Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Servicii menaj, pret si seriozitate


107 raspunsuri la acest subiect

#61
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.759 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 14:15

 

 

Si apropo de orele de munca. Eu nu as acorda plata pe ora. Sunt persoane care in 4-5 ore fac cat altele in 8.

Conteaza ca in orele cat sta sa faca cantitatea si calitatea ceruta.

 

 

absolut de acord. eu am mai pune insa o conditie: sa nu stea mai mult de un anume nr de ore. la urma urmei, e incomod sa vii acasa si sa nu poti sa-ti vezi de ale tale fiindca o incurci pe tanti care face curatenie.

 

si sunt f de acord cu mariana, depinde de persoana si de ce efort e dispusa sa faca. sincer eu as mace mai mult decat face menajera noastra in cele 3 ore, cam dublu asa, ea insa e foarte relaxata din fire si nu se agita. insa cum nu am cele 3 ore... asta e.

 

in fine. vestea buna e ca saptamana viitoare avem interviuri :)

 

impreuna cu inca 3 vecine, ne angajam o persoana doar pentru noi si speram sa fie un aranjament bun.


Editat de Aqai, 16 aprilie 2014 - 14:26 .


#62
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 15:42

Eu as merge pe un plan in detaliu cu ce trebuie sa faca d-na de la curatenie.

 

In ziua x sa faca a,b,c ; timp aproximativ y ore. In alta zi, tot asa. Si pe baza unui astfel de plan as negocia tariful. 

 

Chestii gen lucrezi x ore pe atatia bani reprezinta o indicatie prea vaga. Lasa loc de interpretari si creaza nemultumiri ambelor parti implicate.



#63
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 16:16

Uitasem un aspect important. 

 

Este bine sa se precizeze de la inceput daca d-na de la curatenie va beneficia de zile platite in cazul in care lipseste, sau cum se vor recupera, daca va beneficia de prima de sarbatori si ce se va intampla cand proprietarii casei vor pleca in concediu.



#64
mom2be

mom2be

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 09:00

Nu sunt din Bucuresti, insa poate ajuta pe cineva informatiile:

 

O data pe luna chem o doamna pentru curatenie generala intr-un apartament cu 3 camere (+ balconul care este deschis in living, face parte din el).

 

Doamna mea draga face curatenie luna in toate incaperile (inclusiv baie); geamurile le sterge doar atunci cand este nevoie, in functie de vreme.

 

Produsele de curatenie le cumpar eu, precum si mancarea pentru ziua respectiva (de obicei dureaza 8 - 10 ore), iar pretul este de 10 lei/ora.

 

Eu sunt multumita din toate punctele de vedere. [:)]



#65
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 09:21

Uitasem un aspect important. 

 

Este bine sa se precizeze de la inceput daca d-na de la curatenie va beneficia de zile platite in cazul in care lipseste, sau cum se vor recupera, daca va beneficia de prima de sarbatori si ce se va intampla cand proprietarii casei vor pleca in concediu.

Persoanele care vin la curatenie sunt ziliere, muncesc 1 zi/saptamana, luna (sau cum se stabileste) primesc bani pe munca depusa in ziua respectiva, nu sunt angajate cu carte de munca,  deci nu are niciun rost ca cineva sa se gandeasca la astfel de treburi.

 

 

Daca de sarbatori cineva doreste sa dea in plus, nu-l impiedica nimeni.



#66
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 21:50

Persoanele care vin la curatenie sunt ziliere, muncesc 1 zi/saptamana, luna (sau cum se stabileste) primesc bani pe munca depusa in ziua respectiva, nu sunt angajate cu carte de munca,  deci nu are niciun rost ca cineva sa se gandeasca la astfel de treburi.

 

 

Daca de sarbatori cineva doreste sa dea in plus, nu-l impiedica nimeni.

Corect. Dar spun din proprie experienta ca majoritatea doamnelor care vin sa faca curatenie, daca li se creaza un program regulat, dupa cateva luni vor cere drepturi de genul celor de mai sus, chiar daca sunt platite la lucrare. De-aceea, e bine sa clarificati de la inceput si aceste aspecte.  Altfel, riscati ca dupa ziua in care ati platit sa dispara fara un cuvant. Asa procedeaza majoritatea celor cunoscute de mine.



#67
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 11:10

 Altfel, riscati ca dupa ziua in care ati platit sa dispara fara un cuvant. Asa procedeaza majoritatea celor cunoscute de mine.

 

Pai...la revedere, drum bun! Mai bine nu ai de-a face cu astfel de persoane!

Eu inteleg ca vorbim de un parteneriat, bazat pe un interes al ambelor parti si pe buna cuviinta: tu imi faci mie o treaba cu care ne-am inteles iar eu te platesc dupa cum am cazut de acord. Orice parte vrea sa modifice unilateral intelegerea, se cheama ca e neam-prost si nu merita nici un cuvant in plus.

Desigur, astfel de persoane au reputatia lor si, in cele din urma, vor ramane cu ochii in soare pentru ca poti prosti unul, doi...n oameni, dar nu merge la infinit.



#68
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 11:37

Rufus, tu ai dreptate. Dar practica mie mi-a aratat altceva. Vorbeam zilele trecute de o doamna care curata o vila intreaga intr-un timp foarte scurt si foarte bine. D-na respectiva mi-a fost vecina multi ani. Si nu pot sa uit cat de necajita era intr-o zi in apropierea sarbatorilor, cand ea a facut curatenie luna (conform programului regulat), apoi proprietarii au avut o petrecere cu multi copii care pur si simplu au facut dezastru. Au chemat-o la curatenie fara sa stabileasca un alt tarif sau vre-o alta compensatie. Vecina mea crezand ca daca tot se apropie sarbatorile macar ii vor da si ei cativa banuti extra (asa a gandit ea, fara sa negocieze ceva). a muncit saraca de nu mai avea burice la degete, ca sa aduca iar casa la curatenie bec. Si la sfarsitul zilei, cand era deja epuizata, proprietarul, in loc de banii cuveniti, o chema sa-i arate ca n-a spalat cada bine. Defapt era umbra becului reflectata in cada. Ca sa nu mai spun ca a spalat toate covoarele din acea casa, plus alte activitati pe care nu le facea in mod curent ci periodic. 

 

Asa mi-a povestit ea, i-am vazut mainile cu rani de la atata munca, si era atat de necajita ca veneau sarbatorile si nu putea sa asigure familiei o masa imbelsugata, incat m-a miscat profund.  In timp, a plecat din tara, si face menaj in Spania, unde castiga 1000 euro/luna casa si masa asigurate +acte in regula. Acum e fericita ca poate sa trimita bani acasa. Si totusi, cand mai vorbim, isi aminteste cu necaz de acel eveniment. 

 

Ca peste tot, sunt oameni si oameni. Dar daca se stabilesc regulile de la bun inceput, n-ar trebui sa fie probleme.



#69
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 15:31

Rufus, tu ai dreptate. Dar practica mie mi-a aratat altceva. Vorbeam zilele trecute de o doamna care curata o vila intreaga intr-un timp foarte scurt si foarte bine. D-na respectiva mi-a fost vecina multi ani. Si nu pot sa uit cat de necajita era intr-o zi in apropierea sarbatorilor, cand ea a facut curatenie luna (conform programului regulat), apoi proprietarii au avut o petrecere cu multi copii care pur si simplu au facut dezastru. Au chemat-o la curatenie fara sa stabileasca un alt tarif sau vre-o alta compensatie. Vecina mea crezand ca daca tot se apropie sarbatorile macar ii vor da si ei cativa banuti extra (asa a gandit ea, fara sa negocieze ceva). a muncit saraca de nu mai avea burice la degete, ca sa aduca iar casa la curatenie bec. Si la sfarsitul zilei, cand era deja epuizata, proprietarul, in loc de banii cuveniti, o chema sa-i arate ca n-a spalat cada bine. Defapt era umbra becului reflectata in cada. Ca sa nu mai spun ca a spalat toate covoarele din acea casa, plus alte activitati pe care nu le facea in mod curent ci periodic. 

 

Asa mi-a povestit ea, i-am vazut mainile cu rani de la atata munca, si era atat de necajita ca veneau sarbatorile si nu putea sa asigure familiei o masa imbelsugata, incat m-a miscat profund.  In timp, a plecat din tara, si face menaj in Spania, unde castiga 1000 euro/luna casa si masa asigurate +acte in regula. Acum e fericita ca poate sa trimita bani acasa. Si totusi, cand mai vorbim, isi aminteste cu necaz de acel eveniment. 

 

Ca peste tot, sunt oameni si oameni. Dar daca se stabilesc regulile de la bun inceput, n-ar trebui sa fie probleme.

Tocmai din acest motiv aici se plateste la ora ,sa.i taie pofta nesimtitului sa faca cum a facut ala cu cada.....si iti cer un contract minim de 4 ore .De asta eu vad ca pe o sclavie,menajul in ro,pt ca fiecare iti da cat ii taie capul,si profita de biata femeie ca nu are ce manca.


Editat de dianama, 19 aprilie 2014 - 15:31 .


#70
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 20:19

Eu tot zic ca cel mai bine este sa se tarifeze activitatea prestat nu per ora. Si daca sunt stabilite de la inceput foarte clar lucrurile n-ar trebui sa fie probleme. La activitatea platita cu ora poti avea nenorocul sa nimeresti pe cineva care stie sa traga de timp si nu e bine nici pentru cel ce plateste nici pentru cel ce munceste (ca poate putea sa rezolve in timp mai scurt). 

 

Se apropie invierea. Sarbtori binecuvantate va doresc.




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Ieri, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - mai 04 2024 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -