Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 29

gravidute ciresele mai sarcina

295 raspunsuri la acest subiect

#251
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 22:50

Iarina nu a facut prezenta azi. Nici Monik nu a mai scris de mult. Cine mai lipseste la apel? Fetele azi aveau intalnire?

Buna seara fetelor!

Eu am avut o zi extrem de stresanta... cat pe aci sa ma programez pentru cezariana maine... dar a fost in regula in cele din urma...

 

Si acum sa va povestesc...

 

Am inceput cu testul de nonstres si dragul meu baiat o fost foarte cuminte, abia a miscat... si eu ca sa-l impulsionez am piscat burtica, fara sa ma gandesc ca sonda aia lipita de burta o sa ramana in aer cat imping eu piscatura... asa ca la momentul ala cardiotocograma a inregistrat o deceleratie, ceea ce nu era corect si ok... pt ca bebe in fapt nu avusese asa ceva... asa ca am repetat testul... am avut si vreo 2 contractii nedureroase... pana acum nu am avut la testele astea...

 

Apoi am trecut la ecografie pentru masuratorile cu doppler si desi valorile la fluxuri erau ok... undele de flux erau anapoda, inegale si ciudatele, de aici si pana la cezariana a fost un pas... apoi a venit si cealalta doctorita care ma supravegheaza si-i povesteste doctorei mele ca a avut saptamana trecuta un caz similar la care a asistat si s-a decis cezariana de urgenta, ca mai apoi sa constate ca bebe era perfect si n-avea nicio treaba si ca de fapt dopplerul lor bun incepe sa cam faca figuri... m-au trecut toate apele pana a masurat si ea din nou... se pare ca aparatelul asta trebuie resestat din cand in cand de cel care face mentenanta, dar cum spitalele nu au bani suficienti, iaca ca mai da erori de te baga in sperieti... spunea doctora ca au cautat in toate cartile de patologie genul ala de diagrame de care imi iesise si mie si dupa ce facusera si acea cezariana si totul a fost ok s-au lamurit pe deplin ca a fost o eroare de eco doppler, dar ca sa stau linistita o sa merg la cabinet particular, la un eco performant sa repetam masuratorile doppler ca sa stau linistita de sarbatori...

 

O alta chestie care ma râcâie e ca, desi eu am luat 1,5 kg, bebe pare sa aiba 2550 gr, desi ambele doctorite mi-au spus ca burta e mai proeminenta decat saptamana trecuta... asa ca [zirea]  [zirea]  [zirea]  ziua de azi a fost una extrem de stresanta... e oribil ce fac alesii nostri si cum nu se gandesc ei sa aloce suficienti bani pentru aparatura si intretinerea ei... acum graviduta aceea care a nascut de urgenta era cumva la termen, dar eu azi nu eram... ca e inca mititel... 

 

Asa ca joi merg din nou si sper ca masuratorile sa fie bune... asa cum au fost si la spital, dar si undele sa fie ok si egale...

 

Va pup si ma retrag... am o durere de cap de simt ca-mi explodeaza...

 

Aaa si la secretii mi-a iesit un crocobaur gram negativ ceva... nu mai tin minte, maine o sa-mi iau ovulele recomandate si o sa vad exact despre ce e vorba...

 

Analizele de sange, inclusiv cele de coagulare au iesit bine, TSH-ul inca nu l-au lucrat cei de la Synevo... sper sa fie gata maine dupa amiaza...

 

M-am lungit cat o zi lunga de post...

 

Noapte buna fetelor si relaxare si odihna... 



#252
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 06:19

Neata!

Iarina, ce experienta. Si chiar tie trebuia sa ti se intample! Bine macar ca a mai existat cazul celalalt si nu l- au scos pe bebita degeaba. Cat a crescut de la ultimul eco? Mai e joi si te mai linistesti putin. Si sa iti treaca crocobaurii!



#253
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 06:47

Neara burtici,

Prezenta si eu. Noi azi facem 37 sapt. La ora 13 am controlul la cardio si la 14 la ginecologie.

In ultimele zile s au cam intetit durerile de burta si mijloc ca la menstruatie, am avut des si senz de voma. Abia astept sa vb azi cu doc...sa vedem dc crede ca pot rezista pana pe 30 aprilie cand voi avea 39 sapt sau progr cezariana mai devreme. Bebe cred ca a mai crescut, mai mult decat acum 2 sapt. Il simt f puternic cand misca, cel putin de doua zile am senz ca mi va rupe burta.
Sunt curioasa ce mi zice de col, la ultimul control orificiul extern era usor intredeschis...

Va anunt ce am facut...sper totusi sa mai treaca durerile si sarbatorile, sa trec de 38 sapt...

Pup si o zi frumoasa ( chiar daca afara ploua si e mohorat ) :*

#254
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 07:07

Madacristina, bafta la controale si sa vii cu vesti bune!



#255
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 08:46

Neata fetelor!
 
Iarina ce experienta..bine ca mai incerci intr-un alt loc si sa mai lasati bebelusul sa mai creasca. Te asteptam cu vesti bune!
 
Bafta Mada! Te asteptam cu vesti bune!

 

Eu de la 4:30 pana la 6:40 am avut intariri de burtica. De pe la 5:30 am inceput sa le introduc in aplicatia Contraction. Am avut la 6 minute apoi s-au mai rarit spre 8 si apoi 10. Am mers de vreo 3 ori la baie, m-am plimbat dar nu au disparut..deci nu cred ca au fost BH. Am simtit o durere mica de spate jos pe mijloc. A sunat alarma la sot, m-am speriat si dupa vreo 10 minute au trecut [batcap] . Bebe nu a dormit deloc in alea 2 ore.

Sa vedem cum mai sunt azi si sa vad daca are sens sa sun medicul pana maine. Parca nu mai vine odata ziua de joi sa ajung si eu la monitorizarea aia. Parca tot trag de timp de luni..



#256
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 10:46

Buna fetelor! Zici ca vine toamna, asa urat e in Bucuresti... Vorbesc cu Ema mea sa mai stea la caldurica :)

 

Iarina, imi pare rau ca te-ai speriat... Ma bucur ca sunteti bine!

 

Mada, bafta astazi, te asteptam cu vesti bune!

 

Adriana, sper sa nu mai ai dureri si alea sa nu fie contractii!



#257
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 10:57

Neata fetelor, astazi spun prezent si eu...

Ma bucur ca intalnirea a fost frumoasa!

 

Da, bebe a crescut cu 150 de grame fata de sapt trecuta, insa la ultimele doua controale luase saptamanal 300 gr., iar acum la jumate... nu prea imi vine sa cred, dar vedem maine...

 

Azi incep si tratamentul pentru bacilii astia gram negativ... ovule Ginie-L, a mai luat cineva? Sunt pe baza de probiotice, ceva lactobacili de nu stiu care, mi se par foarte scumpe... sper sa merite banii... eu senzatii nu am la dodoloaza, adica e absolut normal, cum a fost toata sarcina... dar daca ei au gasit crocobauri, ce sa le fac decat sa le vin de hac... bine ca nu mi-a recomandat antibiotic, ca pe net am tot citit ca se recomanda... nu ca as fi impotriva antibioticelor, dar nu luate atat de frecevnt si la fiecare pas...



#258
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 11:18

Iarina, nu-mi pot imagina prin ce emotii ai trecut. Sa te duci neaparat si la un cabinet particular dar incearca sa obtii o recomandare pentru un medic bun, sa stii ca ai baza in el.

 

Bravo Madacristina, nu mai sunteti prematuri. De acum astepti bebelul linistita. Sa vii cu vesti bune!



#259
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 11:21

Irva, cand iesiti cu bebeii in parc vin si eu. Momentan stau ca intr-o bula de cristal. Nici gunoiul nu-l duc de frica sa nu cad pe scari ca sunt tare neindemanatica in ultima perioada. [batcap] [batcap] [batcap]



#260
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 11:25

Iarina, nu-mi pot imagina prin ce emotii ai trecut. Sa te duci neaparat si la un cabinet particular dar incearca sa obtii o recomandare pentru un medic bun, sa stii ca ai baza in el.

 

Bravo Madacristina, nu mai sunteti prematuri. De acum astepti bebelul linistita. Sa vii cu vesti bune!

Pai merg fix la cabinetul celei de-a doua doctorite care ma vede... exista in cabinet un eco performant Voluson de tipul celui cu care mi-a masurat fluxurile dr. Herghelegiu la Sanador...

 

Are dopplerul foarte sensibil, iar poarta care se pune pentru masurat fluxurile poate fi reglata in asa fel incat sa prinda fluxul foarte bine, adica e mobil... fata de celelalte aparate care au poarta fixa si trebuie maiestrie ca sa prinzi fluxul curat... asta se roteste in asa maniera incat sa incadreze bine...





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -