Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 101


265 raspunsuri la acest subiect

#251
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 august 2014 - 16:24

o fi,carla...oricum embriologul era nou,n-am auzit de ea.eu citisem de alte 2 fete embriolog.cele care au avut atatea reusite de-a lungul anilor,incepand cu 2007,cand fetele ramaneau insarcinate la primul FIV si cu probleme mari.o sa discut si asta.si totusi multe reusite,cu blastocisti la ei.eu una cred ca si calitatea materialului nostru a lasat de dorit...dar ceva oricum trebuie schimbat. 



#252
ROXYMANU78

ROXYMANU78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:05

Velvet imi pare  tare rau pentru nereusita ta. Ti-am urmarit evolutia ca si a multor altor fete, citesc forumul dar nu prea am timp sa tin pasul la scris. Am intrat sa te incurajez sa fi tare si sa nu renunti ca intr-o zi va veni si bebele  vostru. Eu la a treia fertilizare am reusit la Sibiu. Prima la Clinica Athena in timisoara , a doua la Sibiu cu un protocol cu antagonist  si stimulare  cu puregon care a fost un esec total  , embrionii au ramas la stadiul de  ziua unu  nu sau dezvoltat deloc iar la a treia fertilizare  am hotart de comun acord cu Ispasoiu, dupa mai multe tratative sa incepem cu  gonal si sa terminam stimularea cu  menopur,  (cu gonal am avut stimularea la primul Fiv) , rezultatul 26 ovocite , 14 embrioni, 12 blasto,  2 transferati si 10 congelati  .  am ramas insarcinata cu cei doi  transferati si am o fetita si un baietel minunati,  care au implinit 1 an in iulie. 

In alta ordine de idei sunt de acord cu tine ca laboratorul celor de la Sibiu este printre cele mai bune de la noi din tara si de aceea i-am ales si eu. 

Pup toate fetele  babute de la care am avut foarte mult de invatat si eu  si le doresc sa devina mamici cat mai curand.



#253
ROXYMANU78

ROXYMANU78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:05

Velvet imi pare  tare rau pentru nereusita ta. Ti-am urmarit evolutia ca si a multor altor fete, citesc forumul dar nu prea am timp sa tin pasul la scris. Am intrat sa te incurajez sa fi tare si sa nu renunti ca intr-o zi va veni si bebele  vostru. Eu la a treia fertilizare am reusit la Sibiu. Prima la Clinica Athena in timisoara , a doua la Sibiu cu un protocol cu antagonist  si stimulare  cu puregon care a fost un esec total  , embrionii au ramas la stadiul de  ziua unu  nu sau dezvoltat deloc iar la a treia fertilizare  am hotart de comun acord cu Ispasoiu, dupa mai multe tratative sa incepem cu  gonal si sa terminam stimularea cu  menopur,  (cu gonal am avut stimularea la primul Fiv) , rezultatul 26 ovocite , 14 embrioni, 12 blasto,  2 transferati si 10 congelati  .  am ramas insarcinata cu cei doi  transferati si am o fetita si un baietel minunati,  care au implinit 1 an in iulie. 

In alta ordine de idei sunt de acord cu tine ca laboratorul celor de la Sibiu este printre cele mai bune de la noi din tara si de aceea i-am ales si eu. 

Pup toate fetele  babute de la care am avut foarte mult de invatat si eu  si le doresc sa devina mamici cat mai curand.



#254
ROXYMANU78

ROXYMANU78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:07

Scuze ca am postat de doua ori. pupici 



#255
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:14

roxy multumesc pt incurajare.sper sa reusesc si eu data viitoare.sa-ti traiasca copiii!la mine n-a fost problema tratamentului.am raspuns f bine la menopur.cu diphereline de 0,1 din cm ul anterior din Z 21.



#256
ROXYMANU78

ROXYMANU78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:25

Multumesc velvet  . Sunt convinsa ca intr-o zi iti vei tine in brate copilasul sau copilasii cu " manute mici si ochisorii calzi...".



#257
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:37

Si eu stiam ca cei de la Sibiu au un laborator foarte bun cu medii si embriologi buni. La un fiv am avut un singur ovocit din cate a rezultat un embrion de calitate f buna, l-am transferat un zi 3, s-a prins dar BHCG-ul nu se dubla bine. Am tot asteptat sa-i vad inimioara dar nu am reusit. Am avut ceva greseli si in tratam cu clexane, pauza mare de la punctie pana la ET, doza mica . Pregnyl facut la 4 zile care coaguleaza f mult sangele si flamexin luat la punctie, total contraindicat in trombofilie.
Am facut multe greseli pe care le regret. Poate fara flamexin, pregyl si clexane putin mai mult acum aveam un copilas.
Laboratorul Polisasno era jos palaria.

#258
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:43

Velvet, eu cred ca materialul nu a fost de calitate, m-am gandit de cand ne-ai spus ca nu ai trecut cu prea multi de Z3. Patesti cam acelasi lucru ca si mine...

Probabil ca un ICSI ar fi indicat, mai ales ca al tau nu are rezultate prea bune. Insa nu mai merge pe blasto, nu se merita... parerea mea.

(daca as fi in locul tau -si nu sunt- as opta pentru un tratament cu care sa se obtina mai putine ovocite decat de data asta si cu ICSI si transfer de Z3) Evident voi decideti!  [flo2]

 

Cand e urmatoarea incercare? 



#259
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:44

imi pare rau velvet,inca odata.la obt de blasto e posibil sa ramai fara nimic,embrionii daca nu s-au mai dezv in uter poate fii si defect genetic,unii dr prefera transfer cat mai rapid pt ca cica se dezv mai bine in uter.la unguri faceam transfer de nici nu stiu a cata zi o pot numi deoarece in z12 faceam punctia si in z14 transferul,pe un protocol ultrascurt.la noi la tm am mers pe embr de z3,pe un protocol scurt.ideea e cum ai noroc.pupici



#260
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:51

Roxy multumesc mult....

 

mica uau!un ovocit,1 embrion!da,asta,da!in ce an ai facut FIV la ei?

 

gaby pai asta ziceam si eu,sa merg pe transfer de Z 3.dar nu stiu daca vor fi de acord.protocolul lor e ca daca ai cativa embrioni buni in Z 2/3 sa ii lase pana in Z 5.om vedea.dr I ne-a zis ca avem sanse de 50% cu blasto si 30 cu Z 3.dar blasto n-am reusit sa avem,ci doar transfer de Z 5.vizavi de spermograma,asta de la punctie a fost cea mai buna ever.nr mare,40 mil/ml,2,8 ml volum,mobilitate rapid progresiva 0%,lent progresiva 62%,forme normale 23% ca niciodata,acum ca o fi capacitatea de fecundare ,pt ca al meu fumeaza,un pachet la 2 zile acum...nu stiu.o fi si calitatea ovocitelor,desi dr I mi-a zis ca la 33 de ani ar trebui sa fie de calitate,chiar daca AMH ul e mai mic.urm incercare....cand vom face rost de bani.am cheltuit 180 de mil acum.mult pt 2 bugetari.

 

dea multumesc...Dumnezeu stie mai bine.


Editat de velvet, 19 august 2014 - 17:54 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -