Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine imi poate explica ce se intampla in Fasia Gaza?


682 raspunsuri la acest subiect

#431
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 17:27

Nu, tu doar ai afirmat ca argumentul cu "mai multi" nu e convingator. 

Pai si este...asta te intrebam,argumentul asta e convingator pentru tine?



#432
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 18:34

eu zic asa: ca ce conteza ce a fost in trecut .....conteaza ce faci acum pt binele tari, ca daca pt ce faci in prezent dai vina pe ce a foast in trecut acum oale si ulcele adica iti tot cauti scuze, atunci nu ai nici o scuza, eu gasesc vinovati Hamas, pai sa te folosesti de copii si femei si sa iti tot mai cauti scuze ca ce a fost in 67?!......

 

eu va zic asa uite ce a fost in ww2 cand americani au dat bomba atomica, japonezi nu au ramas intepeniti in trecut,  they moved on, is la un nivel de civilizatie de invidiat, alti merg mai departe si avanseaza si .....uni nu....

 

in rest nu mai scriu la subiectul asta ca ......sant socata de unele raspunsuri, mai ce vreti din nu epurare etnica?! nu se mai poate traim totusi intr-o epoca civilizata pai ori avansam ori mergem in evul mediu, nu mai sant granite zic eu



#433
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 18:45

Liderul PKK Ocealan era considerat un simbol de catre kurzi, si era considerat un terorist de catre turci.

Kurdistanul - a doua Palestină a Orientului Mijlociu

Va spuneam ca totu-i relativ!

 

Sunt numeroase exemple de miscari de eliberare unde populatia era solidara cu liderii si acestia recurgeau la acte de terorism.

De ce nu am putea face paralele?

Fiecare conflict are specificul lui, dar toate au si elemente comune.

 

Alt exemplu, mai aproape de noi. IRA era sustinuta de o mare parte din populatia irlandei de nord si da, dadea cu bombe, punea bombe, ascundea armament in locuinte civile, biserici etc. Nu am vazut totusi ca Belfastul sa fie bombardat de catre armata britanica.



#434
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 18:49

A, inca o intrebare. Se spunea ca ar trebui ca palestinienii sa isi evacueze femeile si copiii. Unde? Unde sa ii duca? (oricum Gaza e blocata, nu se poate iesi asa, cum vrea fiecare) Se ofera careva sa ii primeasca? Nu am vazut nici in presa, nici la televiziuni, nicaieri vreo oferta de primire a refugiatilor.



#435
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 19:02

BlackCat4eveR, totala  expresia " drept istoric" pt canaaniti! 

Ce sa fie? Gaze de sist? :D nu stiu, am redus totul la bani, caci totul duce la ei ac sunt interese. Si nici nu e greu sa te gandesti cam care ar fi jucatorii.  Americanii ( printre care inclusiv evrei la origini ) si arabii, ei au cu ce si cine are cu ce, vrea intotdeauna mai mult. Si poate chiar armele sunt principalul mijloc de a face bani.  Habar nu am. Dumnezeu sa ii ocroteasca pe toti pruncii si aceia fara aparare care traiesc acolo, indiferent ca sunt palestinieni sau evrei. :( Si acelora care provoaca orori le doresc minte si suflet!



#436
iarina

iarina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 19:02

Un foarte bun punct de vedere Darkbendis, cred ca civilii nici n-ar avea unde sa se refugieze. Tarile arabe vecine si prietene s-au fofilat in nenumarate randuri si abia au primit refugiati in razboaiele anterioare.

insa cand e vorba sa livreze armament si sinucigasi, nu precupetzesc nimic. 



#437
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 19:06

Si voi ce propuneti ca solutie, sa-i stearga palestinienii (si nu numai) pe evrei de pe fatza pamantului, asa cum isi doresc?  Voi chiar nu intelegeti ca nu se doresc doua state, ci extirparea evreilor?  Si daca ar fi doua state separate, la prima ocazie se vor uni toti arabii sa-i distruga pe evrei. Israel stie asta si incearca sa supravietuiasca.  Orice semn de slabiciune din partea lsraelului este speculat la maxim.  

 

Daca arabii care ii finanteaza pe teroristi sunt asa de interesati de ei si binele lor, de ce nu ii lasa sa se refugieze pe teritoriile lor?  De fapt ii folosesc pe palestinieni ca pe niste pioni, hranindu-i cu ura si jihad ca sa loveasca in Israel.  Asa ca sistemul asta nu o sa functioneze in veci.  



#438
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 19:07

foarte corect spus DAR ar trebui sa stie si Hamasul ca civilii nu se pot refugia si ca lupta asta idioata ii sacrifica nu? De ce nu accepta incetarea focului  - daca stiu ca nu se pot evita victimele?



#439
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 19:07

Iarina am scris in acelasi timp.  [:)]



#440
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 19:13

Eu stiu ca in asemenea cazuri cauti vinovatii si le aplici legea.

Ti se pare normal sa adopti masuri punitive ca represalii impotriva altor persoane nevinovate?

Tocmai aici este problema.

In toata lumea civilizata asemenea actiuni de sanctiuni in masa sunt inacceptabile.

Aceste incidente sunt utilizate ca pretext si daca sunt acceptate pot deveni incidente provocate artificial sa justifice cotramasuri.

 

Mai fac o paralela chiar daca o consideri ca "nuca-n perete".

Pentu japoneza omorata la Otopeni, japonezii ar fi fost indreptatiti sa omoare 10 romani rezidenti in Japonia.

"Mama lor de romani criminali, sa plateasca daca nu sunt in stare sa asigure securitatea strainilor".

 

O Doamne, zau !

Pai criminali sunt peste tot in lumea asta: si in Romania si in Anglia si in Canada si in China etc.

Una e actiunea unui om dezaxat si alta este o grupare criminal organizata, o grupare terorista, o miscare de masa si etc.

Cauti criminalul punctual si il gasesti cand stii pe cine sa cauti, cand ai niste indicia cand POTI sa-l cauti.

Cum poti cauta , lua de guler si baga la puscarie niste teroristi care se ascund, nu se stie nici ca personae cine sunt (sau in mica masura se stie) in plus sunt ascunsi de populatie (de unii din convingere si de altii de frica)

Pe bune, inteleg sa discutam si sa avem pareri diferite dar sa discutam de amorul artei...ii si vad pe evrei in Palestina: cine trase dom'le.

- Pai Itic, io-te Ahmed de sta 3 case mai incolo.

Mai traim si mai vedem. Poate Israelul sa se puna pe burta in fata Palestinienilor, Hamas va trage in ei pana la ultimul om.

Parerea mea.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -