Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 32 Felicitari messi, monik33, iarina_r, Ela30!

gravidute ciresele mai sarcina

259 raspunsuri la acest subiect

#241
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 15:14

Eu stiu ca tin sterile cateva ore. In spitalul care merg au sterilizatoare si pompe. E bine ca duci pompa si o sterilizezi acolo.



#242
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 15:34

Messi, Adriana acum am vazut ca stau putin timp sterile, o sa ma interesez in spital daca se pot face acolo! Multumesc!

#243
messi

messi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 15:58

Messi, Adriana acum am vazut ca stau putin timp sterile, o sa ma interesez in spital daca se pot face acolo! Multumesc!

Eu am sunat inainte cu o zi de internare, la sectia neonatologie, si mi s-a spus ca pot aduce biberonul meu.. In schimb, sotului nu i l-a cerut cand a dat la sectia de bebe toat elucrusoarele pentru el. Internata fiind am insistat - o singura data, si mi-a primit biberonul, si am primit aproape tot timpul lapticul in biberonul nostru. Can ne-am externat, am rugat sa-mi puna portie dubla de laptic, pentru a avea hrana pana a ajunge acasa, sa nu-mi planga bebe pe drum ca nu e hranit - era si ora mesei. La fel si pompa.. Dar nu te gandi ca vei avea nevoie de pompa din primele zile dupa nastere, Te vor invata, cred/sper, in spital cum sa nu ajungi inca din primele zile sa experimentezi furia laptelui, si daca ai avea pentru ce sa faci furia laptelui, cu atat mai bine, ca ai cu ce sa hranesti pe bebe, si nu vei mai avea nevoie de biberon ;)


Editat de messi, 06 mai 2014 - 15:58 .


#244
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 16:46

Multumesc mult Messi pentru sfaturi! Maine cand merg la control la spital ma interesez sa vad la Elias cum se procedeaza. Pupici

#245
messi

messi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 16:55

Sunland, Mada, felicitari! Sa fiti sanatosi cu totii si cei mici sa va aduca numai bucurii!
Recuperare usoara si rapida mamici! Ce bebei grasunei!

Adriana nu stiu cum mai poti duce o asemenea burtica, maxi-ousor! Esti super tare! Si unde ai pus tu 17 kg???
Am fost azi la control si am fixat cezariana pt luni, initial mi-a zis pt vineri, apoi ca ma discutam poate o lasam pe luni...parca nu-mi vine sa cred ca e vb de mine!

Ma ajuta si pe mine cineva cu listuta cu cele necesare,va rog...stiu ca s-a discutat la un moment dat dar nu mai gasesc unde..vreau sa mai verific inca o data ca avem ce ne trebuie.

Mishutza o fii la nascut?

Te rog verifica PMurile. Eu am avut lista trimisa in PM, am avut bagaj mama, bagaj bebe. In fiecare bagaj am avut opis. Cand ajungi in spital, bagajele tale or sa se plimbe inainte de tine prin saloanele unde vei ajunge tu, si asistentele care te vor ajuta, vor cauta in bagajul tau cele necesare. Eu am pus opis la suprafata, pt a le fi mai usor celor care cotrobaie in bagaje... Sa nu uiti dosarul de analize pe toata durata sarcinii,si dupa caz, toate dovezile in cazul in care se recomanda op cez. 



#246
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 19:32

Ce liniste e la noi, ne disparu la toate cheful de vorba. Toata lumea asteapta bebelusi?

 

Irva, nasti?



#247
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 19:33

Buna fetelor,

 

Sunt foarte fericita, am reusit in sfarsit sa scap de infectia urinara, tot cu antibiotic pana la urma (al 3-lea), nu am mai luat de ani de zile atatea antibiotice cate am luat sarcina asta, dar ambii doctori pe care i-am intrebat au zis ca nu e nici o problema pt bebe. Mai periculoasa era infectia, asa ca bine ca s-a rezolvat in sfarsit si nici nu m-am ales cu vre-o candidoza sau vre-o problema digestiva  [:)] . Oricum, daca nu scapam acum de infectie, trebuia rezolvata dupa nastere, si antibioticele ajung in laptele matern asa ca ar fi fost problematic...



#248
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 19:35

A, sotului i-au zis ca ii vor da de la serviciu prima pt nastere pt mine. Nu cred ca e o chestie reglementata prin codul muncii, dar se pare ca unele companii ofera asa ceva, merita sa intrebati voi sau sotii vostri la serviciu despre asta.



#249
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 19:36

Mish, cred ca ne-au lovit emotiile pe toate, sau in orice caz pe mine m-a lovit oboseala azi  [alcool] . M-am simtit toata ziua ca un bolovan, nu imi venea sa ma ridic din pat, de-abia acum am mai prins ceva energie. Asta dupa ce am dormit bustean azi-noapte toata noaptea.



#250
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 19:52

felicitari Didi ca ai scapat de infectie!

eu inca iau antib pt. streptococul ala, dar am facut o mare boacana: am uitat sa iau o zi ambele doze, cea de dimi si cea de seara [batcap] M-am trzit noaptea la 3:30 ca parca nu luasem doza de seara dar când am verif nr. de pastile nu o luasem nici pe cea de dimi. am luat atunci la 3:30 noaptea si dimi am sunat-o pe dr. si a zis ca sa iau in continuare. sper sa fie bine!

m-am incurcat rau ca a luat si fimea antib si stresata sa-i dau ei, am uitat de dozele mele...

eu sunt neajita ca dupa ce fimea a luat antib 5 zile ca o durea gatul si tusea, azi dimi imi zice ca iar o pisca in gat si acum nu poate nici vorbi nici inghiti...ma gândesc sa nu fie vre-un streptoccoc ceva si eu va trebui s-o rezolv pana vine bebe





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -