Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu ovocite donate Cap 65


510 raspunsuri la acest subiect

#251
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 13:52

Poate fetele care au facut recent FIV cu ovo donate pot sa ma lamureasca si pe mine cum se procedeaza cu plata in cazul surplusului de embrioni ramasi pt. congelare in cazul in care pana in ziua 5, cand se face ET nu se stie exact ce se poate congela. In postarile mai vechi se spunea ca primeau mesaj chiar si dupa o saptamana prin care erau anuntate ce s-a putut congela. In acest caz, acum, cand fiecare lamela cu 1-2 embrioni ce se pot congela se achita separat de pretul FIV, plata va fi facuta tot prin transrer bancar sau cum v-au spus sa procedati?

#252
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 13:59

Si mai am o nelamurire: oare daca din proba de sperma nu vor gasi spermatozoizi calitativi as putea achita pe loc o proba de sperma donata pe care sa o foloseasca? Sper sa nu fie cazul, dar avand variatii mari la capitolul asta ma gandesc si cum pot sa rezolv cat mai bine o situatie nedorita.

#253
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 14:16

Alexia, noi am primit email la vreo 2 zile dupa ET.
Dar nu ne—au zis nimic de plata.

Pentru proba de sperma donata poti sa—i intrebi inainte. Spune—le care este temerea ta si ca ai vrea sa ai back—up o proba de sperma donata pe care sa o folosesti la nevoie.

#254
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 14:16

Dar poate nu e cazul.

#255
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 17:59

alexiaa, votez cu ce a zis daisy : mail cu congelarea embrionilor am primit tarziu la cateva zile bune dupa ET, dar noi o aveam inclusa pt ca platisem de anul trecut, deci nu stiu sa iti spun; oricum, ii intrebi sau pe mail sau la clinica cand mergi la consult, pt ca atunci e bine sa le spui si cati embrioni vrei sa iti congeleze impreuna ( cate unul separat, sau cate doi) .
Legat de sperma, pe mine Machac m-a pus expres intr-un mail sa ii confirm inainte de procedura ca vom folosi sperma proaspata de la partenerul meu ; deci atunci ( sau deschizi tu subiectul inainte pe mail ) ar fi bine sa le spui ca te-ai gandit la aceasta varianta in cazul in care ar fi indicata; ca ei sa stie dinainte.

#256
dublegame

dublegame

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 18:14

Poate fetele care au facut recent FIV cu ovo donate pot sa ma lamureasca si pe mine cum se procedeaza cu plata in cazul surplusului de embrioni ramasi pt. congelare in cazul in care pana in ziua 5, cand se face ET nu se stie exact ce se poate congela. In postarile mai vechi se spunea ca primeau mesaj chiar si dupa o saptamana prin care erau anuntate ce s-a putut congela. In acest caz, acum, cand fiecare lamela cu 1-2 embrioni ce se pot congela se achita separat de pretul FIV, plata va fi facuta tot prin transrer bancar sau cum v-au spus sa procedati?

 

Platesti pretul integral - 4500 euro - indiferent de numarul de embrioni care vor fi congelati si indiferent daca ceri sa se congeleze cate unul sau cate doi pe lamela



#257
dublegame

dublegame

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 18:15

Adevarat a-nviat. Felicitari duble game pentru ET. Sa dea Dumnezeu sa aveti o fetita frumoasa si sanatoasa. Aceleasi urari de copii sanatosi tuturor fetelor cu burtici si in asteptare de burtici, iar copilasilor care deja au venit pe lume sa creasca mari si sanatosi alaturi de fericitele lor mamici.

 Multumesc [flo2]



#258
dublegame

dublegame

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 18:18

Si se achita la ei la casierie imediat dupa transfer, in euro cash sau cu cardul. Bafta!



#259
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 18:44

La.mine congelarea nu este in inclusa in cei 4500 euro.
Dar momentan nu au zis nimic de vreo plata.

Si nu cred ca tin cont de ceea ce vrem noi, legat de nr de.embrioni pe care vrem sa ii congeleze si de cati sa congeleze pe o lamela.

Ca si eu am intrebat care este gradul embrionilor pe care ii congeleaza, ca mi se pare normal sa intrebe si cuplul (daca doreste congelarea embrionilor de o anumita calitate, eventual contra cost).
Raspunsul a fost destul de general.

Nu avem.nici o putere de decizie in acest sens.

Editat de daisy14, 20 aprilie 2014 - 18:47 .


#260
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 18:51

Si pe noi ne—au intrebat daca folosim material de la partener.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -