Sari la conținut

Sari la conținut


Parul gras


34 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 11:21

pai in copilarie/adolescenta nu aveam nivelul de hormoni ca la maturitate. plus ca alimentatia era putin mai sanatoasa, stresul mai mic, poluarea mai putina...

paty, incearca sa folosesti un sampon pentru bebelusi, e mai putin agresiv cu parul si scalpul.

si incearca si acel tratament cu henna neutra (cassia), nu e vopsire, ci tratare, vei observa ca parul nu se mai ingrasa atat de rapid, devine mai stralucitor, mai plin de volum, parul nu mai cade atat de mult, cresc fire noi.

mai multe info despre henna neutra gasesti aici:

http://sideris.ro/co...tra-cassia.html



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 11:36

Si eu am parut gras de cand ma stiu. O singura solutie am gasit : dupa fiecare nastere, timp de 2 luni a fost normal :). Deci e clar ca-i hormonala treaba.

Acum am perioade cand il pot spala la 3 zile, dar in general e la 2 zile. Niic nu ma mai seaca chestia :)).



#13
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 11:41

[:)]  nici pe mine nu ma mai seaca decat cand cad lata de oboiseala in a doua seara sau nu am apa calda. A treia zi deja ma mananca ingrozitor scalpul, am niste coji imense si urate. Mai folosesc si eu in situatii de-astea de urgenta sampon uscat, am gasit unul in DM ieftin. Dar daca apuc sa-mi dau cu ala si nu ma spal in aceeasi seara e jale mare. Ma incurca si faptul ca nu ma pot spala dimineata pe cap si apoi sa ies in frig decat daca vreau sa ma doara capul trei zile dupa, cel putin acum iarna.

Deci, ori iei calea investigatiilor medicale, eu ma tin de vreun an sa ajung la endocrinolog sa vad daca nu de la hormoni mi se trage, ori te speli o zi da una ba si te impaci cu ideea.



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 12:37

Eu cu cit il spal mai des, cu atit e mai gras. Il spal maxim de 2 ori pe saptamina si nu am probleme cu grasimea. E adevarat ca e si vopsit. Pe vremuri dupa permanent devenea foarte uscat.

Aici am un spray cu talk, special pentru par gras, te dai la radacina si nu se mai vede ca e gras. Mie mi l-a adus cineva, dar nu-l folosesc ca n-am parul gras momentan.



#15
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 12:49

Eu cu cit il spal mai des, cu atit e mai gras. Il spal maxim de 2 ori pe saptamina si nu am probleme cu grasimea. E adevarat ca e si vopsit. Pe vremuri dupa permanent devenea foarte uscat.

Aici am un spray cu talk, special pentru par gras, te dai la radacina si nu se mai vede ca e gras. Mie mi l-a adus cineva, dar nu-l folosesc ca n-am parul gras momentan.

 

Tu de fapt nu il ai gras :). E gras cand a doua zi deja e musai sa te speli, nu merge cu fofarlica.



#16
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 13:02

Eu cu cit il spal mai des, cu atit e mai gras. Il spal maxim de 2 ori pe saptamina si nu am probleme cu grasimea. E adevarat ca e si vopsit. Pe vremuri dupa permanent devenea foarte uscat.

Aici am un spray cu talk, special pentru par gras, te dai la radacina si nu se mai vede ca e gras. Mie mi l-a adus cineva, dar nu-l folosesc ca n-am parul gras momentan.

[:)]  Nu ai probleme cu grasimea nu datorita faptului ca il speli mai rar decat noi, ci pentru ca nu este gras. Am incercat sa stau cu zilele nespalata si pe langa ca arat ca naiba este un chin, nu pot pune capul pe perna noaptea de mancarime. Nici vopsitul sau permanentul nu ma ajuta. Este mai uscat decat de obicei in prima zi cand il spal, deja de a doua zi e la fel de gras ca si cand n-ar fi vopsit.



#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 13:09

Eu il spal din 2 in 2 zile si gata. Inca nu l vopsesc, asa ca de la spalatul des nu cred ca voi pati nimic, nu l distrug   [:)]


Editat de szivarvany, 31 ianuarie 2014 - 13:09 .


#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 13:15

Nu, nu il am gras, dar daca il spal zilnic se ingrasa ca naiba si arata ca atare. Mi se intimpla in vacanta, cind stiti cum e, dupa ce te bagi in apa marii sau piscina trebuie sa faci dus si sa te speli pe cap zilnic. Ei, dupa ce ajung acasa imi trebuie 3 saptamini sa revin la normal, ca se cere spalat zilnic si gradat reduc numarul de spalari. Parul meu e si destul de des si putin ondulat, deci chiar daca e gras, nu se cunoaste asa.

Incercati totusi spary-ul ala cu talk, (dry shapoo) poate ajuta (astea pe linga alimentatie si vitamine adecvate situatuatiei.

 

http://www.walgreens...6015978-product



#19
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 13:22

L-am incercat, am povestit. Eu te cred pe tine ce povestesti despre parul tau. Tu ma crezi pe mine ce povestesc de-al meu sau nici macar n-ai citit?



#20
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 13:32

Si eu cred ca se ingrasa cu cat il speli mai des pt ca astfel se forteaza pielea capului sa produca mai multa grasime (in timp ce noi o tot dam jos cu ajutorul sampoanelor).

Am trecut si eu pe acolo, adica am avut cativa ani in care era musai sa ma spal la 2-3 zile. Acum are aspectul de nespalat abia dupa 10 zile (da, se mai intampla sa treaca si 10 zile pt ca e lung, se usuca ff greu si de multe ori aleg calea patului dupa ce-mi adorm copiii decat sa ma gandesc doar cum stau o ora sa-l usuc cu foehnul).

Ca remediu pt coji am probat si functioneaza f bine bicarbonatul de sodiu - se face o pasta din el cu putina apa si se maseaza bine scalpul. Se clateste bine bine si apoi clatim parul (evitand scalpul) cu o canuta de otet de mere (dar trebuie clatit bine de bicarbonat pt a nu obtine efectul de vulcan :) )

Un sampon f bun pt asa ceva mi s-a parut Medea (este cu sulf) in carrefour il gasesc eu (eu il cumpar si pt ca imi place f mult cum miroase)

Se mai pot face tratamentele babesti cu ulei de masline pe par si pielea capului, apoi pus un prosop fierbinte peste si stat asa o perioada (chiar o noapte) - cred ca asa se mai calmeaza si 'dorinta' scalpului de a produce grasime.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -