Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mobilat sau... nemobilat?

chirie mobila apartament

27 raspunsuri la acest subiect

#21
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 22:45

Buna tuturor!!

 

De ceva timp sunt cu ochii pe ofertele de inchiriere. Incet, incet bebe creste si noi nu mai putem sta in conditiile actuale, cu socrii... asa ca trebuie sa ne luam zborul. Intrucat nu este momentul sa facem un imprumut in banca, iar de bani cash nici nu se pune problema, ne orientam spre o chirie: un apartament cu 2 camere. 

 

Acum... ne tot uitam.. cele ieftine fie sunt ok dar nemobilate, fie mobilate dar arata execrabil (mobila veche, urata, plina de microbi, neingrijita samd). Totusi, pentru 100 lei/luna in plus s-ar gasi si ceva mobilat acceptabil.

 

 

Intrebarea mea este... voi ce recomandati? Ce ati face? Se merita sa inchiriez un apartament frumos, amenajat de curand, sau macar decent (proaspat zugravit) dar liber... si sa cumpar mobila care imi place? Sau e mai bine sa iau unul gata mobilat? Ma gandesc ca nu stiu cat timp voi sta in chirie, nu stiu care va fi urmatorul pas si cand... efectiv in fata am un zid. Nu stiu la ce sa ma astept in viitor. Ma gandesc foarte foarte mult la igiena, cu atat mai mult cu cat urmeaza sa aduc pe lume un copil, pe care il vreau sanatos.

 

Voi ce ati face in locul nostru? Pareri...va rog mult!

 

Eu am rugat gazda sa lase fix 3 corpuri de mobila, ca numai de alea aveam nevoie. Pretul chiriei era tot ala.



#22
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 22:47

miha, cu o duba te costa in jur de 900-1.000 de lei, se calculeaza drumul dus-intors. Am facut faza asta, aceeasi distanta.

 

Mergi pe partial mobilat si utilat.



#23
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 22:50

Nu neglija site-urile de profil - olx, tocmai, okazii. Poti gasi chestii faine la preturi bune. 



#24
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 10:52

miha, cu o duba te costa in jur de 900-1.000 de lei, se calculeaza drumul dus-intors. Am facut faza asta, aceeasi distanta.

 

Mergi pe partial mobilat si utilat.

 

 

Pai am zis 600 km dus intors... in realitate sunt in jur de 270 dus...sau pe acolo... imi calculasem undeva la 600 lei..



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 11:09

miha, ar fi ideal daca ai gasi de inchiriat un ap curat, care sa aiba deja bucataria si electrocasnicele incluse, in buna stare (aragaz, frigider, masina de spalat rufe), ceva spatii de depozitare (dulap, raft, biblioteca), urmand sa va cumparati voi o canapea, un pat pentru dormitor, pat/dulapior pentru bb si ceva covorase/mochete noi. sau, daca modelul patului din dormitor este cu saltea tip relaxa, cumparati doar o saltea noua si negociati cu proprietarul sa-si ia din ap. chestiile de care nu aveti nevoie si nu le veti folosi.



#26
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 11:36

Pai am zis 600 km dus intors... in realitate sunt in jur de 270 dus...sau pe acolo... imi calculasem undeva la 600 lei..

 

Da, cam asa. Eu am ales soferul de pe olx si a fost o alegere optima, nu stiu ce m-a convins, cred ca tonul vocii. Si nenea soferul a facut drumul respectiv o data dus-intors si apoi, din nou, intors-dus, ca nu ne-a iesit pasienta cu mutatul. De super treaba omul, l-a adus si pe sot, am economisit banii de bilet de tren, si a contat, ca nu era ieftin.



#27
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 12:34

miha, ar fi ideal daca ai gasi de inchiriat un ap curat, care sa aiba deja bucataria si electrocasnicele incluse, in buna stare (aragaz, frigider, masina de spalat rufe), ceva spatii de depozitare (dulap, raft, biblioteca), urmand sa va cumparati voi o canapea, un pat pentru dormitor, pat/dulapior pentru bb si ceva covorase/mochete noi. sau, daca modelul patului din dormitor este cu saltea tip relaxa, cumparati doar o saltea noua si negociati cu proprietarul sa-si ia din ap. chestiile de care nu aveti nevoie si nu le veti folosi.

 

Mare atentie la electrocasnicele incluse. Au inchiriat doi colegi, apartament mobilat, cu electrocasnice cu tot, bineinteles, la pret de... apartament mobilat, nah, dar au zis ca e mai bine asa, ca pe moment nu aveau bani de cumparat diverse, plus, nu stiau cat stau acolo, complicat apoi sa iti cari toate alea... unde? In fine, stiti si voi toate argumentele.

Au verificat in mare, cat s-a putut verifica, au zis ca e ok, nu erau nou noute, dar iarasi... cine lasa in apartament de inchiriat electrocasnice nou-noute, sa fim seriosi.

Dupa ce s-au mutat, au constatat ca paturile din dormitor puteau, efectiv, indiferent cat le-au spalat si aerisit nu au reusit sa scoata mirosul din ele. Intr-un tarziu a recunoscut proprietarul ca inainte a stat o familie cu copii si probabil copilul mai facea in pat, dar nah, ce sa faca el acum??? Sa arunce mobila??? Ca e buna!

Au mai constatat ca factura la curent este enorma. Au inceput sa se uite cu atentie de unde poate proveni acest consum urias. Frigiderul era vinovatul, care avea termostatul defect si nu declansa. Iarasi dupa multe discutii a recunoscut proprietarul ca stia de problema dar pe el nu il afecteaza ca nu plateste el curentul, chiriasii il platesc.

Au spalat rufe la minunata masina de spalat din dotare si si-au stricat hainele. Masina de spalat era din aceea cu bule, care are racord atat la apa calda cat si la apa rece, proprietarul o lasase racordata numai pe apa calda, ca sa nu mai fie nevoie sa mai incalzeasca, sa se reduca consumul de curent (oricum aruncat in aer de frigider). Asa ca intra apa la ce temperatura intra, Dumnezeu cu mila, se pare ca mai mare decat trebuia, ca si-au facut hainele praf. Iarasi discutii cu proprietarul.

In concluzie, frigiderul l-au reparat pe banii lor, ca ei vroiau frigider reparat, proprietarul nu vroia, ca nu il durea factura. Si-au facut un calcul si le-a iesit si lor mai ieftin sa il repare decat sa cumpere unul nou, la mana a doua deja  nu mai aveau curaj.

Minunatul si mirositorul pat (doua paturi de fapt, de cate o persoana) au fost scoase pe balcon si impachetate frumos in folie pentru ca proprietarul a refuzat sa le ia, nu avea unde le duce, iar de aruncat a refuzat sa le arunce ca lui ii convine sa inchirieze apartament mobilat, ca ia mai mult. Si-au cumparat mobila la mana a doua de pe mercador, olx, habar nu am, ceva de gen. Un pat, o canapeaextensibila si un dulap. Daca imi aduc bine aminte au dat vreo 400-500 lei pe toate. In foarte buna stare.

Masina de spalat a ajuns tot pe balcon, tine de urat paturilor. Si-au cumparat una noua, au gasit la nu stiu ce oferta, mi se pare pe la black friday.

Au adus si pentru aragaz pe cineva sa verifice, ca mai scapa gaze...

 

M-am cam intins cu povestea, dar... sa fii atenta, sa verifici ce iei, ca dupa aia... ramai sa platesti pret de apartament mobilat si iti cumperi tu trei sferturi din mobila sau faci reparatii pe banii tai...



#28
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 13:03

wow. Asa este, ai mare dreptate. Intr-un fel acesta este si motivul pentru care ma feresc in general si de semimobilat... plus ca ma gandesc ca daca se strica ceva (Doamne fereste) sau era deja stricat dar a lasat impresia ca merge...trebuie sa il inlocuiesc... alti bani, alta bucurie.





Etichetat si cu chirie, mobila, apartament

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -