Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 98


235 raspunsuri la acest subiect

#11
Furby

Furby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 09:17

xdidi toti parametrii tai de trombo mie mi-au iesit in limite normale, inclusiv DDimeri si homocisteina...cu toate astea am mutatii de trombo si 3 sarcini pierdute

Daca nu ai facut mutatiile, parerea mea este ca acei indicatori nu iti ofera 100% siguranta ca esti ok



#12
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 10:08

didi  [flor] si mie mi-au iesit toate analizele bune,cele pe care le-ai enumerat tu,plus multe altele si cand sa-mi vina mutatiile,zdranc!2 mutatii pozitive,din care una cea mai nasoala.



#13
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 10:47

merci mult velvet, furby dap ma gandeam eu ca nu scap asa usor...tare as vrea sa fac tot profilul, ca sa ma linistesc eu asa...deci pe lanaga astea trebuie sa mai fac mutatiile si parca se mai vb de gena pai, sau asa ceva...nu prea stau bine cu rabdarea acum, dar promit ca dupa operatie ma mai linitesc si ma apuc sa mai citesc.

gata ma pregatesc sa plec , ca azi le fac pe toate si consult si ekg si rx pulmonar...cred ca la 3 jumate mai scap de la spital [alcool]



#14
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 11:10

didi,da la synevo gena PAI e separat.Doamne ajuta!



#15
Ivanka36

Ivanka36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 14:20

Buna fetelor!

 

Multumesc Norma36 pentru toate informatiile, conteaza mult sa mai ai o parere...deocamdata inca tot analizez situatia... [flo2] daca o sa am intrebari, am sa te deranjez cu ele si imi raspunzi tu cand ai timp... mersi mult....

 

bafta la toate!



#16
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 16:11

Ok

#17
MihaD1

MihaD1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 21:24

fetele, frumoasele [pup]

 

Velvet [pup] histeroscopia si laparoscopia sunt proceduri obligatorii inaintea unui ciclu fiv, eu le-am am avut pe hartia cu tot ce trebuia facut ca si analize si investigatii dar dr cu care am facut a considerat ca nu-i necesar si nu a adus macar vorba despre asa ceva...de asta mi-e ciuda pe dr din Ro...eu spre ex, cand am facut histero si laparo in decembrie trecut, dr mea, in afara faptului ca mi-a spus ca trebuia sa fac inainte de fiv investigatiile astea, la procedura a gasit sinechie uterina, mici aderente pe care le-a rezolvat si trompa dreapta impermeabila (eu Hsg-ul l-am facut cu 5 luni inainte de fiv). Odata cu investigatiile astea mi-a facut si biopsie de endometru dar acolo e totul ok.

Adica,dr de la fiv mi-a explicat ca nu se fac toate investigatiile si ca in caz de nereusita se iau apoi, pas cu pas !!!!! ce??? pai eu fac nush cate incercari, pe banii, pe nervii si pe sanatatea mea pt ca tu ca dr nu-ti pasa decat sa iei banii??

 

Acum vreau sa repet doar histero in ideea ca poate s-au mai produs ceva lipiri pe acolo si vreau sa scrijeleasca putin si uterul,sa-l pregatesc pt sept (ma rog, un fel de endo injury).

Acum,nu stiu daca din cauza sinechiilor fiv-ul meu a fost o nereusita, dr cu care am facut (pt ca am mai fost in ian si feb cand am facut inseminari), a spus ca nu-i asta cauza.Dar dupa histero din dec,in ian la prima inseminare am avut test pozi si beta pozi dar din pacate,beta a scazut si la 48 de ore si inca odata.

 

Asa ca,aviz fetelor, este bine sa mergeti cu lectia invatata, stiu ca eforturile sunt foarte mari,din toate punctele de vedere insa e mai bine asa, ca sa fiti voi linistite.

 

Didi [pup] da, le-am facut in aceeasi interventie pe amandoua, sub anestezie generala si cu stat la reanimare,in pat cu perfuzii o zi si o noapte  (din cauza laparo care este putin mai invaziva) si merita facute odata macar din pdv al anesteziei, sti,ca sa nu faci de 2 ori anestezie pt fiecare in parte. Succes cu analizele, sa iasa bune!

 

 

Josephine [pup] felicitari pt sarcina,sa fie bine pana la capat!

 

Angi [pup] sa vina bebelinul!

 

Gabi [pup] hai ca o sa fie bine,ai sa vezi ca te burticesti din nou!

 

fete, va pup [pup] seara linistita sa aveti! [flo2]

 



#18
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 08:22

didi  [flo2]

mihaD - refuz sa cred ca exista in aceasta lume un doctor care spune ca nu poti face un FIV fara sa faci o histeroscopie si o laparoscopie! pai, daca ajungi sa faci 13 fiv-uri, ce faci? 13 incercari inmultite cu 3 gauri de la laparoscopie? De la fiecare laparoscopie? pai si sinechiile astea de la ce Doamne-iarta-ma se formeaza? ca doar nu cresc lucruri ciudate asa, aiurea, in corpul femeilor (bine, aici face exceptie didi, ca ea-i speciala). Mie, cu tot respectul pentru doctorita ta, ca are o facultate, mi se pare o mare tampenie explicatia asta: musai sa faci laparo si histero inainte de fiv. pai de ce nu scoate si ambele trompe inainte? ca sa fim siguri ca nu se duce vreun embrion pe trompe, nu? si histeroscopia asta mi se pare ca se face mult prea usor in ultima periaoda. da, la o sarcina pierduta, in urma unor interventii chirurgicale, dupa vreo 5 fiv-uri, da, ok, o faci, ca la cati hormoni ai bagat in organism, sau daca nu stii exact ce s-a intamplat in urma unei interventii chirurgicale, e normal sa-ti iei masuri de precautie, dar asa, ca fapt divers, sa mai faci o interventie si cu anestezie generala, mi se pare chiar absurd!



#19
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:34

Jose, felicitari si sarcina usoara pana la capat!

Ari,de acord cu ce spui!!!
Eu am facut doua proceduri, dar nici o histeroscpie! Atat gine meu cat si PK nu au fost de acord cu asa ceva, si ambii sunt medici afara, nu din Ro!
Dimpotriva moda asta cu histero e mai mult in Ro,,, ca si eu insistam sa fac pt ca asa fac majoritatea fetelor din tara!
Dupa cum se vede o reusita nu cred ca depinde neaparat de o histero inainte!
Da, laparo am facut, insa fara nici o legatura cu fiv ul...si a fost acu ceva ani in urma..
Succes deplin tuturor!

Ari, am uitat taman pt ce intrasem, cum merge sarcina, greturi pofte?? Ai mai fost la eco?Doamne ajuta sa vina minunea sanatoasa pe lume!:-) si la multi ani pt flacau!

Editat de jaguar, 27 mai 2014 - 10:38 .


#20
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:38

Miha, nicaieri nu este obligatoriu Histeroscopie si Laparoscopie inainte de Fiv! Si eu am primit inainte de primul fiv lista cu investigatiile, Laparo nici nu este macar mentionata, iar la histeroscopie este trecuta la dupa 3 sarcini piedute.

De ce zici ca ti-e ciuda de dr din Ro, unde ai mai consultat in EU si ti-au zis sa faci laparo? Eu in Fr de cand stau nu am auzit asa ceva. Cand am cerut histeroscopie, am reusit sa fac cu greu pentru ca nu aveam indicatii, dar dr a cedat la insistentele mele. 

Analizele de trombofilie la fel, nu apar decat dupa 3 pierderi.

Mie de exemplu mi se par ca dr din Ro fac orice fel de investigatie, numai sa mai ia niste bani la paciente. Histeroscopia o fac cu anestezie generala, cand nici macar nu este necesar... si altele...

 

Multe se plang de sistemul romanesc, care este, cum este... insa, va convine cand va duceti la laborator si va faceti beta, cand vreti voi, fara trimitere, trombofilii si cate si mai cate. Cand obtineti de la farmacie majoritatea medicamentelor fara reteta.... Aici in Fr, nu dau nici echivalentul pt No-spa fara trimitere, la fel cu progesteron sau duphaston etc...

In Ro oamenii nu au bani sa isi platesca medicamentele, dar si le pot obtine, in Fr, toti isi permit medicamentele, insa nu le pot lua....Deci niciunde nu este ideal!

 

In fine! Iar m-am intins ca o placinta  [flo2]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -