Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine imi poate explica ce se intampla in Fasia Gaza?


682 raspunsuri la acest subiect

#341
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 07:49

 din cite imi amintesc in ww2 au murit vreo 20 milioane de rusi

cu arma in mina si-n transee,nu gazati in lagare de concentrare sau executati.



#342
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 08:01

Am separat mesajul pentru ca sunt doua idei: una afectiunea pentru copii si a doua mobilul conflictului.

Nu ii compar pe olandezi si palestinieni la nivel de civilizatie. Ce am vrut sa spun e ca unor natii le pasa de conationalii lor, de copiii lor iar altora prea putin. Altii pun "razboiul sfant" mai presus de copii lor. Iar asta in conceptiaq mea are in mica masura de-a face cu gradul de civilizatie, cu cultura si mai mult cu tipologia neamului respective. Ca nu iti trebuie 7 facultati la activ si ore de lectura din Kant ca sa iti protejezi copilul. Iti trebuie suflet si dragoste de mama si de tata.

...

Cum naiba sa respect un popor care isi foloseste copiii pe post de bombe ?  Eu nu pot.

Si in lumea civilizata sunt cazuri disperate in care parintii inainte de a se sinucide isi omoara copii. Daca parintii respectivi considera ca viata lor si a copiilor este fara sanse, recurg la solutia extrema, respectiv daca tot e sa moara cel putin sa o faca pentru o cauza noobila. Deci ei sunt adusi in situatia disperata de conditile in care traiesc si acele conditii sunt creeate de stat.

 

Stiu ca oricum imi iau voturi negative dar oricum scriu: daaa, stiu ca exista si palestinieni buni dar zau ca tot mi-e frica sa ma duc in vizita la ei. Din acelasi motiv nu ma duc nici in Maroc, Egipt....pentru ca poate unul imi trage un glonte in capul meu "jegos" de occidental. Desi eu le respect tara si ma duc in fusta lunga, cu basma pe cap si nu-mi pup barbatul pe strada....dar nah nu e sufficient.

Ce ar face olandezii daca s-ar transmute in Palestina ? Fac pariu ca s-ar apuca sa civilizeze zona.

Ce ar face palestinienii daca s-ar muta ei in Olanda ? Cativa si-ar vedea de treaba lor dar multi, foarte multi....am eu asa un feeling ca ar arunca niste bombe in capul belgienilor ca prea umbla in fuste mini si se imbata pe la colturi.

Si nu, nu-i urasc pe musulmani, serios ca n-as avea nici o problema sa fiu prietena cu aia buni....dar asa, undeva unde sa nu ma omoare unul de-al lor doar pentru ca nu-s musulman.

Si nu, nu am o pasiune pentru evrei..personal , prin prisma contactelor de-a lungul mai multor ani avute cu ei, chiar ii consider ca popor increzuti, aroganti...aici chiar imi permit sa generalizez, e parerea mea formata prin prisma experientelor personale.... dar macar nu mi-e frica sa merg in mijlocul lor si cel mai important: nu-si omoara copiii cu buna stiinta.

 

Din mesajul de mai sus rezulta ca tu consideri ca este un conflict confesional, ceea ce-i complet fals. Acoolo est un conflict pentru teritorii intre un stat si un popor conlocuitor, unde statul epureaza teritoriu de populatia conlocuitoare.


Editat de Deceneus, 25 iulie 2014 - 10:59 .


#343
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 08:05

cu arma in mina si-n transee,nu gazati in lagare de concentrare sau executati.

Deci macelarirea celor care se revolta impotriva statului si a nedreptatilor si a celor din apropierea lor este justificata!

Pe idea asta au fost posibile si crimele comuniste.

Unii se intrebau de ce nu se revolta lumea, ce popor poate fi atat de prost sa se lase calcat in picioare si umilit fara sa reactioneze.

Daca reactionezi esti bun de carne de tun.

 

In revolutia Egipteana au murit mii de protestatari.

In Siria la fel.

In Israel sacrificiul este de condamnat!

De ce?


Editat de Deceneus, 25 iulie 2014 - 08:12 .


#344
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 08:14

 

Ramin la ideea ca voi aveti o imagine idilica despre lumea muslmana,probabil ca Clona si Suleiman Magnificul o fi avut vreo contributia,viata reala insa e mult mai mult de atit...

 

 

asta e un comentariu de tot rahatul. Credeam ca discutam cu argumente  ... 



#345
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 08:17

asta e un comentariu de tot rahatul. Credeam ca discutam cu argumente  ... 

cred ca ai sa fii surprinsa citi sunt fascinati de lumea araba in urma serialelor astora si nu e nimic rau in asta,doar ca repet-vad doar partea idilica.



#346
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 08:21

Deceneus, ti-am dat like din greseala (as vrea, daca este posibil sa sterg aceasta apreciere), de fapt citeam si citeam inca o data ce ai scris, uimita.

Nu te inteleg. Vrei sa spui ca daca un parinte considera, dintr-un motiv oarecare, sa isi ia viata, este indreptatit sa ia viata si copiilor lui? De ce? Pe principiul eu te-am facut, eu te omor, sau cum?

Si daca un  parinte occidental face asta (un om bolnav mintal, sadic, nu stiu... nu gasesc cuvinte sa calific un om care decide sa isi omoare copilul), cu atat mai mult sunt de acceptat, scuzat, deciziile unor oameni din zone de conflict care aleg sa isi transforme copiii in bombe umane??? Nu exista scuza, explicatie, nimic care sa dea un oarecare sens unei astfel de fapte. Nu exista, pur si simplu nu exista.



#347
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 08:28

Era razboi. Asta nu inseamna ca oamenii aia din rezistenta erau nesanatosi la cap. Altfel ar fi fost scrisa istoria fara rezistenta franceza si din orice alta tara, pe timp de razboi.

 

Sa-ti trimiti copiii sa moara in razboi este dambla curata.

Si daca rezistenta franceza e si apreciata pentru asta...mai bine ma abtin.



#348
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 08:40

. Insa faptul ca imi atribui lucruri nespuse de mine ma fac sa zambesc, ma duc cu gandul la limitare si superficialitate si ma fac sa nu te mai iau in serios.
Acum, te rog, hai sa nu transformam subiectul asta intr-o urmarire reciproca si un razboi al orgoliilor.
Multumesc.

 

am sa te rog frumos sa te limitezi la argumente, sa nu recurgi la jigniri. Multumesc! 



#349
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 09:39

Pai nu prea ti-a reusit demonstratia, fara suparare. Pentru ca nu pui problema impartial.

Eu m-am limitat sa expun fapte istorice, pe care multi dinte cei manipulati de media le ignora.

 

1. Faptul ca Israelul cand si-a declarat independenta si-a insusit un teritoriu mai mare decat cel pe care ar fi trebuit sa-l ocupe, conform rezolutiilor internationale.

2. Faptul ca arabii au acceptat niste granite pentru nou formatul stat Israel, la capatul unui razboi, intr-adevar provocat de ei. Dar le-au acceptat

3. Faptul ca dupa 20 de ani Israelul a inceput un razboi in urma caruia a mai anexat niste teritorii. 

 

Asta e ISTORIE. Astea sunt FAPTE.

 

Nu am venit sa scriu stiri gen: "Se pare ca nu-i impiedica nimic sa ascunda rachete in scoli". Astea nu sunt fapte, sunt MANIPULARE.



#350
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 09:41

Cine a zburat sau zboara in Israel, a remarcat faptul ca majoritatea zborurilor ,daca nu toate, sunt zboruri de noapte. Dar stiti de ce ?

Daaa faptul ca taxele de aeroport sunt mai mici pe timp de noapte e un factor dar principalul motiv este siguranta.

Pe timp de noapte avioanele nu-s asa vizibile sunt mai greu de tintit cu o racheta...da, racheta trasa de palestinieni care vaneaza avioanele ce vin/pleaca precum vanatorul ratele. Da, avioane pline cu evrei dar si cu romani, polonezi, englezi si ce alte natii mai tranziteaza Israelul. Natii ce n-au nimic de-a face cu conflictul lor.

Dar ce conteaza ?

Insa ar conta al naibii de mult sa pice un ditamai avionul fix in buricul Tel Aviv-ului.

Uite ca eu n-am auzit deloc ca ani de zile palestinienii au stat cuminti si s-au rugat sa fie pace si intelegere si evreii nu si nu, pe ei gramada cu tancuri si cu bombe.

Nu am auzit nici de interventii formulate de palestinieni pe la organizatiile mondiale, repetat vorbind, cum ca ei vor pace dar uite ca nu-I lasa evreii astia nenorociti.

In schimb de atentate am auzit.

Discutii de-astea ideologioce de-aici de la caldurica e usor sa purtam. Cum la fel de usor e sa fim impartiali sau indulgenti, toleranti...stiti voi, faza cu celalalt obraz.

Cat din toleranta noastra ar mai ramane daca ne-am muta acolo?

Daca Israelul lasa armele jos chiar credeti ca le lasa si Hamas ? Zic ura, acum e momentul !  Cam asta nu inteleg multi pe aici: faptul ca Israelul nu poate sa sada bland. Iar faptul ca pentru a trai unul de-al lor omoara 10 de-ai altora....acolo e razboi. Asta inseamna razboiul. Nu se va duce niciodata cu manusi si cu delicatete.

Ala care vrea sa fie safe da mai tare ca sa-l puna pe celalalt cu botul pe labe. 

 

Acum, se ridicase cateva pagini mai in urma intrebarea de ce UE nu aplica sanctiuni aspre Rusiei.

Pai poate motivul principal este ca Rusia este principalul furnizor de petrol si gaze al Europei.

Daca Putin se supara nitel si inchide rotita robinetului cam ce haos se produce in Europa fara gaze / petrol ?

Ca tot faceti exercitii de imginatie: imaginati-va si ca de maine nu mai aveti gaz la aragaz/centrala si nici benzina.....sau cum le creste pretul de trei ori si de aici, implicit cresc preturile la tot si toate.

 

Ieri cand in Olanda au fost aduse trupurile celor prabusiti in Ucraina si momentul a fost transmis public si vazut pe orice plasma din orice cafenea, restaurant etc...olandezii de pe strada s-au ridicat in picioare si au plans. In schimb Palestinianul ii agata fiului bomba de gat il pupa parinteste si-l trimite sa moara pentru o idee, o ambitie, un orgoliou.

O da, in conditiile astea as face orice pentru olandezi si prea putin pentru palestinieni.

Pentru ca unii au ales civilizatia si s-au ridicat iar ceilalti aleg zilnic ura si se ingroapa.

Cum era cu toate idealurile inalte? Deci totul se reduce la considerente economice si la interese politice.

Dupa parerea voastra asta justifica orice abuz?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -