne-am format-o - din postari - despre ceilalti :))   ceea ce de fapt e bine, caci in fapt suntem persoane reale, nu doar imagini in spatele nick-ului :))

 

Karu - uite inca o floare  [flo]  o pui pe langa cele doua pe care le ai acasa si ai un buchet. (kilele alea de care vorbeam s-au pus toate in jurul burtii, pe fatza n-am pus un gram :)) , de aia nu se "vad")

 

Mihaela_s - ce locatie grozava pt sarbatorit VIP-uri!  unde mai pui ca si tu esti una dintre ele :))

 

cred c-am mai spus ca si in Montpellier e o catedrala transformata in muzeu de arta moderna: un amestec de stiluri , partea de sus cu vitralii reprezentand scene religioase sau sfinti, iar pe pereti si in catedrala tablouri/ sculpturi de artisti contemporani.

Nu pot sa spun ca mi-a placut, dar mi s-a parut interesanta ideea de a transforma o catedrala gotica (dezafectata) intr-un muzeu...  Btw, intrarea e libera :))  



#426
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 30 august 2014 - 09:58

Ah gresesc...cred ca islandeza si olandeza nu le pot deosebi...ma gandeam la rusa, bulgara, poloneza, ceha...astea le deosebesc. Desi sarba ma cam incurca. :)

draga mihaela_s dupa ce ca stii chimie, care e destul de chineza pentru multi, mai vorbesti  si suedeza,  

stii si maghiara,

si mai faci si deosebirea intre bulgara, poloneza, ceha, etc... 

 

esti o savanta :))   am zis!



#427
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 30 august 2014 - 10:35

Neata ghetar!

 

Papanash si Corina, distractie placuta in vacante, norocoaselor!

 

Iiiiii, ce de-a poze frumoase, ce de-a pustoaice frumoase! (Nasuc, aici vorbesc si de tine! ma bucur sa te "vad"! Si bine ca se duc pe apa sambetei impresiile pe care le aveam despre useri, ca daca ma luam dupa tine, te vedeam grasa si frumoasa, asa am ramas doar cu Frumoasa!)

 

Mihaela, ce bine ar fi daca ar reinvia limba aia! Foarte interesant!

 

Alinuk, esti tare comica, eu chiar nu te-am niminalizat  [:-)))]Pe lista mea erau Shtrumpf si Roxana, plus o prietena care nu e pe forum dar mi-a fost refuzata la export de catre Roxana, si am zis repede Karu desi n-o intrebasem si stateam cu iemuotii. Dar bine ca a iesit bine  [:)]

 

Alina  [flo2] In Irlanda e doar Gaelica, limba care se vorbea aici inainte sa vina englezii care au transformat toate numele oraselor dupa cum se auzea fonetic. Doar un exemplu - orasul in care stam noi se numea Sord, care inseamna Limpede, Linistit, Clar. Ca sa nu-si bata capul, i-au spus Swords - care culmea, duce cu gandul la nimic linistit si limpede. Dupa ce si-au declarat independenta fata de coroana si au devenit republica, au reinstaurat numele oraselor in gaelica, si au bagat-o ca limba obligatorie in scoli. Iar zonele Gaeltacht care ramasesera intotdeauna capoase si tafnoase, si care au refuzat sa vorbeasca engleza toate sutele alea de ani, sunt acum un fel de "pe aici nu se trece" sau "abandonati orice speranta" - daca nu vorbiti gaelica. In clipa cand le treci pragul, toate semnele de circulatie si numele oraselor sunt in gaelica. Cu localnicii.. e alta poveste. Daca au interes turistic, iti vorbesc si engleza, daca nu.. nu afli mai nimic  [:)]

Eu nu o pot ajuta pe Flavia deloc la lectii, ba chiar ma invata ea pe mine. Cand o sa mai merg in zonele alea, o sa pot sti "Anna intra in magazin" si "pisica e sub scaun" - sa vad atunci la ce mi-o folosi!

 

Ella, e reto-romana, desi e ea mai.. retro asa  [flo2]

 

No' ca va las, si va doresc weekend frumos! Astept poze de la a doua mare intalnire cu puiutii de pinguini! 

 



#428
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 30 august 2014 - 12:24

sa aveti un concediu cat mai frumos cu putinta papanash,, corina [flo2]  [flo2]



#429
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 august 2014 - 16:35

Yep, am bagat un r in plus :-)

La multi ani sfintilor de azi...inclusiv fiica-mii, ca o cheama si Alexandra...dar am uitat...noroc cu mama, care si ea uitase, dar a vazut la TV :-) si ne-a trimis sms...

pe 13 noiembrie cica vin Stela, Arsinel si Tamara la noi..cat de mult ma bucur...ii admir pe toti...sunt cred ca ultimii mari consacrati care au mai ramas...de-abia astept sa ii vad...

Clubul romanilor de aici i-a mai adus pe Ducu Bertzi, Cotabita, Gheorghe Zamfir...ft faine concerte...

Am muncit pana acum..dupa m-am dusat...si peste o ora plecam in vizita...mi s-au cam lungit urechild de foame, pt ca doar am ciugulit ceva pe la 12...

seara buna !

#430
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 30 august 2014 - 18:41

noua sapt assta ne-a furat cineva bani din cont.

am descoperit isprava intimplator ieri dupa amiaza...cand am verificat cheltuielile pe sapt asta..

noroc ca nu e o suma f mare...au "folosit' cardul de debit al sotului.

 

citi nenorocciti pe lumea asta! 

 

ps. ne da banca banii inapoi....dar tot a trebuit sa anulam cardul sotului...plus ca, cred nu vom avea de ales si treb sa ne facem un credit card.


Editat de michelle-usa, 30 august 2014 - 18:49 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -