Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Noiembrie 2014 (Brumarei de Noiembrie 2014)

sarcina gravidute bebe noiembrie 2014

334 raspunsuri la acest subiect

#41
oanacreata

oanacreata

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 03:37

da am fost in concediu medical ....e o poveste mai lunga la mine fetele ....nu va imaginati ce am tras eu cu sarcina si prin cate am trecut din cauza unor incompetenti de doctori....incepe cam asa,,,,intr-o sambata mi-am facut testul care bineinteles a iesit pozitiv....eram in culmea fericiri .....luni am mers sa vad cum este sarcina si cum evolueaza....si c credeti.....doctorita care mi-a facut ecograful nu a reusit sa vada nimic si atunci am intrat ca si suspecta de sarcina extrauterina(eu trebuia sa am undeva la 6 saptamani de sarcina)dar in timp ce ma consulta eu am mentionat faptul ca nu am ciclu regulat deci ar fi putut sa fie ovulatia mai tz.dupa asta ma trimis sa fac beta hcg.am venit cu rezultatul a doua zi din care reiesea k am o sarcina de 4 saptamani .....deci ovulasem mult mai tz.....concluzia ei a fost ca trebuie sa fiu internata.....m-am internat,mi-au refacut analizele iar a doua zi au venit cu rezultatele....asistenta in loc sa citeasca rezultatele de la analizele facute la ei le-a citit pe cele care le-am adus eu si bineinteles k beta nu crescuse deloc pt k erau aceleasi rezultate cu care eu ma internasem.....de aici bineinteles k din nou s-a tras concluzia k este extrauterina si ca trebuie sa mai raman internata ....dupa vreo 2 ore m-a cheama un doctor(cel cu care eu am ramas acum)m-a consuta si zice poi uite ca se vede ceva in uter si i-am zis despre acel beta care nu crescuse pt k eu nu aveam de unde sa stiu ca defapt aia citise aceleasi rezultate si zice poi cum k eu stiu de un beta mult mai mare.....am ramas socata bineinteles .....si k sa fie el mai sigur mi-au refacut analizele....si c credeti?acel beta mai mare era intradevar al meu insa asitentele il ratacisera....si mi-au dat drumul acasa.dupa cateva zile am revenit la control si dupa c am facut ecograful mi-a zis k nu se vede decat sacul si k poate fi o sarcina oprita in evolutie daca nici la urmatorul ecograf nu se vede ....si uite asa am stat eu si m-am framantat din cauza unor doctori lipsiti de interes......si de aceea am avut concediu medical pt k am fost internata

 

 

stiti ca v-am zis k merg sa il caut pe doctor.....binainteles k m-am dus si am si avut norocul sa il gasesc si c credeti.....s-a vazut bebitza si i-am auzit si inimioara iar in mom ala am inceput sa plang de emotii.....makr bine ca totul a avut un final fericit.....macar pana aici.



#42
oanacreata

oanacreata

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 03:41

apropo am o sarcina de 6 sapt si 4 zile si vreau sa va zic k la munca eu sunt nevoita sa stau numai in picioare si ma rupe spatele.....nu ma pot misca uneori....voi nu aveti probleme de genul asta?



#43
CoriMami2

CoriMami2
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 10:49

Buna fetelor!

Ne alaturam si noi la grupul vesel de Brumarei:)

DPN 8 Noiembrie 2014.

Desi e al 2 lea bebe pt mine (fetita tocmai a implinit 4 ani), am mari emotii. Momentan sunt acasa in pat, in concediu medical deoarece am niste scurgeri maronii si niste dureri ca de ciclu. Suntem in 8 saptamani si 4 zile, marti a debutat sangerarea asta maronie, si am fost de urgenta la Medlife unde am vazut ca bebe era bine, mi-a facut cu manutele foarte micute, dar uterul arata mai ciudat ...si deci trebuie sa stau cuminte. Mentionez ca acum 6 luni am pierdut o sarcina in saptamana 10 :((((

Sper din suflet de data asta sa fie cu noroc!!! [ruga]

Va tin pumnii si voua sa fie totul bine si in noiembrie sa ne tinem micutii/micutele in brate!



#44
CDraga

CDraga
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 20:34

CoriMami2, sa te ajute Dumnezeu sa fie bine de data asta :). Cred ca e cumplit sa pierzi o sarcina atat de aproape de luna a 3-a :(. Dar, sa ne mentinem optimiste, pt ca totul o sa fie bine :)



#45
Anandrei

Anandrei

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 673 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 07:26

Oana, imi pare rau, Doamne prin ce ai trecut! Daca stai in picioare la munca si ai probleme poti incerca sa vorbesti sa te puna sa faci altceva, daca ai intelegere. Si exista varianta concediului de risc maternal, cand nu ai conditii ok la munca. Poti vorbi cu dr, sa vezi ce te sfatuieste.

Bine ai venit, Cori! Doamne ajuta sa iti treaca si sa fie totul bine!

Fetelor, nu stiu cat de credincioase sunteti, dar cred ca in perioada asta ar trebui sa ne rugam cu toate mai mult, sa tinem sarcinile sanatoase pana la termen si sa ne fie copiii sanatosi. Eu nu am avut probleme pana acum, dar sunt panicoasa rau, citesc despre atatea probleme si ma ingrijorez ca, cu toata tehnica asta moderna, exista atat de putin ajutor in cazul in care ar exista probleme cu bebelusii, iar doctorilor le e atat de usor sa ne indrume catre avort incat tot timpul ma rog, in gand asa, Doamne ajuta-ne sa ne fie bine! E singurul care ne poate ajuta, ce la oameni nu e cu putinta, la Dumnezeu e. Asta mi-e gandul si ma intristez cand vad ca si voi aveti probleme si am sa va pun si pe voi in rugaciunile mele, sa fim toate bine.

Sa avem o zi frumoasa si sa ne auzim toate cu bine, sanatoase si burtoase :)

#46
oanacreata

oanacreata

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 08:43

nu am posibilitatea de a sta jos sau sa fac altceva pt ca singurele persoane care stau jos din toata fabrica sunt cele de la birouri....eu sunt sefa de linie si trebuie sa fiu toata ziua spirt printe ei si iti dai seama ca daca as sta jos practic nu as mai fii de folos si plus pe deasupra mai este si stresul,fiind nevoita sa dau zilnic explicatii de ce nu face norma ....de ce asa si nu invers si este destul de dificil.....voi incerca saptamana asta sa vad daca nu reusesc sa iau un concediu medical de la ginecolog pana intru in risc maternal ca practic nu imi mai trebuie decat vreo 30 de zile de concediu medical si am inteles ca ei pot da pana la 90 de zile de concediu medical

 

cori,multa bafta si sa dea domnul sa fie bine dar cred ca in curand voi ajunge si eu sa stau numai in pat daca o voi tine incontinuare cu aceste dureri de spate....sa ne ajute Dumnezeu pe toate sa ducem sarcinile la bun sfarsit



#47
Gabriela27

Gabriela27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 09:00

Buna ziua

cum va simtiti fetelor?

eu am greturi ....vars dupe ce mamanc e groaznic [smulgpar]

luni pe 7 aprilie merg la ecograf

azi am facut 6 saptamani

sper ca voi sa va simtiti mai bine



#48
danutza27

danutza27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 12:29

buna mamicutelor,

 

cum sunteti?eu azi am fost la doctor , puiutul nostru e bine , creste , avem 7 saptamani si o zi , ii bate inimioara - e voinicul lui mama :)

pot sa zic ca de de vreo 3 zile au inceput greturile , si azi am mancat o felie prajita cu unt si am si vomitat-o , in schimb as manca numai cartofi prajiti.

pe 16 aprilie avem o noua programare.

DPN 20.11.2014

 

pupici



#49
CoriMami2

CoriMami2
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 19:35

Multumesc de incurajari fetelor!

Pot spune ca saptamana de stat in pat a functionat, nu am mai avut scurgeri maronii de vreo 2 zile, si ma simt mai bine si mai increzatoare!

De luni ma duc la servici...am emotii dar sper sa fie bine! La servici stau  juma din timp pe scaun, deci e ok, dar totusi am mult stres. Apoi trebuie sa iau si fetita de la gradinita, dar ma mai ajuta cineva in anumite zile.

Si eu m-am simtit rau, cu greturi, acum o saptamana pe vremea asta imi era greata si ziua si noaptea, ma trezeam noaptea de 3-4 ori de greata. Nu am putut voma niciodata, dar greata si ametelile au fost semnificative. Mai am  si acum, dar doar ziua.

Intram in sapatamana 9!!! Si miercuri ma duc iar la ecograf!

Doamne ajuta sa auzim numai  vesti bune de la mamicile de brumarei!!!

Va pup, sapatamana usoara!



#50
oanacreata

oanacreata

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 18:47

Buna fetelor,cum va Mai simtiti?eu de azi am intrat in concediu medical din cauza durerilor de spate si trebuie Sa ne odihnim.au aparut si  la mine starile de greata Dar macar nu vars.in rest totul bine. Am intrat si in Sapt 7





Etichetat si cu sarcina, gravidute, bebe, noiembrie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -