Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Repelent serpi sau alte metode de alungat serpii de langa casa


19 raspunsuri la acest subiect

#1
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 11:46

Am o problema MARE. M-a anuntat mama ca la casa de vacanta (unde isi petrece vara cu fi-miu) a vazut un sarpe intrand sub terasa. Se pare ca si motanul nostru (care e "baiat de apartament") s-a intalnit cu lighioana pt. ca refuza sa mai iasa din casa. Pana acum isi petrecea aproape tot timpul vanand insecte prin curte.

Sunt speriata, chiar daca sarpele s-ar dovedi inofensiv. Am o teama viscerala de serpi, mi se face rau si daca ii vad la televizor. Sper sa nu fie veninos, nu stiu sa recunosc serpii (doar daca e vipera cred ca m-as prinde) in zona din cate stiu nu sunt serpi veninosi (Campulung Muscel).

In weekend ne ducem acolo si ... trebuie sa facem ceva. Intai sa scoatem lemnele de sub terasa pentru ca se pare ca in ele e aciuat sarpele (sau serpii... ca mama a surprins doar unul dar poate e cu tot neamul...).

 

Am tot citit pe net, se pare ca un repellent pentru serpi e naftalina. Ar mai fi uleiul de camphor, scortisoara, cuisoare, praful de sulf....Am mai citit ca e bine sa ai arici in zona (in padurea de langa noi sunt dar nu cred ca-i conving sa se mute la mine in curte :)). Si pisica zice-se ca I-ar speria insa motanul nostru se pare ca n-a citit si el asta asa ca s-a speriat el de moarte....

Ideea e cum Dumnezeu sa fac sa curat spatiul de sub terasa fara sa risc sa dau nas in nas cu taratoarea si cum sa fiu sigura ca il gonesc (n-as vrea sa-l omor...ca deh, e si el un suflet).

 

Orice sfat mi-ar fi de folos, sunt ingrozita numai la ideea ca sta la mine in curte, pe langa copil....

Sa nu mai zic ce terifiata sunt de gandul ca l-as putea vedea... brrrr.

 

Deci: ce sa fac?!?!

 

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 12:05

:)))

 

cunosc problema, noi avem aici multi serpi dar aproape ca ne-am obisnuit cu ei. Ne respectam reciproc - atata vreme cat nu intra in casa e OK.

DIn cate stiu eu, cea mai mare sperietoare pentru serpi sunt pisicile - aici pisicile sunt tinute pe langa casa pentru asta  - si se hranesc cu soparle si serpi. Am vazut cu ochii meu cum hartuia o pisica pui un sarpe de 1 metru - ii dadea cu labuta peste cap si sarpele era f iritat - dupa asta am vazut ca pisica il tinea in gura - de cap si mergea cu el prin curte  - in momentul ala am intrat socata in casa si am inchis toate usile ...

 

Oricum, primul sfat  - fii calma. Daca e sarpe negru nu face nimic  - dar si chiar daca e veninos - cea mai buna protectie este sa fiti atenti - si sa nu il calcati. Sarpele nu ataca decat daca este agresat.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 12:28

O fi plecat demult..... nu e nici o problema.... doar psihologic.  [:)]



#4
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 12:46

O fi plecat demult..... nu e nici o problema.... doar psihologic.  [:)]

 

Sper... o sa aflu sambata.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 12:49

ramiris - acuma tu nu trebuie sa il cauti neaparat!!! [bib] [biz]



#6
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 12:56

ramiris - acuma tu nu trebuie sa il cauti neaparat!!! [bib] [biz]

 

Nu-l caut :), doar ca vreau sa decongestionez zona de sub terasa, am depozitat acolo niste lemne pentru gratar si se pare ca I-am creat un habitat placut :). O sa le scoatem (cu grija maaareee) pana nu-si cheama toata familia la "apartament".

Ma rog, "o sa le scoatem" nu e chiar ce-o sa se intample, o sa-l pun pe-al meu sot sa se ocupe si eu o sa supraveghez mai de la distanta. Inainte o sa imprastiem naftalina ca sa stea la distanta in caz ca sunt pe-acolo.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 13:07

[:)]



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 13:42

succes! sa ne spui daca l-ai vazut pe dl SSSSSS!



#9
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 15:20

citesc cu frica acest subiect.. Nu cred ca as putea dormi noaptea stiind ca un sarpe se tot poarta prin curtea mea asa ca ramiris fa tot posibilul sa scapi de el [alcool]



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 03 iulie 2014 - 20:55

pt animalute (nu stiu daca si pt pisici, dar pt ciini exista siggur) se fac vaccinuri impotriva muscaturii de sarpe. eu stau intro zona de serpi cu clopotei. 

dar eu nu am in curte tufisuri ...gramezi de lemne...sau alte ascunzisuri. de asta tinem curtea cat mai curata, descongestionata cat de mutlposibil.

 deci draga ramiris, data ti la motanel...fa curat in curte...

 

vecinei mele I-a adus pisica un sarpe in casa...de a ingrozit-o...noroc cca nu era cu clopotei era din ala regal ccare maninca pe cei cu cloppotei.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -