Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum obtin despagubiri de la Enel, dupa ce mi-a prajit electrocasnicele?

enel daune despagubiri

4 raspunsuri la acest subiect

#1
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 23:55

Buna seara,

 

Noaptea trecuta a avut loc o fluctuatie de tensiune in zona unde locuiesc si am avut o pana de curent (precedata de o bubuitura in bucatarie, miros de ars si fum).

Enel a trimis echipa abia dupa 12 ore, echipa ce a 'constatat' doar ca 'nu e de la ei' (pt ca era pe traseul dintre fdcp si casa noastra). Un electrician a reusit sa ne reconecteze la curent. A spus si el ca mai mult ca sigur s-a creeat un scurtcircuit pe o faza (in subteran, caci avem cablurile ingropate). 

In urma acestui eveniment am ramas fara 2 centrale (electrice), plita electrica si un computer (cel de la care venea mirosul de ars) (3-4 becuri si transformatorul de la router deja nu mai conteaza).

Din ce am citit pe G, trebuie sa anunt Enel despre ce s-a intamplat in maxcim 3 zile (voi face asta maine) si sa ma pregatesc cu multa rabdare.

Am nevoie de tips&tricks astfel incat sa nu fac cereri si drumuri aiurea, plus ca daunele sunt f mari si chiar nu mi-ar strica despagubiri.

Si ca sa economisim timp: nu, nu am acea protectie pt fluctuatii de tensiune (mare prostie, stiu prea bine!) si nu, nu am asigurare (si din aceasta cauza simt regrete).



#2
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 00:54

Buna

Din pacate nu ai cum, nu isi asuma responsabilitatea pentru electrocasnicele bagate in priza. Nu vreau sa te dezamagesc dar te vei lupta cu morile de vant. Poti incerca sa cauti contractul cu ei si sa vorbesti cu un avocat dar nu iti face sperante mari :(



#3
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 01:15

Lasa-ma sa o intreb pe mama. Au avut si ei cam aceeasi problema acum vreo 2 luni si au reusit ceva despagubiri. Stiu ca au avut nevoie de facturile obiectelor distruse si de niste drumuri. O sa intreb exact ce drumuri si de ce altceva au mai avut nevoie.



#4
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 09:26

Am vorbit cu ai mei. In primul rand au reclamat defectiunea si pagubele in noaptea in care s-a intamplat. Telefonic, cu numar de inregistrare.

 

Dupa care, in termen de 3 zile au facut reclamatie la ei, la Enel si au specificat in reclamatie numarul de inregistrare primit la reclamatia telefonica. Tot atunci au cerut si despagubiri in reclamatie.

 

Ulterior a venit acasa un nene care sa vada aparatele cu pricina. Ai mei le reparasera si i-au aratat facturile. Au dat declaratie pe proprie raspundere cum ca aparatele sunt ale lor si le-au cumparat in perioada nu stiu care.

 

Dupa care nenea ala le-a spus ce sa faca. Au facut o adresa la Enel, aia le-au trimis o scrisoare in care le spuneau de ce documentatie au nevoie sa trimita, cum vor banii etc. Si in maxim o luna au primit banii. Nu 100% valoarea aparatelor, dar ceva substantial oricum.

 

Succes!



#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 21:17

Tala, ajuta daca nu sunteti singura casa afectata. Si totul in scris. Am patit-o si eu, dar Enel nu a recunoscut niciodata ca au fost fluctuatii in perioada mentionata de mine.





Etichetat si cu enel, daune, despagubiri

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -