Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie) (15)

dovlecei; mamici; graviduta;

590 raspunsuri la acest subiect

#411
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:13

Adriana, genial citatul :)))))))))! E bun de pus la semnatura ;).
Ai o burtica f rotunjoara, e super! A mea e tuguiata rau spre inainte. Si mie mi se pare ca e mica si ca nu mai creste, dar dc o pozez dintr-o parte mi se pare mare.
Nu mai conteaza ce am patit.... ma enerveaza ca m-a lovit depresia si nu am chef de calcat, desi trebuie sa o fac... Si imi dau seama ca e absurd sa ma enervez ca nu am cchef de calcat, mai ales ca nu am nevoie de hainele alea acum, si asta ma deprima si mai tare... Ati inteles ceva din ce v-am zis? O sa va rezum: sunt deprimata din cauza hormonilor care ma prostesc :))))))))! Eeeeeee, ma intrece cineva?

#412
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:17

Buna fetelor,ieri am fost la dr, am ieșit un pic dezamagita ,ma așteptam sa avem si noi 2 kg,dar avem 1900g...merg regulat la control la 2 sapt,data trecută avea 1650g  ..ne încadrăm in grafic,dar mi.a spus ca nu va fi un bebe mare si asa in jur de 3 kg ,ceea ce este ok,sanatosi sa fim ca dupa avem timp sa recuperam ;) partea nasoala e ca vars si aseară m.am răstit de cateva ori la wc de credeam ca iese si micuta mea pe gât ...urăsc varsaturile astea :((  Colul este ok,închis si s.a mai scurtat 2,8cm fata de acum 2 sapt 3cm,in rest totul ok,ei ii merge bine si este destul de activa mai ales noaptea nu ma lasa sa dorm si ma cotonogeste :)))  Arwen esti o mămica frumoasa :x , am uitat sa.l intreb pe dr de cezariana  dar promit ca data viitoare imi notez si nu mai uit ;)  pup burticile   [flo2]  . Alina facem galerie,așteptam livrarea  [bib]  [il]  [flo2]



#413
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:20

Adriana, mare burtica si frumoasa :) si eu ma simt cat o balena :))))



#414
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:23

Crisa, crede-ma ca eu te intrec. Ma enervez degeaba si pe baiat si tip la el. Saracu nu stie ce a facut. Cateodata ma enervez si daca imi cere apa.:( Ma iau niste ganduri urate cateodata, de nu stiu cum sa mi le scot din cap. Imi fac griji aiurea pt bebe, cu toate ca am facut toate analizele posibile si ecografele ies bine. Dar asta e starea noastra in perioada asta...ce sa facem? O sa treaca.:)

 

Ma bucur ca v-am facut sa zambiti. Puteti sa il impumutati, ca si eu l-am imprumutat. Nu e opera mea.:)



#415
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:28

Andreutza, multumesc! M-am uitat pe ecografele mele si la 32 sapt si 3 zile, a mea avea 2 kg. Deci nu e mare diferenta. Macar sa treaca de 2,5 kg pana la nastere. Cam asta e greutatea pe care trebuie sa o aiba pentru a putea fi externata. Dar o sa trecem. Mai avem pana la momentul nasterii.



#416
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:35

Da Adriana,cam pe acolo... Ieri eram in 32+5 /1900g,e ok,ne încadrăm,doar ca eu ma așteptam sa avem 2 kg,de data asta a luat doar 250g in doua sapt,fata de data trecută la 2 sapt 350g,d.aia m.am bosumflat un picut... [soricel]



#417
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:36

Si cred ca are legătura si cu Alimentația mea,nu am apetit si chiar si ce pot mânca, vars...asta ma îngrijorează mai tare :(((



#418
Lolaria

Lolaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 21 august 2014 - 12:45

Buna fetelor, ce de emotii pe aici  [fri] . 

 

Tuka, felicitari! Sa te refaci repejor si sa te bucuri de bebe sanatos!

 

Marru, felicitari si tie! Si multa bafta, sper sa mearga totul ca pe roate acasa!

 

Alina, iti tin pumnii! Banuiesc ca bebe a venit deja pe lume si ca tu esti la terapie intensiva. Astept cu interes vesti [:D]

 

Carmen, si voua toata sanatatea din lume in continuare!

 

O sa ma inscriu si eu pe lista cu o cezariana programata vinerea viitoare, pe 29.08. Am fost aseara la control si bebe are 4.000 gr. In ultimele 6 zile numai a pus 500 de gr... deci am stabilit ca e mai bine pt toata lumea sa iasa prin cezariana. Joia viitoare merg iar la control si stabilim detaliile gen ora exacta. Acum ca data e fixa parca ma apuca si pe mine ceva emotii... mi se pare ff aproape. AMR 8 zile  [soricel]  daca nu il apuca graba... 

Ah, da, si in continuare nu stim cum o sa-l cheme  [alcool]



#419
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 21 august 2014 - 13:09

Andreutza, nasol cu varsaturile.... nici eu nu am pofta de mancare, dar macar nu vars. Stai linistita, are timp bebe sa nasca  [:)]

 

Adriana, mie imi spui de nervi varsati pe fratele mai mare! Asa ma oftic.... noroc ca la mine au (oarecum) si o baza nervii astia, ca Luca ar exaspera pe oricine: tropaie, tipa, il bumbaceste pe tataie, lasa jucariile insirate peste tot si il ia pe NU in brate de cate ori ii zic sa faca ceva. Deh, varsta si zodia isi spun cuvantul  [batcap]

 

Lolaria, pana la urma dl dr e fericit, are motiv sa te bage la cezariana.... Scuze, dar mi s-a parut aiurea sa iti spuna ca la acel spital nu se face epidurala  [batcap] . Important este insa ca tu si bebe sa fiti ok, sa fie nasterea fara probleme si recuperarea rapida. Si bine ai venit in clubul celor cu cezariana  [flo2] , vad ca suntem din ce in ce mai multe.

Mai aveti 8 zile sa va hotarati cu numele  [:)]



#420
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 21 august 2014 - 13:40

Fetelor, va ramasesem datoare cu povestea nasterii lui Luca.... Nu a fost nimic deosebit pt ceilalti, s-a dovedit insa ca pt mine a lasat urme aceasta nastere. 

Deci.... pe 14 august, la 3 dimineata, au inceput contractiile dureroase, de mica intensitate insa. Am tinut-o asa toata ziua, ba chiar am reusit sa merg la tatal meu, pt ca era ziua lui, si m-am delectat cu pui pe sticla asezonat cu maioneza cu usturoi.... o bunatate! Seara am ajuns acasa, dar pt ca se mai indesisera putin contractiile si dureau mai tare am dat o fuga la spital. Dr meu a venit, m-a vazut si mi-a zis ca nu nasc in noaptea aia; dc vreau si pot sa ma duc acasa, ok, dc nu  el ma poate interna. Am preferat sa merg acasa.

Am uitat sa va spun ca dopul gelatinos il pierdusem cu cateva zile inainte, iar burtica coborase si ea ca la carte.

Asaaaa..... m-am intors acasasi am petrecut o noapte alba, sotul a dormit pe jos iar eu ma invarteam in 4 labe in mijlocul patului, cu contractii din ce in ce mai dese si mai dureroase, dar neregulate. Spre dimineata, pe la 5-6, am iesit in curte si am stat acolo, pe vine, sprijinita de o bancuta. Si bineinteles la toaleta, pt ca simteam nevoia sa fac treaba mare (desi era clar la un moment dat ca nu mai avea ce sa iasa).

Pe 15, la ora 11, m-a sunat o amica sa vada ce fac si cand a auzit ca eu abia mai pot vorbi m-a trimis la spital, ca cica nasc acasa. Eu inca mai asteptam sa se regularizeze contractiile, le aveam ba la 5 minute, ba la 7 , ba la 4 , ba la 3 si apoi iar la 5 si tot asa.

Pe la 12 am ajuns la spital, m-au dus in sala de travaliu, a venit dr si m-a vazut, dilatatie 3, mi-a rupt membranele artificial.

Pe la 14 am ajuns la o dilatatie 4, mi-au pus epidurala, apoi am fost ffffff fericita si relaxata, nu ma mai durea deloc. Ca urmare a epiduralei mie mi-a scazut putin tensiunea (s-a rezolvat cu o perfuzie data mai repede), iar lui bebe i-a scazut ritmul cardiac, dar dupa ce mi-a zis moasa sa ma pun pe partea dreapta si-a revenit rapid. La un moment dat am zis ca incepe sa ma doara, mi-au mai facut o doza pe cateterul de epidurala si a fost super ok, eram f vesela.

Singurul inconvenient a fost ca nu ma dilatam..... pana la urma moasa s-a hotarat sa imi dilate colul manual. Dupa aceasta manevra am nascut in maxim 30 minute. Am mers pe masa ginecologica pe picioarele mele, am impins de 2 sau 3 ori, apoi a iesit bebe si a urlat imediat. Mi l-au pus in brate, l-am pupat, apoi mi l-au luat si l-au dus in salonul de nou-nascuti. M-au curatat si M-au cusut, poi m-au dat pe hol, pe un brancard, sa stau cu sotul. Mi-au dat si o punga cu gheata parca, apoi mi-au pus o sonda sa imi goleasca vezica (au scos-o imediat dupa ce am golit vezica) si m-au dat la salon. Am mancat imediat dupa aceea (muream de foame), m-am putut misca in voie.... numai ca stateam numai pe o parte din cauza epiziotomiei. 

La bebe m-au lasat sa merg a doua zi la alaptarea de 6.

Recuperarea a fost rapida, epiziotomia s-a vindecat repede, nu am avut restrictii la efort, ridicat sau alte alea.

 

Singurul punct negativ, descoperit abia acum, la a doua sarcina, a fost ca mi s-a rupt colul (dr de acum zice ca de la dilatarea manuala), asa ca acum nu mai pot naste normal din cauza cicatricelor. Desi, dupa nasterea naturala, as fi preferat sa nasc si acum la fel, chiar dc travaliul a fost lung iar colul a refuzat sa se dilate de buna-voie :)

 

Cam asta a fost.... Fetelor care veti naste natural, sa nu va fie frica, totul va fi super!

BAfta multa! 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -