Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ghiocei de martie 2014 - Cap 11


1048 raspunsuri la acest subiect

#11
ratustele

ratustele

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 744 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 08:00

Arrya, eu ies cu bb pe plaja dimineata si seara, dar nu-l expun deloc la soare. Cand doarme, il tin in carut, acoperit cu un cearceaf alb, cand e treaz il tin in brate, sub umbrela. Mi se pare mic sa- l bata soarele acum. E suficient cat il prinde pe falcute,manute, pulpite. Merg la plaja pentru aerosoli si pentru fete. Pe bb nu vreau sa-l prajesc :)
Aaaa... neatza!

#12
BujorAlb

BujorAlb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.964 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 08:24

Filip s-a inecat de dimineata de la reflux. Se trezise pe la 6 (dupa ce s-a trexzit din 2 in 2 ore toata noaptea), ma pregateam sa-i dau sanul, cand s-a inecat si a inceput un plans sfasietor cum nu l-am mai auzit. Si iar sunet de inecat. I-a venit laptic branzit si ceva lichid incolor (saliva?) pe gurita si pe nasuc. L-am intors cu capul in jos, l-am sters, batista sugarului nu o avem la noi, ca iar am plecat la ai mei. I-a mai venit de cateva ori laptic pe nas apoi s-a linistit dar a ramas cu un fornait la respirat din cand in cand. Am mers la urgente, nu se aude nimic la plamani, nu a facut febra. Pediatra a zis ca sa aleg eu daca sa ne interneze si sa-l puna pe antibiotic preventiv pt pneumonie de aspiratie sau sa urmarim daca apare ceva si numa atunci sa mergem la internare. Am venit acasa. A supt un pic. Sunt speriata. Nu stiu daca sa plecam la cluj mai bine sau ce sa fac.

#13
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:11

Si daca plecati la cluj ii trece? Normal ca fornaie, i-a ramas chestie de-aia in nas si pe gat. Eu zic sa stai linistita acolo da tu faci cum crezi.

#14
claris

claris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:19

claris, e delicios falcosul tau! [il]  toata ziua i-as tzuca falcutele alea! [il]

apropos de pupat falcute, cred ca fiica-mea va face curand gropite in obrajiori de la cate pupaturi incaseaza!

Multumesc Maddutz,Arrya,Monica....Oare de la atatia pupici are a meu gropite? I se vad cand rade si vorbeste.Stiu ca nu prea e indicat sa le pupam manutele ca le baga in gurita apoi,fata,gurita,dar vorba aia din reclama: Eu nu ma pot abtine ! [:)]

Ce sa faca Maddutz.....imi da de lucru   [pk] .Nu asta ne-am dorit atatia ani ? [bib]

Papa tsitsi in continuare,uneori ii mai dau si completare lactana,uneori refuza,inca e cam constipat,asa e din maternitate,sper ca sa se rezolve cu diversificarea ca nu de alta dar nu prea am sters la kk  [:-)))] ,cam la 4 zile face.Ii mai dau un ceiut de la humana,f greu il ia,as fi vrut sa bea mai mult ceiut poate il ajuta,bea cam 30 ml la zi,dar trebuie sa incerc de multe ori pana il ia.

Acum mai nou nu vrea sa suga decat adormit.I-am dat 2 zile piure de mar facut la abur si cred ca l-a cam durut burtica,a mai plans,asa ca mai asteptam.M-am grabit tot din cauza digestiei,a scaunului,am sperat sa il ajute,dar nu s-a vazut vreo schimbare,acuma na fiecare bebe reactioneaza in felul lui.Adoarme seara la 21:30-22 si doarme pana la 6 cu vreo 4 treziri pt tsitsi [batcap]  Oare cand va dormi mai legat ?

In schimb mai doarme ziua destul de des.L-a mai chinuit o urechiusa,a facut otita in urma racelii care a avut-o la 2 luni,asta din cauza nasului infundat,am avut noroc macar ca s-a declansat exact cand implinea 3 luni si i-am putut da nurofen sa ii mai amelioreze durerea care l-a tinut ceva vreme,nu i-a trecut prea usor mititelul,m-a urlat un pic in perioada aia  [fri] .

Vorbeste pe limba lui,chiuie,da din maini si picioare de numa numa,face abdomene daca e un pic ridicat pe o perna,il linistesc si adorm mai usor daca e infasat,ii place ,il ia somnul mai repede.

Nu am apucat sa iti vad balerina,ai sters repede pozele,nu pui din nou te rog sa iti vad si eu mumusica ?



#15
easytry

easytry

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.964 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:19

Neata, mamici si pustiulici [:)]

 

Gina, m-am prins, Maria ta face repetitie pentru nunta Juliei [:-)))]

 

Claris, ce bebelus bun de pupacit ai.....

 

Ieri bineinteles ca nu am facut nicio secunda de sport.. [batcap]



#16
easytry

easytry

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.964 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:21

Ratuste, la 1.73 si 81 kg si 3 copii esti idealul meu in viata :))))

 

Nu stiu de ce tindeti spre absolut, cand aveti perfectiunea la indemana.....perfect nu este suficient ? :D



#17
Pocahontas80

Pocahontas80

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.959 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:22

Bujor, şi eu zic ca Baby, adică eu aștepta, dar fă cum simți tu, instinctul matern nu minte.

#18
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:34

claris, pentru tine...


Editat de maddutz, 24 iunie 2014 - 16:19 .


#19
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:43

bujor...in situatii din acestea lasa-te purtata de intuitie ta, de mama. in principiu, destul de putin probabil sa fi inspirat, dar nu imposibil.daca as fi in locul tau, eu as merge pe varianta "la primele semne ma duc la medic"



#20
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 09:51

Claris, cam repede pt piure de mere. Daca vrei sa incepi diversificarea, o incepi su supica de morcovi strecurata si dupa vreo saptamana cu un pic de gris. Fructe mai incolo. Bine, sunt medici care recomanda suc de portocale dar eu nu i-as da asa ceva.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -