Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu ovocite donate Cap 67


498 raspunsuri la acest subiect

#491
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 12:47

needa....dar ce semnatura frumoasa ai tu!!!!  nu mai este mult...doamne ajuta sa fie bine pana la final!



#492
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:23

fetelor, vreau sa va mai cer un sfat (nu mai am rabdare pana luni cand ajung la endocrinolog) : pt HIPOtiroidie : se recomanda SAU NU femibion (care contine Iod)? da sau nu?

eu in sarcina trecuta am avut TSH crescut la 6.09 (de la 1.23 parca,inainte de FET) ....acum nu stiu de la ce...de la estrogeni, de la suplimentul de Fier si Calciu din Femibion, de la IODUL din Femibion .....

stiu ca un TSH marit in sarcina nu duce neaparat la SOE , dar poate la malformatii/ complictaii ale fatului, la valori mari (nu stiu ce se intelege prin "mari"unii sustin peste 2.5) , altii spun ca TSH poate fluctua in sarcina, important este ca valoarea FT4 sa fie buna (spre limita superioara, sau in treimea cea mai de sus intervalului)

voi ce spuneti?

Bafta multa lui Rodi!!!!!!!!!!!!!!!


Editat de josephinedxc, 23 mai 2014 - 13:56 .


#493
needa

needa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:29

Josephine  [pup] multumesc la fel, sa fie bine si la tine in continuare!Felicitari peentru semnatura frumoasa.



#494
flory_ana

flory_ana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 14:19

Rodica  [ruga]  eu cred ca de data asta va fi f. bine...mai trebuie doar sa crezi si tu...

Medicamentatia e suficienta, iar daca scurgerea rozalie s-a oprit asta e de bine, a fost de la implantare....te asteptam cu un beta mare!!! Asta asa ca sa scoatem artificiile... [flor]

Maria e foarte fain ce faci pt. Rodi, si suntem toate alaturi de ea... [:)]

Poppy  [biz] pt. mutatiile MTHFR ai nevoie de acid folic natural, pe care il gasesti in Femibion, de recomandat fara iod, ca sa nu iti creasca TSH-ul, si de asemenea in Taxofit Folsaure 800, din pacate ambele produse se gasesc in Germania si nu numai, dar nu in Romania. Le poti comanda pe net, si cred ca sunt pe prima pagina link-uri cu farmacii online.

Josephine  [flo2] da mie Femibionul cu iod, mi-a detareminat cresterea TSH-ului, de aceea am preferat sa iau fara iod. Oricum intre timp sunt si pe tratament cu Euthyrox, tocmai ca sa tin in friu functiile tiroidei, chiar daca val. mea la TSH nu a fost prea mare, doar peste 3. Totusi nu am vrut sa risc nimic. Ideal pt. FIV se zice ca ar trebui sa fie sub 2. 

 

Pupici la toate fetele!!!



#495
luminika

luminika

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 15:55

Am o dilema....cat am stat internata in spital, dr.mi-a recomandat sa iau si Vitamina C probabil sa intareasca vasele si sa ajute la oprirea sangerarilor (zic eu!) .

 

L-am intrebat daca e ok ca iau si prednisone si a zis ca e doza prea mica de vitamina C(1/zi) sa se bata intre ele.

Colega mea de salon, cu aceleasi probleme de trombofilie zice ca dr.Avram hematoloaga I-a recomandat UPSAVIT , fiind singura vit pe piata fara zinc. Cica nu e voie la trombofilie cu zinc.

 

Dar...cumnata mea care are bebe acum, a fost la Uscateasca pt trombofilie, cu maroneli toata sarcina de a stat numai la pat.... si ea a luat CETEBE la recomandarea drei si cate 1 past.de tarosin (supliment alimentar). CETEBE e cu zinc.

 

Am vreo 2 cutii de cetebe si nu stiu ce sa fac...sa ma risc, sa nu ma risc.....

Mai ia cineva vitamina C?  Stiti ceva de treaba asta?

 

Se pare ca cele mai cunoscute doctore in hematologie, au pareri diferite.



#496
floreamaria

floreamaria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.705 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 17:07

Luminica, tu ești cu donate sau proprii?

 

In general, asa mi-a zis mie dr, vit C se ia pana la ET, Fetele daca știu altfel, sa spună, poate nu e bine cum zic eu. Mie mi s-a recomandat Vit C de 600 de la Walmark.

 

Eu nu sunt "mutanta " ( ce nașpa suna!) decât gena PAI si MTR, asa ca iau Femibion fără iod, il găsește la farmacia Reprofit, Inofolic - curată Chisturile de pe ovare si micsoreaza Chisturile in caz de Adenomioza, adică chistuletze in mușchiului uterului, oricum e bun si nu dăunează si mai iau Glucophage 1500 pe zi in trei prize la recomandarea medicului endocrinolog, pentru ovare polichistice, tine si glicemia sub control, dar il voi opri după ET.

 

La recomandarea Bemiei, te pup Bemi, mult mai luminat!!!!, iau un folat de pe un site din America.

 

Eu care am fost pana acum la vreo 4 endocrinologi, ma caut tare de tot, ma mănâncă si nu ma astampar, ultima dr endo, mi-a spus ca la ET trebuie sa am TSH -ul sub 1, obligatoriu, iar eu il scad cu eutirox in doza progresiva.

 

Sper ca ți-am fost de folos un pic, te pup si sa-ți fie bine!!!!!

 

PUP TOATE FETELEEEEEEEEEEEE FĂRĂ NICIO EXCEPȚIE SI SPER CA RODICA SA FIE GRAVIDA!!!!!!!



#497
floreamaria

floreamaria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.705 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 17:10

Luminika sa ma ierți, daca am greșit, sincer nu știu sigur daca ești gravida sau urmează. Te pup si indiferent cum ești, sa fie bine pentru tine.



#498
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 17:30

Lumi este graviduta de Reprofit.

Ce face Rodica?

#499
fivdonate

fivdonate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 18:57

  capitol nou

 

http://comunitate.de...-donate-cap-68/




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -