Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie) (16) Felicitari mami Arwen, Marru, Carmen Stoica, Alina_mv, Tuka81!

gravidute; dovlecei

497 raspunsuri la acest subiect

#281
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 08:26

Neata fetelor,nici eu n.am dormit prea bine,cu toate pernele pe sub mine tot nu imi găsesc poziția corespunzătoare,nici intr.o parte nu ma mai ajuta,câteodată simt un oarecare disconfort,asta cred ca datorează poziția bebelinei care nici ea n.are stare si încă o simt cum face tumbe sa își găsească poziția.  Clau cum esti, uite Pishkotel are dreptate in privința lichidului,poate nu naști si mai sta bebe cuminte la gaoace  [flo2]  Lulu vad ca te apropii cu pași repezi de marea întâlnire, oricum Daena era la rând,ce o fi cu ea...!? 



#282
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 08:34

Cupcake, pe mine ma mai dor oasele bazinului, la Luca m-au durut ingrozitor un timp. Se dilata bazinul, se pregateste de nastere, de aici vin durerile. Nu te speria :). Mie mi se pare ciudat acum ca nu mai am acele dureri.

Pishkot, bine ai revenit! Cum a fost la tara cu socrelul? Pe mine m-a enervat socrela ieri, iar azi dimineata m-am mai enervato tura pe ea :)))))

Lulu, distractie placuta cu blanosul cel dragalas!

Andreutza, inca o data, scuze! Eu am ramas "traumatizata" cu cezariana de cand eram insarcinata cu baiatul, cand toate gravidele din jurul meu vroiau sa nasca prin cezariana, ca sa nu simta durerile de la nasterea naturala. Numai ca ele habar n-aveau in ce consta o cezariana (din punct de vedere chirurgical), iar eu fusesem traumatizata de cezarienele vazute in postliceala :(. Din cauza asta nici nu vroiam sa trec prin asta, dar vad ca Dumnezeu ma face sa trec prin toate :). Si da, nasterea naturala poate fi traumatizanta pt mama si/sau fat dc medicul e ....... incapatanat si nu vrea sa faca cezariana sau nu stie sa evalueze corect situatia si insista cu nasterea naturala...... pacat ca inca mai exista asemenea doctori!

#283
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 08:43

Criss,Doamne Ferește,nu trebuie sa te scuzi,tu ai părerea ta,eu o am pe a mea,eu spuneam doar ca prefer cezariana si dureri pe corpul meu, risc 0 pt bebe,decât o naștere naturală pt mine recuperare rapida,dar poate pt bebe un Eșec... :(((



#284
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 08:49

Pishkotel dragut, bine ai revenit!  [flo2] Pls daca stii cum, felicita-le in titlul odiseei si pe Nic si Lolaria. Mersi!  [pup] Sa stii ca nu esti deloc nebuna cu alaptatul dupa nastere, eu vreau sa vb cu doctorita sa facem exact ce am vazut in filmuletul cu Clinica Eva ce mi l-ai trimis mai demult...experienta skin to skin. Abia astept!!! A zis ca se poate si ca nu e pb, numai sa ii amintesc.

Cupcake si eu visez tampenii, si sunt ...crocanta mai nou  [:D] ...adica ..trosnesc din toate incheieturile soldurilor, e neplacut si ciudat, cred ca juniorul isi face loc in bazin si avanseaza cat mai mult spre iesire. [batetoba]

Crisule, ce ti-a mai facut socrella? Cu ce  te-a mai suparat? Sa ai grija si sa nu mai cari nimic, stai cuminte ca ai vazut ce ti-a scris Clau! Si sa lasi perdelele alea acolo!  [pup]

 

Doamne, ce dimineata! E soare si frumos afara, ascult Queen- I want it all, juniorul misca timid in burtica (la cat Queen am ascultat in sarcina, crede ca Freddie e tacsu')  si bem cafea fierbinte fara cofeina in fotoliu in fata ferestrei. Magnifique!  [balcon]  [balcon]  [balcon]



#285
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 08:57

adriana , macar sa mi dea dr dreptul (desi ar fi obligat sa mi ceara permisiunea ca ptr orice interventie) sa aleg daca ma taie sau nu , ca o sa zik nu . mai bn coase o ruptura de perineu decat o taietura cu tot cu muschi, dar conteaza mai putin daca asta nu mi afecteaza puiul.

 

despre mine ce sa va spun... vineri am alergat ca nebuna cu masina prin oras, desi al meu imi cam  pusese interdictie, cika nu mai aveam ce sa caut la volan :)) am fost la dr de fam sa mi modific medicalul ca s a trezit doamna de la resurse in ultima zi ca e o cifra gresita acolo , apoi m am dus pana la mama , apoi la posta sa pun scrisorelele ptr prietenul nostru si un colet cu cd urile de personalizat, am tot cautat o saltea de pat ptr la tara si un tel ptr tata , am fost la munca sa duc concediul si cand a iesit iub de la munca , am mers sa cumparam tel gasit de mine ptr tati, apoi am luat o si pe mama si fuga la tara. la tara.. cu peripetii , evident :)) vineri a fost ok (ca am ajuns tarziu si n am mai avut timp sa fac dracii) :)) sambata m am trezit la 5;30, am dus o pe bunika mea la cazan (am facut tuicutza), apoi am venit acasa si am dat la puisori , catei , pisici , gaini , porci si ce mai aveam eu de hranit. am asteptat muncitorii , le am pregatit cu mama micul dejun, l am trezit pe al meu si am plecat sa mai cumparam niste materiale si la moara sa facem papa ptr purcelusi si puisori. va imaginati ca al meu habar nu avea nici cum arata o moara ,deci daca nu ma duceam cu el sa i dau indicatii cred ca se intorcea cu sacii cum l am trimis :)) si ptr ca langa moara era un magazin cu de toate , m am gandit eu sa mi cumpar tocator si cutit. si mi am cumparat. am ajuns acasa cu ele , incantata foc ca am cutit bun sa tot legumele ... si cum tocam eu repede repede la telina, poc si una peste deget :)) eram singura in foisor asa ca am inceput sa sar in sus , sa dau din deget si sa strang din dinti .... mi am pus un prosopel pe care l am avut la indemana sa ma strang si la naiba cu el de prosopel, cred ca avea sare ceva imbibata cu apa ca ma ustura de am crezut ca lesin:)) cand m am dus spre baie m a vazut si mama care s a albit instant:)) in fine , m am bandajat repede si am iesit la o floricica din casa cu degetul in buzunar :)) bine , toate cele 5 degete , ca nu mi cazuse de tot. incercam eu sa ma feresc de iub sa nu vada minunatia... dar am uitat sa ma mai sterg si pe brat , pe unde aveam sange. e nu vreti sa stiti cand m a vazut al meu cu picaturi de sange pana la cot cum facea :)):)) ma bufnea si rasu , ma junghia si degetu , imi venea sa i dau si cu ceva in cap :)) apoi a inceput si tata sa se ratoiasca la mama "tu ai vazut o pe fita in ce hal s a taiat?" :)) deja ma apucase rasu isteric ca avem doi barbati in curte la un pas de lesin din cauza unei teieturi :)):)) in fine , mi am terminat treaba , am mai facut o tura cu masina pana la bunika miu intr un sat vecin sa iau castraveti ptr pus in borcanele , apoi m am bagat si eu un pik la somn. cand m am trezit am facut tortuletul ptr tata ca ieri a fost ziua lui , un gratarel si apoi somn.  ieri.... stateam noi frumos la masa dupa ce am mancat tortulet... si ce credeti ca aud? un catel plangand , disperat... fuge tata catre poarta , fug si eu dupa el ... catelul pe care il avem in curte dupa noi. tata deja era cu catelul plangacios in mana , gata sa l bage sun tricou , numai sa nu l vad eu ... cand ma uit ... ce catel credeti ca era ? catelul de acum 2 saptamani , care se furisase in curte si pe care l am hranit si pazit cu al meu jumatate de noapte , dar care a 2a zi de dimineata plecase... e nu vreti sa stiti ce fata am facut ca nu mi venea sa cred. i am zis lu tata sa l lase jos... si se bucura ma frumosu meu ca m a vazut , m a recunoscut , nu mi venea sa cred.  l am chemat pe iub sa stea cu el , l am hranit de imi era frica ca o sa faca poc si apoi a inceput stresul... "ce fac eu cu tine piticule?"  venise un unchi pe la noi si a zis ca il ia el ... m am bucurat , m am urcat in masina cu catelu si cu unchiu, sa l ducem acasa la el . cand l a vazut nevasta sa, nu si nu , ca ei nu i trebuie catel ..... ok.... l am luat in brate si am plecat cu el acasa.... iub se culcase linistit ca are catelu o casa ... si defapt eu ma intorsesem cu el la poarta ... l am trezit pana la urma ca imj venea sa plang de nervi. tata plecase spre bucuresti inaintea noastra ... pana la urma ma suna  si imi zice .... "tati , sa aduci catelu si pastiluta ptr deparazitat la vecina lu tataie ca mai are unu mic si a zis ca il creste si p asta". e nu vreti sa stiti cum topaiam eu cu tot cu burta de fericire ca are mititelu o speranta. al meu mai avea putin si plangea de bucurie :)) am plecat val vartej spre bucuresti cu catelu in brate . al meu era cu o mana pe volan si cu una mangaia puiutul... l am dus la vecina cu pastiluta si cu o conserva mare pe care o mai aveam eu la bunika mea . am fost atat de fericita ca nu aveti idee.... nu mi venea sa cred ca i am gasit o casuta ... abia astept sa sunam la tara , sa vedem daca s a acomodat amaratul acolo :) nush ce faceam daca nu aveam unde sa l duc. imi venea sa l iau acasa , da ce ma faceam eu cu o pisicuta , un catel nou venit si un bebe pe drum ?? o sa va pun si poza cu micutul cand intru dupa tel. al meu zice ca seamana cu cel din doamna si vagabontul :)



#286
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 09:00

Lulu, ce tare esti cu Freddy!! :))))) Cu socrella...... ii dadusem sa imi faca un fel de husa pt capatul patului (e pat metalic si mie nu imi place sa am gol la cap cand dorm), iar ea a taiat doar materialul pe dimensiuni, a tras o cusatura unde a taiat si atat. Tb sa coasa si lateralele, ca sa stea materialul pe metal, asa puteam si eu sa tai si sa fac o cuvertura :(. Acum o sa cos eu de mana cate 1 m in fiecare parte (si e material matlasat :))))) ). Deh, de-ale mele.
Ma bag la calcat hainele gargaritei..... 2 saci de plastic din cei mai maricei :))))))

#287
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 09:01

cris, asta am uitat sa specific... am fost la tara fara socrelu ca a avut treaba in wekeend si n a putut ajunge ( v am zis eu ca sunt norocoasa in ultimul timp ) :))



#288
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 09:02

cris, baga te repede la calcat pana nu se fac iar 30 de grade afara si 35 in casa. si eu trebuie sa calc azi .... n am scapare , trebuie sa o fac si p asta , iar am juma de sifonier de calcat :))



#289
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 09:06

Pishkotel, la multi ani pt tati al tau, sa fie sanatos si sa isi creasca nepotii! Degetelul tau e ok acum? Si sa stii ca acea ruptura de perineu implica si muschii :)

#290
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 09:07

Aoleu, Pishkot, mi-ai adus aminte ca tb sa calc si hane de-ale noastre :(


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Astăzi, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Astăzi, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Astăzi, 08:28

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Ieri, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Ieri, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Ieri, 09:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -