Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.39


684 raspunsuri la acest subiect

#11
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 07:51

Neata, toată noaptea la baie am fost...

Baby nici eu nu pot respira bine, cel mai bine stau în canapea pe o parte, și spatele în sprijin i spătar.

Soțul in funcție de influenta este... Am vorbit și aseară și l-am cerut pe cel de dinainte...

#12
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 08:43

E surprinzator cum situatiile limita ne unesc. Ieri eram suparata pe ei, la fel sora mea (ea nici nu vorbra cu ei de ceva timp) , insa cand am aflat ce s-a intamplat am uitat tot. Sora mea a fost prima care a aflat si s-a dus la ei. Acum se pare ca e mai bine. Asteptam sa vedem ce spun medicii.



#13
anamaria1229

anamaria1229

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 09:07

Neata,

Sim asa cum au spus si fetele trebuie sa o ignori sa nu ii mai raspunzi la tel si nici sa citesti mailurile. Cred totusi ca ar trebui sa pui piciorul in prag si sa ii spui sa nu te mai deranjeze , iar daca are ceva de discutat sa vorbeasca cu fisu, iar despre bebe nici vorba cum sa il lasi sa il creasca ea? Daca era situatia de asa natura incat tu nu puteai intelegeam dar daca tu poti sa il cresti nu inteleg de ce se baga.

Si a mea soacra isi face iluzii ca o sa las copilul si pe la ea prin vacante sau cateva zile, dar i-am spus sotului din start ca nu o sa il las si nu o sa il las pt ca soacramea e bolnavicioasa si abia are grija de ea.

Lady stiu ca e greu dar incearca sa te linistesti nu ii faci bine lui bebe.

 

Ma tot gandesc ca mai este putin si o sa nasc, si ma apuca frica.

Cele care ati mai nascut , cum e nasterea naturala cu epidurala? E buna epidurala la ceva? Ma tot gandesc oare daca nu o sa pot sa colaborez ca nu stiu cum o sa reactionez in situatia asta.



#14
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 09:59

Neata fete!

Lady, eu nu ti-as fi spus deloc mai ales ca acuma-i mai bine.

Anamaria, eu n-am avut epidurala si acum oscilez. Nu stiu ce sa fac

#15
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:03

Buna dimineata :)

 

 

Chiar daca suna dur, eu am zis ca pt mine familia asta (formata din noi 3 sau cati om mai fi) e pe primul plan si ca ar fi bine sa fie si pt el pe primul plan. De asta suntem amandoi responsabili si pt asta luptam daca trebuie. Restul (parinti, frati, socrii, cumnati, prieteni etc) sunt pe locurile 2-3. II sprijinim cum putem, dar n-o s-o facem niciodata in detrimentul relatiei noastre.

 

 

Nu suna deloc dur, mi se pare absolut normal. Ideal este atunci cand ambii parteneri gandesc asa si niciunul nu se lasa influeltat de terte persoane. Daca unul este mai influentabil de catre mama (in principal), inseamna ca si sotia, cu rabdare si tutun diplomatie, il poate modela suficient de mult incat sa capete liniste.

 

Sim, cum au zis si fetele: te concentrezi pe nucleul vostru (tu, sotul si bebe), cautati sa discutati cat mai des despre orice v-ar putea afecta relatia, sa va spuneti pasurile, iar cu soacra ....... spui ca ea si faci ca tine, mai ales ca este suficient de departe cat sa nu te poata vizita des.

Cauta sa o eviti cu multa diplomatie: chiar daca ii citesti mailurile, eviti sa ii raspunzi o vreme, la fel si la telefoane, spunandu-i ca ai fost ocupata, chiar ii spui cat regreti ca nu ti-ai putut face timp sa ii raspunzi.

Stii ce ar fi ideal? Sa poti folosi aceeasi tactica pe care o folseste si ea, sa contraataci cu propriile ei arme. Nu stiu in ce masura se poate, insa este clar ca te omoara psihic si va distruge relatia de cuplu, lucru de neacceptat.

 

Tu esti in miezul lucrurilor, o cunosti suficient de bine si esti cea mai in masura sa simti ce tactica ar fi mai eficienta.

Iar pe sot ...... cauta sa-l modelezi incet, cu picatura chinezeasca (ii picuri in ucreche cate putin in fiecare zi, nu prea mult sa nu se simta atacat, totusi suficient de mult sa ii ramana o "zgarietura" pe scoarta cerebrala).


Editat de ginaro, 23 ianuarie 2014 - 10:03 .


#16
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:06

Neatza,

Sim, si ce a zis? Ti.l da inapoi sau ?...
Lady imi pare rau sa aud asta. Bine ca si.a revenit.

Eu am dormit aproape toata noaptea cu cateva intreruperi dar macar m.a luat somnul repede. Acum sunt la mama si cred ca mai bag o tura de somn ( recomandarea dr.).
Am bagat si la spalat pt ca masina mea e dusa, acum cand aveam mai mare nevoie de ea m.a lasat la greu.:((

#17
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:08

Lady, sper ca tatal tau sa fie bine [ruga]

Asa-i in asemenea situatii, se trece peste unele suparari si oamenii redevin uniti, pentru ca au nevoie unii de altii, fie numai pentru suportul moral.

Tu trebuie sa ai grija de tine si de bebe in primul rand, nu cred ca ar indrazni cineva sa te judece acum, ca nu faci una sau alta, stiind ce eforturi ai facut in ultima vreme sa mearga sarcina bine.



#18
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:22

Io-s varza. Julia, nu stiu cum ai putut trai fara somn. N-am dormit o noapte si-s teleghidata.

#19
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:22

Neata!

 

Lady, off, sper sa fie totul ok cu tatal tau. Si eu ma supar des pe tatal meu dar niciodata nu pot tine supararea, chiar daca nu eu gresesc ci din contra si ar trebui sa am putina demnitate dar ce sa fac?! Ma gandesc ca e batran, ca doar unul am, ca a avut grija de mine...etc

Deci fetele cu tatii si baietii cu mamele :)).

 

Julia, in sfarsit somnic. Bv!



#20
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 10:23

Fetelor, mie mi.e si frica sa ma mai misc. Ii simt piciorulesele pitzipoancei pe sub coaste sau chiar si in bazin , sunt speriata ca nu cumva sa.i fac ceva cand ma fatzai. Daca ii rup piciorul cand ma intorc. Aseara vorbeam cu sotu si.i spuneam ca mi.as pune o atela legata pe spate ca sa ma tina dreapta sa nu mai fur din spatiul fetei cand ma cocosez


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -