Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de iulie 2014( Stelute de iulie 2014)capitol 4


644 raspunsuri la acest subiect

#11
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 11:34

Cu tot respectul, colega ta mi se pare o mama mecanica. Ma intreb unde sunt sentimentele? Unde e tatal copilului? De ce are impresia ca un copil poate fi crescut doar dupa reguli pe care le da o persoana care se numeste "pediatru"? Iar lista de intrebari poate continua ...

 

Trist si inimaginabil ca pot exista asemenea mame.

 

Sunt destule femei care prefera sa nu se informeze inainte de nastere si asculta orbeste absolut toate sfaturile primite de la doctori. Eu nu cred ca face ce face cu rea intentie, ar fi peste puterea mea de a intelege asta, insa cred doar ca ii e mai comod sa "faca ce zice perdiatra" fara sa aiba mustrari de constiinta apoi...

 

Ce nu inteleg insa e cum poate sta impasibila cand puiul ei plange de foame in fata ei...asta nu pot intelege in veci...tatal copilului mai mult ca sigur are si el incredere in doctori si in deciziile luate de nevasta-sa, ca doar "e mama copilului si stie mai bine ca el", nu?:(

 

Been there, done that. Piciul meu a supt non-stop in primele 2 luni. Non-stop adica dormea vreo 2 ore pe la pranz si in rest avea pauze de cate max 15-30 min de la supt. Ultima masa a zilei dura si 3 ore - il mutam de vreo 4 ori de la un san la celalalt pana adormea.

La un moment dat (sfatuita bineinteles si de cei din jur), am cedat si am inceput sa-i raresc mesele: il lasam la san pana cand ii dadea drumul singur si parea satul, iar data viitoare cand scancea din nou il culcam - indiferent daca mi se parea ca scanceste a laptic sau a somn. La inceput am 'reusit' sa am 2 ore intre inceputul unei mese si inceputul urmatoarei, apoi a crescut treptat pana la 4 ore intre mese - la modul ca imi intorceam ceasul dupa orele la care scancea el a foame.

Mai trist a fost cand pediatra m-a convins ca nu e ok sa stea cu orele la san, ci sa-l las max 30-40 min la o masa, ca sa invete sa traga eficient [sad]

 

Daca as trece cu mintea de acum prin aceeasi experienta, in primul rand as chema un consultant in alaptare sa ma conving ca nu gresesc undeva legat de cum se ataseaza la san, etc., apoi i-as taia frenul sublingual (abia tarziu am descoperit ca el are frenul sublingual destul de scurt si asta nu-i da voie sa suga cum trebuie). Dar deh... mintea romanului cea de pe urma....

 

Asta ziceam si eu, stiu ca din cazua oboselii si a epuizarii esti tentata sa asculti sfaturile medicilor sau a celor care sustin ca au trecut deja prin asta si detin solutiile bune, insa tocmai aici mamicile gresesc, ca stau pana sa ajunga in acel punct de epuizare, in loc sa se informeze inainte de nastere despre toate aceste etape si sa caute solutii inca de atunci, ca sa nu se mai simta "stranse cu usa" cand va incepe greul...

 

Asta cu frenul scurt am aflat-o si eu de foarte putin timp, eu mai citesc pe forumuri la mamicile care deja au nascut de vreo luna si vad cu ce se confrunta ele...si asa am aflat sa solutii exista si pt asta...

 

Buna dimineata  mamici!!!

Am inceput analizele de trimestrul III si se are ca stam bine! Cum mai sunteti voi ?

 

E foarte bine daca lucrurile stau foarte bine! Ma bucur mult pt tine si pt bebica!

 

Pt fetele care nu stiu de pe facebook, au am avut o saptamana mai nasoala, cu contractii dureroase si foarte dese, cu dureri mari sub burtica si de bazin si cu senzatie acuta de presiune pe col si pelvis, de am ajuns la spital, la camera de garda, la ora 22,30, miercuri seara.

 

M-au internat de urgenta si verdictul a fost: col intredeschis la orificiul extern si contractii de travaliu foarte dese...la ora 23 mi-au pus o perfuzie lenta cu Gynipral pt stoparea contractiilor, care a durat pan la 5 dimineata...va dati seama ce somn am capatat eu cu branula in brat si contractii dureroase..

Insa se pare ca n-a fost de ajuns o perfuzie, ca la jumatate de ora de cand s-a terminat prima, au inceput contractiile din nou...asa ca la ora 8 mi-au pus a doua perfuzie...pana la ora 17...timp in care lucrurile s-au mai linistit...

 

De asemenea mi-au facut si 4 injectii cu Dezametazona, cate una la 12 ore, pt maturarea plamanilor lui bebe in caz ca lucrurile se precipita si nu mai pot ei opri nasterea...


Ieri m-au externat la ora 14,30 si de atunci sunt acasa, incerc sa stau in pat si fara efort deloc, doar ca nu prea imi iese...contractii tot am, insa sunt putin dureroase spre deloc dureroase...ma stresez insa rau cu colul, ieri la externare era inca intredeschis di dr mi-a zis ca nu mai sunt sanse sa se inchida la loc pana nasc...
 
Sper ca totul sa fie bine...


#12
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 12:08

 

 

Pt fetele care nu stiu de pe facebook, au am avut o saptamana mai nasoala, cu contractii dureroase si foarte dese, cu dureri mari sub burtica si de bazin si cu senzatie acuta de presiune pe col si pelvis, de am ajuns la spital, la camera de garda, la ora 22,30, miercuri seara.

 

M-au internat de urgenta si verdictul a fost: col intredeschis la orificiul extern si contractii de travaliu foarte dese...la ora 23 mi-au pus o perfuzie lenta cu Gynipral pt stoparea contractiilor, care a durat pan la 5 dimineata...va dati seama ce somn am capatat eu cu branula in brat si contractii dureroase..

Insa se pare ca n-a fost de ajuns o perfuzie, ca la jumatate de ora de cand s-a terminat prima, au inceput contractiile din nou...asa ca la ora 8 mi-au pus a doua perfuzie...pana la ora 17...timp in care lucrurile s-au mai linistit...

 

De asemenea mi-au facut si 4 injectii cu Dezametazona, cate una la 12 ore, pt maturarea plamanilor lui bebe in caz ca lucrurile se precipita si nu mai pot ei opri nasterea...


Ieri m-au externat la ora 14,30 si de atunci sunt acasa, incerc sa stau in pat si fara efort deloc, doar ca nu prea imi iese...contractii tot am, insa sunt putin dureroase spre deloc dureroase...ma stresez insa rau cu colul, ieri la externare era inca intredeschis di dr mi-a zis ca nu mai sunt sanse sa se inchida la loc pana nasc...
 
Sper ca totul sa fie bine...

 

Iti tinem pumnii si speram sa fii bine.. si bebele tau trebuie sa aiba rabdare si sa mai stea inca cateva saptamani in burtica.



#13
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 16:23

Deci azi mi-am facut o caruta de nervi pt prostia si ignoranta unor mamici!

Am o fosta colega de facultate care a nascut o fetita pe 24 martie, deci zilele trecute a facut o luna. Stie ca si eu astept bebe, am mai vb de-a lungul sarcinii ei la tel sau pe mess si ieri a intrat pe mess sa ma intrebe cum sunt cu sarcina. bineinteles ca am intrebat-o si eu de bebelina ei si cum nu eram lamurita de ce nascuse totusi prin cezariana, fiind sanatoasa si mai mica de ani ca mine, am intrebat-o cateva detalii despre nastere si recomandarile ulterioare ale pediatrei legate de fetita.

 

Si am aflat cu stupoare ca a nascut prin cezariana pt ca, citez "doar nu eram nebuna sa ma chinui sa nasc natural, no way". Cand am intrebat-o daca a existat totuswi vreo temere legata de naturala, sau vreo boala, indicatie mi-a zis ca nu, normal, dar ca ea a ales sa nasca "elegant" si nu ca bunicile noastre, acum 60 ani...m-a lasat masca, m-am enervat cumplit cand am vazut cat de superficial a tratat aceasta minune numita nastere...m-am abtinut cat am putut sa nu o critic, fiecare are optiunile si argumentele proprii pt actele sale...

 

Insa apoi a inceput sa ma intrebe pe mine cum voi face cu bebe, cu nasterea, cu hranirea lui bebe. Iar cand a auzit ca vreau natural a inceput sa ma faca masochista. Am rugat-o sa incetam discutiile legate de nastere si apoi mi-a zis sec "sper ca macar nu o  sa inveti copilul rasfatat cu tine in pat sau ca nu o sa te condamni singura la exil la domiciliu, alaptand exclusiv!"

 

Eh, atunci mi-a sarit tandara! i-am spus ca fiecare decide pt corpul sau si pt copilul sau si ca daca voi simti sa tin copilul cu mine in pat il voi tine, iar de alaptat, da, va fi alaptat exclusiv, cel putin asa sper din tot sufletul.

 

Si atunci mi-a spus ceva ce mie mi-a ramas intiparit pe creier ca si cum ai infiera o vita in targ...ea, ca sa nu fie nevoita sa se trezeasca noaptea des, o indoapa pe cea mica exclusiv cu lapte praf pe timpul noptii, sa doarma minim 4 ore legate, la nicio luna...iar laptele matern pe care il mulge il strange sa faca cate 150 ml minim, ca atat i-a zis pediatra ca trebuie minim la o masa..iar aia mica are program de supt, indiferent de cat de foame i-ar fi saracutei - la minim 3 ore, tot sfatul pediatrei.

 

Se trezeste la mai putin de 3 ore, nu primeste papa, plange, primeste suzeta pana se fac cele 3 ore...mi-au dat lacrimile de furie...cum poti face asa ceva??? As fi strans-o de gat si pe ea si pe pediatra...cum poti tu ca medic sa dai asemenea indicatii unei mamici cu pui de nicio luna? Cum poti dormi apoi noaptea? iar tu, ca mama, cum poti sa mai traiesti cand te uiti la puiul tau ca plange de foame de se invineteste si sa astepti impasibila sa treaca cele 3 ore??

 

Inca sunt socata, sincer...

da.. si eu cunosc o persoana care alapteaza tot la 3 ore indiferent daca copilului ii e foame sau nu. Ea afirma ca asa i-a recomandat pediatrul si se tine cu sfintenie de acest orar al meselor. 

 

Mi se pare absurd sa lasi copilul sa planga de foame doar ca sa nu cumva sa ii strici orarul!



#14
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 17:58


Ieri m-au externat la ora 14,30 si de atunci sunt acasa, incerc sa stau in pat si fara efort deloc, doar ca nu prea imi iese...contractii tot am, insa sunt putin dureroase spre deloc dureroase...ma stresez insa rau cu colul, ieri la externare era inca intredeschis di dr mi-a zis ca nu mai sunt sanse sa se inchida la loc pana nasc...
 
Sper ca totul sa fie bine...

 

Imi pare rau ca ai avut astfel de emotii si stres, dar ai grija si daca stai in pat, ca ajuta mult, am vazut la vara-mea tot pe gynipral a stat, colul ca vai de el si lichid putin. Eu nu sunt in grupul de FB ca asa cum se trezesc cei de la FB sa schimbe setarile de securitate, nu vreau sa popularizez evenimentul deocamdata.

Nici eu nu am avut o saptamana prea grozava, ca in penultima zi de mers la birou, m-a lovit unul din spate in coloana oprita, un pusti caruia I-au dat parintii masina si el se uita la telefon cand conduce asa ca am avut activitati care ne-au stresat destul de tare pe amandoi pentru ca e masina de companie si e mult mai rau decat la cea personala. Eu credeam ca o sa conduc pana ajunge burta la volan dar se pare ca orice lucru minor devine critic cand se intimpla. Nu m-am lovit doar am simtit o zguduitura in plex si nici centura nu s-a strans. Altfel eu trebuia sa stau in pat din cauza cantitatii de lichid in schimb alergam sa dau declaratii.



#15
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 18:46

Iti tinem pumnii si speram sa fii bine.. si bebele tau trebuie sa aiba rabdare si sa mai stea inca cateva saptamani in burtica.

 

Trebuie sa fie bine totul, nu accept alta situatie :)

 

Am tot discutat cu bebe si sper c-a inteles ca asa cum mami sta in pat chiar de-si pierde mintile ca lui sa ii fie bine, asa sa aiba si el rabdare acolo macar inca 5 saptamani jumate...

 

Imi pare rau ca ai avut astfel de emotii si stres, dar ai grija si daca stai in pat, ca ajuta mult, am vazut la vara-mea tot pe gynipral a stat, colul ca vai de el si lichid putin.

 

Nici eu nu am avut o saptamana prea grozava, ca in penultima zi de mers la birou, m-a lovit unul din spate in coloana oprita,... Nu m-am lovit doar am simtit o zguduitura in plex si nici centura nu s-a strans. Altfel eu trebuia sa stau in pat din cauza cantitatii de lichid in schimb alergam sa dau declaratii.

 

Off Aura, parca sapt asta a avut energii negative in ea, asa mi s-a parut...ai si tu grija de tine, monitorizeaza-ti lichidul mereu si sa vii cu vesti mai bune data viitoare, da?

Cand ai urmatorul control?



#16
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 20:39

 

Off Aura, parca sapt asta a avut energii negative in ea, asa mi s-a parut...ai si tu grija de tine, monitorizeaza-ti lichidul mereu si sa vii cu vesti mai bune data viitoare, da?

Cand ai urmatorul control?

E bine ca ti-au facut injectiile acelea in caz de Doamne-fereste ! mie mi-a zis ca mai vedem la jumatatea lui mai, ca bebe e mic si ca sa incerc sa stau cat mai mult in pat ca sa se duca sangele la placenta. In ceea ce priveste monitorizarea nu prea am ce sa fac decat sa ma duc la eco, am inteles ca exista niste benzi ce se aplica pe chilot si se coloreaza intr-un fel daca e lichid amniotic...amnisure, se numeste. Stii ceva, se gaseste la farmacie? Am intrebat o farmacista dar s-a uitat la mine ca la masini straine.

Altfel incerc sa ma calmez si sa gandesc pozitiv.....



#17
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 21:02

Tash, iti tin pumnii sa fie totul bine! si iti dau dreptate, saptamana asta a fost una neagra ... ai grija de tine! si asteptam vesti !



#18
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 04 mai 2014 - 09:57

E bine ca ti-au facut injectiile acelea in caz de Doamne-fereste ! mie mi-a zis ca mai vedem la jumatatea lui mai, ca bebe e mic si ca sa incerc sa stau cat mai mult in pat ca sa se duca sangele la placenta. In ceea ce priveste monitorizarea nu prea am ce sa fac decat sa ma duc la eco, am inteles ca exista niste benzi ce se aplica pe chilot si se coloreaza intr-un fel daca e lichid amniotic...amnisure, se numeste. Stii ceva, se gaseste la farmacie? Am intrebat o farmacista dar s-a uitat la mine ca la masini straine.

Altfel incerc sa ma calmez si sa gandesc pozitiv.....

 

Ce greutate avea bebe la ultimul control si cate sapt aveai atunci?

 

Eu ultima cantarire o stiu de la 28 sapt si 1 zi si avea 1,130 kg...o sa vad cat are acum la jumatea lui mai...

 

De benzile alea de verificare lichid nu am auzit, insa cand m-au internat era o tipa care venise in urgenta ca pierdea lichid si am vazut ca i s-a facut un test de pe chilot apasand cu o bucata de hartie de PH, spuneau ei...cica trebuia sa se coloreze intr-un fel daca era lichid amniotic...

 

Tash, iti tin pumnii sa fie totul bine! si iti dau dreptate, saptamana asta a fost una neagra ... ai grija de tine! si asteptam vesti !

 

Multumesc de gandurile bune! da' tu de ce zici de saptamana neagra? Sper ca esti bine, da?



#19
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 17:32

 

 

Multumesc de gandurile bune! da' tu de ce zici de saptamana neagra? Sper ca esti bine, da?

Sunt bine, sanatoasa  [:)] mai greu insa la capitolul managementul stresului. Saptamana trecuta totul a mers "pe dos ". Si oricat de calma si rationala incerc sa fiu, vin momentele alea in care imi vine sa strang oamenii de gat ( pe cei care merita, desigur). 

Situatia asta a fost completata de faptul ca am ramas singura, iubitul meu e plecat pana in vara ( job), va veni probabil cand se va naste bebe.Chestiune noua pt mine....si ciudata ....

 

Tu cum te mai simti? 



#20
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 03:17

Fetele, nici eu n-am Fb si numai aici va citesc.
Si da, a fost o sapt nebuna...
Eu sunt in spital de ieri, am tot avut contractii nedureroase vreo 3 zile, ieri se intetisera si doar stand in pat. Gineca m-a trimis direct in urgenta, col de 1 cm, incomplet sters. M-au monitorizat si ce ziceam eu ca sunt contractii asistenta zicea ca nu-s, ca intra degetul usor in burta. Eu simteam ca mi se strange uterul ca piatra, la un moment dat chiar imi pareau dureroase. Ce era funny e ca venea lumea pe rand (asistente, moasa, dr) si ma intreba de ce sunt acolo. Dupa repaus total si perna sub fund s-au calmat usor, doar ca n-am somn. Degeaba se militeaza sa renuntam la modul asta de-a urmari sarcina, cu acelasi medic, altfel nu merge, inca. Doctorita ce era de garda nu stia ce sa-mi faca, nu stia istoricul, pana la urma gineca mea din privat l-a sunat pe med care ma preia aici si el a sunat si mi-a transmis sa stau cuminte ca vine dimineata la prima ora. De Dexa am intrebat-o eu si la o juma de ora a venit injectia, nu stiu daca la indicatiile medicului sau nu.Ironia a fost ca stand si asteptand la Urgente, dr ce m-a primit, vazandu-ma cu burta mare si fara parafa de medic din spital niciunde pe hartoage, mi-a zis ca nu ma poate interna - spitalul e in renovare si nu interneaza decat pe cei "de-ai casei". I-am spus ca n-am venit pt internare si ca med cutare urmeaza sa ma ia in primire. Pentru ca la final sa incerce sa ma convinga sa raman sau sa semnez pe proprie raspundere daca plec.Anyway, please, fetelor care aveti de stat la pat, va rog, din inima, STATI LA PAT! :(

28+ la noi in culcus


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -