Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


1439 raspunsuri la acest subiect

#1421
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 18 martie 2015 - 07:31

Fetelor am ajuns si eu in saptamana 23 si sunt la pat. Colul foarte scurt dar inchis. Am ceva dureri sub buric in zilele in care ma agit dar incerc sa ma potolesc si sa clocesc cat mai mult. Ma gandeam sa incerc sa obtin concediul de risc. Ati avut asa ceva? Care sunt pasii? Va pup, bafta, nasteri usoare, bebei grasi si sanatosi!



#1422
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 12:39

Hopa si eu pe aici. Sunt o mamica de gemenuti, care luni implinesc 1 an si 6 luni. Doi baieti nazdravani, nascuti prematur, la 34 de saptamani fix, dar care au crescut precum Fat Frumos :) Au recuperat foarte bine. Celor care sunt inca cu bebicii in burtica, va doresc sarcina usoara si sa aveti grija de voi cat de mult puteti.



#1423
Anettee

Anettee

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 13:11

Din cate stiu eu Haitza mamicile de gemeni isi pot lua concediu inca de la 25 saptamani de sarcina. Daca colul este inca inchis, probabil poti face serclaj. E bine sa stai cat mai mult pe orizontala sa nu puna bebeii presiune pe col si sa il deschida. Colul se poate lungi oricand, deci nu este un diagnostic definitiv.
Carmen bine ai venit printre noi! Sa iti traiasca puiutii, sa va aduca numai bucurii!

#1424
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 13:39

Multumesc Anettee. Eu nu m-am documentat in legatura cu cat timp inainte imi pot lua concediu si am venit la serviciu destul de mult. Oricum, avem de gand sa mai vin, dar au aparut niste dureri care m-au trimis la medic si mi-a spus: "De maine stai acasa."  De prin saptamana 26 cred am avut program scurt, de 6 ore.



#1425
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 14:28

Buna mamici,
Gemenasii nostri au venit luni dimineata pe cale naturala. Fetita prima baietelul la un sfert de ora dupa. Au 2400 si 2700gr, si dupa o zi pe la prematuri unde au fost investigati din cap pana in picioare, suntem de miercuri dupamasa acasa. Papa bine la san si asta ne ocupa tot timpul :).
Multa sanatate si voua in continuare.

#1426
marie_83

marie_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 14:33

Felicitari sunshine!!!! Bine ati venit minuni frumoase,sa aveti parte de sanatate si multe bucurii intreaga familie!
Carmen bine ai venit!Si eu am doi baieti nazdravani care fac luni 1 an si 5 luni si s-au nascut la 34 s fix!

#1427
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 15:51

#marie_83, ma bucur ca incep sa "cunosc" din ce in ce mai multe mamici de gemeni :)



#1428
Anettee

Anettee

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 21 martie 2015 - 10:28

Felicitari sunshine!!! Sa fie sanatosi, sa va aduca numai bucurii, iar tie recuperare rapida! :-* sper ca la sfarsitul saptamanii viitoare sa va urmez si eu :-)

#1429
elly01

elly01

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 13:19

Felicitări Sunshine, să îţi traiasca micile minuni, să fie sănătoşi si norocoşi în viaţa....iar ţie recuperare rapidă, multă sanatate si răbdare îţi doresc. Începe o nouă viaţa, grea dar si frumoasă.
Bine ai venit Carmen...ai bebeii marisori deja, poate ne mai povesteşti cum a fost primul an cu ei.
Bebiteii nostrii au făcut săptămână trecută 3 luni. Au început să doarmă bine noaptea, se trezesc doar o dată sau rar de 2 ori. Unul din ei are nopţi în care doarme de pe la 11 seara pana la 6 sau 7 dimineaţa. Deci, zic eu, stăm bine la capitolul somn. Papa bine, acum numai lapte praf si au luat bine în greutate, unul 6 kg iar celălalt 6,3 kg la 3 luni.
Cer si eu un sfat...pentru cojitele din cap cu ce pot să îi dau? Doar unul are tenul mai uscat si pielea mai sensibilă. Are câteodată si nişte bobite mici, roşii pe obrajori...pediatrul a zis ca nu e dermatita. Îi dau cu nişte crema si îi trec, dar îi apar cam des.

#1430
elly01

elly01

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 13:23

Sarcini uşoare si cât mai la termen gravidutelor...si aveţi mare grijă de voi mai ales în ultima perioada


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Astăzi, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Astăzi, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Astăzi, 08:28

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Ieri, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Ieri, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Ieri, 09:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -