Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 26

gravidute ciresele mai sarcina

302 raspunsuri la acest subiect

#281
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 09:25

Neatza fetelor!!! Ati stat pana tarziu azi-noapte si acum nu va mai puteti trezii? Ntz ntz ntz!  [soricel]

 

Oaa ce de discutii aici, ia sa vedem ce am retinut si ce am si eu de comentat:

 

Sherry, felicitari pt eco! Si eu am azi de la 14, la o doctorita oarecare pt ca doctorul meu e plecat la o conferinta. Dar am citit de bine despre ea pe net, sper sa fie ok.

 

Spalat pe cap: vai daaa, mare problema asta, mie mi se murdareste repede parul si daca nu ma spal la 3 zile e dezastru. Mai ales ca in spital o sa stau mult cu capul pe perna va fi si mai si, deci tre sa reusesc sa ma spal fix inainte  [alcool] . La nasterea anterioara am stat 5 zile in spital si m-am spalat pe cap acolo, ca mai era si mijlocul verii, canicula mare...

 

La epilat inghinal, cu lama, ma ajuta si sotul acum. Am de-aia de dama, friendly, nu exista riscul sa ma zgarie... 



#282
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 09:25

Neata!

 

Aseara nu maii aveati somn si acum dormiti toate?

Monik, mai stii ceva de Bubu?

 

 

O zi faina!



#283
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 09:39

Salutare ....am inscris iar o noapte de ..... [|)]  cacao ...de vre-o 4 zile nu dorm bine .....

acaum m-am trezit si pregateste sotul micul dejun , pana atunci nici nu cobor 



#284
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 09:56

Sill, nu esti singura. Ma gandeam ca dupa atatea luni sunt obisnuita, dar aparent unele nopti ma dau mai rau peste cap. Nici mie nu imi vine sa ma ridic din pat, dar un catel trebuie sa faca pisi acusica [batcap]



#285
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:10

Buna fetelor, va pup!

 

Mish, am vazut ca ai intrebat de mine, sunt bine, dar m-am speriat putin in weekend, povestesc imediat...

 

Bubu, felicitari mamico! Sa fiti sanatoase si voioase!

 

Fetelor, m-am bucurat cand am citit la toate vestile bune despre bebelasi! Sa mai stea la caldurica pana la 37 sapt cel putin!

 

Referitor la epilat, si eu tot cu lama sunt... Dar am descoperit o metoda. Am o oglinda din aceea cu suport pe care o pun pe marginea cazii si o orientez cum vreau. E cam 20x20 cm. Si asa ma fac mai usor. Acum ma epilez mai des, sa fiu pregatita daca e cazul :))) 

Eu si daca incep contractii sau se rupe apa, fug la dus 15 minute, spal si parul. Stiu ca nu se naste asa repede...Si o sa ma spal si la maternitate, nu vad de ce nu. Eu spal parul la 3-4 zile, de cand sunt gravida l-am taiat la nivelul umerilor, stiu ca o sa cada destul de mult dupa nastere, mai ales daca alaptam.

 

Asa...sa va povestesc de ce m-am speriat. Sambata am fost la un curs de puericultura 3 ore, super cursul, interactiv, am schimbat pampersi, am imbracat bebe, etc. Dupa asta am fost in vizita la un gratarel. Eu practic am stat, dar uite ca de la 9 la 19 a fost cam mult ptr mine. Bebelina mea e in prezentatie craniana si capsorul este f jos pozitionat, si a fost si agitata dupa ziua asta, si am simtit si presiune mare jos si m-am cam speriat. Dar acum ca am revenit la program lejer, sunt bine. In continuare ma simt bine, fara dureri, arsuri, contractii, doar cu dureri la sloduri dupa ce dorm cateva ore. Dar pe astea le am de la inceputul sarcinii.

Urmatoarea eco e la 35 sapt, pe 15 aprilie, cand imi da analize, recoltam secretii, primul meu control pe masa de cand sunt cu burtica! Sper sa nu cad de pe masa aia, ca ma vor ridica cu macaraua :))))

Am semnat cu maternitatea, ieri, am si vizitat-o, imi place! Mai am intalnire la 37 sapt cu neonatoloaga si anestezistul, sa facem planificari.

Sper sa nu ma apuce nasterea de Paste! Trebuie sa ma interesez unde va fi doctorita mea in perioada aia! :)

Acum spal lenjerii, scutece de finet, sapt viitoare ma ocup de hainute, si suntem gata! :)

 

Voi ati pregatit tot?



#286
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:16

Buna dimineata ( sau ziua ),

Nici eu nu ma pot lauda cu un somn lin noaptea...ma trezesc de cate ori tb sa ma intorc de pe o parte pe cealalta. Am noroc ca la baie nu ma duc decat o data pe noapte.

Oricum dim la 7 sunt drepti sa l preg pe fi miu de scoala. De 2 zile dupa ce pleaca ma bag iar in pat si mai dor de pe la 8 la 10 sau 11.

Azi la 3 ma duc la control, sunt curioasa ce mi spune. Eu nu mai sunt asa optimista ca ma prinde 30 aprilie cand zice doc ca facem cezariana. Eu sper din suflet sa nu fie pana n Paste.

Va pup si sa aveti o zi frumoasa.

#287
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:19

llorrenna, la ce maternitate nasti?

Eu nu am pregatit nimic, de-abia am terminat cu santierul de la baia pe care am renovat-o, era cea fara geam si s-a facut un praf de nedescris peste tot  [batcap] . Dupa asta urmeaza sa aranjam camera bebelui, sa montam patutul, sa cumparam carut (stim de care vrem dar nu l-am luat inca)... maruntisurile raman la sfarsit, dar asa in mare o sa fie gata. 

Printesa e putin in incurcatura pt ca in camera aia a fost pana acum atelierul ei, dar ii vom lasa in continuare un coltisor al ei acolo, sa nu se simta exclusa. Ne intreba de ce nu mai facem inca o camera  [alcool] . Pana la urma, oricat de mult l-ar iubii si l-ar astepta pe fratior cred ca tot se simte putin invadata, ar vrea ca ea sa aiba 2 camere ale ei si bebe sa stea in dormitorul nostru.

 

 

Fetelor, pe mine ma apuca melancolia, mi se pare ca la sarcina asta a trecut naucitor de repede timpul. Prima sarcina parca a fost de 10 ori mai lunga. Acum, lasand toate temerile la o parte si faptul ca de-abia astept sa il tin in brate, parca tot as vrea sa mai lungesc cumva perioada asta...



#288
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:21

Neata burtici vorbarete!

 

Mie nu imi vine sa cred ca bine e in concediu, stau in pat de doua zile si lenevesc:) maine am ceva alergatura ca trebuie sa ma duc la medicul de familie sa iau concediul medical.

 

Fetelor am vazut ca mai e un targ de bebe pe 10 - 13 aprilie, as vrea sa ma duc ca mai achizitionez niste hainute, mai vine cineva?  - http://www.babyboomshow.ro/



#289
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:24

Fetelor bafta la eco !

llorenna bine ca acum sunteti ok , sa stati asa pana la termen  [flo2] ...e bine ca tu ai parul mai scurt insa al meu este foarte des , trebuie sa il usuc foarte bine si la mine dureaza 2 ore cu tot cu spalat ..Pe mine ma ajuta sotul foarte mult si la cuafat ...mi-l indreapta , il face cret ..am tot felul de ustensile profesionale acasa pt ca stiu ca am un par dificil 

Mada , eu ma scol sa fac pipi si din ora in ora ..



#290
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 10:25

Eu cred ca am dormit vreo 6ore :12.30-1.30, 2.30-4.30, 6-8. intre timp mai o injectie de insulina, un uitat la tv, facut un smoothie si suc barbatului, chestii de astea nocturne. Si am mancat. Eu merg si de cate 6 ori la pipi, dar peste noapte beau date 2 litri de apa.

 

llorena, aparent ti- a fost prea mult. Si eu ma gandesc daca nu exagerez, am zile in care ma asez doar sa citesc forumul. Dar colul meu tot se lungeste, a ajuns la performanta de 4,7  cm dupa ce toata sarcina fusese la limita lui 3 cm.

Eu chiar am sa intreb cand ma inscriu la spital cum se procedeaza daca se rupe apa. Atat stiu ca ar cam trebui sa chemi salvarea sa poti fi dusa in pozitia intinsa la süital. Exista riscul, daca se rupe apa, sa iasa cordunul ombilical afara. Dar asta am citit pe net cand ma interesm in e conditii pot chema salvarea, ce e considerat urgenta la nastere sa nu ma trzesc ca trebuie sa platesc eu apoi. Asa ca intreb medicul.

 

Madacristina si Didi. Bafta la eco!





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -