Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Liceul Cronos

liceul cronis

8 raspunsuri la acest subiect

#1
MihaelaIonut189

MihaelaIonut189
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 10:53

Fetelor, am descoperit un liceu foarte bun. Anul trecut cautam cu sotul meu un liceu pentru Andreas, baiatul nostru, si am dat de Cronos, un liceu privat foarte bine cotat. Trebuie sa va spun ca a fost cea mai buna alegere. Andreas a vrut sa faca engleza intensiv iar acest liceu i-a oferit toate resursele. In ceea ce priveste curricula, pe langa optionalul  materiile normale,  facut si un optional numit „Succesful English” care l-a ajutat sa invete foarte multe. In plus a participat la multe concursuri nationale si internationale organizate de liceu. Va recomand cu drag liceul Cronos.

 

 



#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 13:05

Ce intelegi prin liceu foarte bun?

La un banal google:

 

6. La Complexul Şcolar Cronos, 44 de elevi (29,7%) din 148 înscrişi au promovat BAC-ul în prima sesiune, potrivit informaţiilor postate pe site-ul edu.ro (sursa: http://www.b365.ro/s...bac_192520.html)

 

Asta in conditiile in care, prarile gasite pe net sunt de la foarte prost in jos, si referitor la bac, dupa ce I-au triat, tot sub 30% au promovat:

 

"De ex: la BAC o sa dau info. La ore nu am inclusa aceasta materie. Cand am intrebat la secretariat cum e posibil sa nu facem la ore o materie de BAC mi s-a spus "cauta pe net". Pai... daca imi iau materiile de pe net de ce mai dau o gramada de bani scolii?
Ca idee, la mate ni s-a spus clar: vor intra in prima sesiune de examen doar 3-4 (din aprox.30), iar restul vor intra in a doua sesiune pentru ca daca intra toti in prima si pica. scade media liceului. Nu prea mi se pare normal ca profesorul sa aleaga daca eu sunt sau nu un om competent sa invat..." (sursa: http://www.tpu.ro/ad...levi-etc-funda/)

 

Ca sa nu mai zic ca esti la primul  post pe-aici, si tot ce faci e sa lauzi un liceu slab cotat. Se plateste bine reclama mincinoasa [soricel] ?



#3
gabib

gabib

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 13:37

Daca nu doriti frecventarea  sistemului de invatamant de stat, cred ca o varianta foarte buna (ma scuzati , dar nu se poate compara cu Cronos) este Liceul International de Informatica Bucuresti (ICHB)...



#4
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 13:51

Daca nu doriti frecventarea  sistemului de invatamant de stat, cred ca o varianta foarte buna (ma scuzati , dar nu se poate compara cu Cronos) este Liceul International de Informatica Bucuresti (ICHB)...

 

Da, dar acolo in afara unor taxe foarte mari (peste 3500eur/an), sunt si foarte putine locuri, e greu de intrat si scump de frecventat.

Intr-adevar, si rezultatele sunt pe masura, zeci de medalii la olimpiadele internationale, parerile despre ele sunt de la bune spre foarte bune (noi stam in zona - Dristor- si chiar m-am interesat de el in trecut), Am inteles ca doar de la liceu se merita, desi au si gimnaziu (dar la gimnaziu nu's exceptionali, insa e bine sa mergi la gimnaziu ca sa prinzi mai usor loc la liceu).



#5
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 15:23

 


Buna,

Eu sunt elev la liceul Cronos si pot sa spun ca de-a lungul anilor, am dezvoltat o adevarata si sincera aprecieres fata de profesori si mai ales fata de toate activitatile pe care acest liceu le ofera. Activitatile se desfasoara dincolo de partea de invatamant, incurajand colegialitatea intre noi si spiritul creativ.   Am participat la foarte multe evenimente organizate de liceu, asta m-a ajutat sa ma imprietenesc mult mai bine cu colegii mei. Actiunile de Haloween,  Valentine s Day, si  1 Martie ne-au demonstrat ca lucrul in echipa este cel mai productiv si benefic. Le multumesc domnilor profesori pentru organizare si pentru ca se implica atat de mult pentru noi. Sper sa mai facem excursii si tot felul de actvitati care sa ne uneasca ca grup. Pentru cine este inca in procesul de alegere a liceului la care sa studieze, nu uitati de Cronos!

 

 



Fetelor, am descoperit un liceu foarte bun. Anul trecut cautam cu sotul meu un liceu pentru Andreas, baiatul nostru, si am dat de Cronos, un liceu privat foarte bine cotat. Trebuie sa va spun ca a fost cea mai buna alegere. Andreas a vrut sa faca engleza intensiv iar acest liceu i-a oferit toate resursele. In ceea ce priveste curricula, pe langa optionalul  materiile normale,  facut si un optional numit „Succesful English” care l-a ajutat sa invete foarte multe. In plus a participat la multe concursuri nationale si internationale organizate de liceu. Va recomand cu drag liceul Cronos.

 

Nu e la primul post, ci la al 2-lea [:D] In decurs de 1 an au ajuns de la cautarea unui liceu la de-a lungul anilor [:D]

 

lasa-ne, lasa-ne ....


Editat de ellej, 16 aprilie 2014 - 15:23 .


#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 15:46

 


 

 

 


 

Nu e la primul post, ci la al 2-lea [:D] In decurs de 1 an au ajuns de la cautarea unui liceu la de-a lungul anilor [:D]

 

lasa-ne, lasa-ne ....

 

[:-)))]



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 16:18

 

 In decurs de 1 an au ajuns de la cautarea unui liceu la de-a lungul anilor [:D]

 

 

La un liceu bun nici nu stii cand trece timpul...



#8
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 18:03

La un liceu bun nici nu stii cand trece timpul...

 

Nu degeaba are numele Cronos ...



#9
enachestef

enachestef
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 mai 2019 - 22:46

Buna ziua!Ma numesc Enache Stefan si nu ma ascund in anonimat. Am fost elev al liceului Cronos frecventa redusa in perioada 2014-2019.Foarte multe persoane nu inteleg ce inseamna frecventa redusa, de aceea vin cu mentiunea ca aceasta se refera mai mult la studiu individual al elevului, exact cum este in cazul studiilor universitare. Din pacate, directorii,profesorii si secretara acestei insititutii nu au avut capacitatea mentala si profesionala de a explica aceasta situatie. In concluzie, pentru a promova, elevul trebuie sa caute sa se instruiasca singur intrucat reperele primite de la liceul Cronos sunt vagi si neclare, insuficiente pentru absolvire, promovare Bac. Am tot citit in diferite forumuri, ca o anumita"scobitoare", directoarea"vulcan" ar fi responsabila pentru slaba pregatire a elevului si devenita astfel autorul moral al lipsei de promovare in clasa a XIII-a. In toti acesti ani petrecuti la liceul Cronos, eu am observat-o doar de doua ori pe aceasta persoana ,neschimband niciun dialog cu aceasta. Analizand-o cu atentie, am constatat caaceasta este o persoana slaba si chinuita de probleme probabil personale. In ceea ce priveste intreg personalul, acestia sunt niste oameni cu multe dificultati si frustrari, pe buna dreptate, intrucat mergi la scoala, inveti, iti tocesti coatele pe bancile gimnaziale,liceale si universitare, crezand ca ceea ce vei face in viitor va ajuta si va modela o noua generatie, dar in momentul cand vei lua contact cu societatea actuala, te vei lovi de un zid alcatuit din oameni de proasta calitate, dar cu pretentii uriase. Eu personal nu am promovat in ultimul an din motive personale , vazand societatea actuala si confruntandu-ma cu depresia si capacitatea de a observa astfel de lucruri. Pentru cei ce doresc sa se inscrie la acest liceu, le recomand sa mearga cu incredere, fara nicio retinere si lectia pe care o veti invata astazi este sa nu mai ascultati de sfaturi eronate sau sa cititi despre frustrarile celorlalti. Daca nu ma credeti, intrebati de mine, Enache Stefan si despre ce fel de om am fost in cadrul liceului si nimeni nu va putea afirma ca am fost un om prost,lipsit de educatie si inteligenta. Mult succes!

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -