Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 4 voturi

Colantii


137 raspunsuri la acest subiect

#21
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:45



Voiam sa mai adaug si eu ceva...dincolo. A spus ab5174 ca o intereseaza si o influenteaza direct problema obezilor, ca sunt tratati din buget, iar ea participa la buget prin impozite. Daca e asa, ar trebui sa tinem ura pe criminali, hoti si borfasi ca dau de lucru politiei, pe cei carora le arde casa sau pe stapanii de pisici ca le fuge matza in copac si apeleaza la pompieri sa o dea jos, si tot asa....lista poate continua. Din cate stiu, ab5174 nu are copii, deci banii impozitati de la ea care merg spre invatamant, pentru educatia copiilor altor oameni, sunt si ei o risipa!

 

Oricum as intoarce-o, argumentul cu obezii si gaura pe care o fac ei in buget e cam scaldat...

Iar comparatii de doua lulele si doua surcele.....

Da obezitatea costa extrem de mult in UK

 

Obesity bankrupting the NHS, warns peer 

Lord McColl of Dulwich said obesity was the cause of many conditions putting ever increasing demands on the service.


In a debate on funding health and social care in England, Lord McColl, former professor and director of surgery at Guy’s Hospital, said: “The obesity epidemic is the worst epidemic to afflict this country for 90 years.


“It’s killing millions, costing billions and the cure is free - simply eat and drink fewer calories.”


Many conditions at the root of increasing demands on the NHS, like diabetes, high blood pressure, strokes and heart attacks, were caused by obesity, he said.


“This enormous obesity epidemic is bankrupting the NHS.” 

Latest figures show the number of children admitted to hospital for obesity related reaons has quadrupled in less than a decade.

Studies have found that diseases caused by poor diet and sedentary lifestyles are costing the NHS more than £6 billion a year, more than the costs of treating illnesses caused by smoking or alcohol. 

 

 

Sursa: http://www.telegraph...warns-peer.html

 

Da si atita timp cit asta ma afecteaza si pe mine platitorul de taxe ma deranjeaza nepasarea lor ...ca sa nu zic altfel. 

 

P.S. JuliaSM asta e parerea mea....asa ca pentru binele si sanatatea ta ignor-ma.  [flo2]


Editat de ab5174, 23 ianuarie 2014 - 23:49 .


#22
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:46

Sincer nu cred in tiroida care te face sa ai 150 kg band numai apa.

E o diferenta intre a face misto vezi poza cu nina, si intre a accepta cu seninatate obezitatea.

#23
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:51

Inca una si ma duc, Nina aia nici nu mi se pare obeza. Prost imbracata si cu blondul ala pai crunt, grasuta dar nu obeza. Imbracata ok schimba situatia, ca nu toata lumea e 90-60-90

#24
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:52

JuliaSM sa inteleg ca nu esti de acord cu ce scrie The Telegraph? 



#25
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 00:00

Ab eu nu sunt de acord cu the telegraph. Obezitatea e o boala. Cand te-a indopat maica-ta cu mc do de la 3 ani si mai facea si misto de tine ca esti grasa e usor sa iesi off line si sa pierzi controlul. Asta e evident o speculatie de-a mea dar bazata pe un caz concret cu care am interactionat ocazional.

#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 00:00

 



 

Da si atita timp cit asta ma afecteaza si pe mine platitorul de taxe ma deranjeaza nepasarea lor ...ca sa nu zic altfel. 

 

 

 

Pai ca platitor de taxe(la sanatate banuiesc ca te referi)te afecteaza si ca a crescut rata bolilor de cancer...

 

Dana



#27
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 00:02


E o diferenta intre a face misto vezi poza cu nina, si intre a accepta cu seninatate obezitatea.

 

Nu spune nimeni sa accepti obezitatea, ci  pe oameni. Un om obez are deja o problema, nu are nevoie de dispretul celor din jur, ca se mai adauga una.

 

Eu prefer sa imi cresc copiii iubind si tolerand pe ceilalti, fara a le sublinia EU defectele sau problemele. Pe astea le vor vedea si singuri, prea usor... Ce te faci cu un copil crescut in asa spirit exclusivist, care ajunge la maturitate cu dereglari de greutate, din diverse motive (un esec profesional sau sentimental, moartea cuiva drag,o depresie etc) ? Va cara in spate, pe langa problema in sine, si un grozav simt al culpabilitatii, ca e setat de mic pe that's wrong, that's wrong!! ?

 

AB5174, asta si intentionam cu ignorarea, nu caut prieteni din British snobbish high class. [flo2]



#28
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 00:08

Julia, face parte din educatia copiilor sa-i pregatim sa fie puternici. Cred ca un psihic sanatos chiar si in caz de tragedie majora tb sa stranga din dinti si sa mearga mai departe. Ciocolata nu o sa ajute , sau eu una nu-i pot vedea utilitatea.

#29
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 00:18

Nadia eu de la tine asteptam mai multa empatie. Atat! [flo2]

Marina si eu ii spun baiatului meu ce e ok si ce nu e ok. INsa in acelasi timp l-am invatat ca nu judecam, interpretam oamenii dupa culoarea pielii, cum se imbraca, daca sunt grasi sau slabi, religie etc. Tipa aia poate avea un gust execrabil in ce priveste vestimentatia, dar poate fi un manager foarte bun in domeniul ei. (e un exemplu). Nu stiu cum e in alta parte, dar aici in State tinuta vestimentara a oamenilor nu reflecta DELOC, dar deloc inteligenta sau contul in banca. Oamenii sunt ffff dezinvolti in ce priveste tinuta vestimentara. Vezi ffff des oameni imbracati in pijamale umbland pe strada, cu salopete murdare de ciment, var etc. Poti sa fii ffff surprins sa afli ca persoanele respective sunt oameni foarte bine cotati social si intelectual.  

Cred ca m-am "laudat" [:)] suficient ( e o gluma  [:)] ) ca lucrez in sistemul guvernamental in State unde ni se spune ca trebuie sa venim imbracati office sau casual. Una din managerele noastre mari (tipa de peste $100000 pe an) e insarcinata. Are 40 de ani si vine fffff des imbracata la servici in colanti si in tricouri, pulovere care abia ii acopera fundul, cateodata nici macar. N-am auzit ever pe cineva sa spuna ceva pe la colturi sau macar sa zambeasca. Ce or spune in capul lor, in sinea lor nu stiu. Dar nu fatis.



#30
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 00:19

Nadia, eu n-am vazut reportajul de care zici, dar totusi am o mila infinita de oamenii aceia, sigur sunt needucati, poate n-au mincat in viata lor altceva, poate n-au vazut niciodata un mar in copac, poate ca nevasta aceluia nu stie nici gati, nici citi, nici nimic.

Mi se pare aspru judecat si nedrept.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -