Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.35


754 raspunsuri la acest subiect

#11
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:17

Buna dimineata :)

 

Sim, de dureri de umeri nu am mai auzit in sarcina ........... ma gandesc sa nu fie de la frig?!?

Eu, cu oasele mele subrede, ma minunez cum de pot sa traiasca oameni la latitudini mai mari de 50 grade [batcap]

Daca nu mi-ar fi fost asa greu sa parasesc Romania, cred ca as fi emigrat intr-o tara tropicala, eventual prin Africa [alcool]  Si-asa, mai spunea sotul uneori ca, cu banii pe care-i castiga el, am trai foarte bine intr-o tara saraca, unde totul este mai ieftin decat in tarile dezvoltate (cu conditia sa si gasesti).

Eu ma gandesc doar ca mi-ar fi placut sa am si eu doi-trei eunuci, unul sa imi faca evantai, altul sa imi maseze talpile, altul sa ma serveasca la comanda [:-)))] [:-)))] [:-)))]


Editat de ginaro, 15 ianuarie 2014 - 08:18 .


#12
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:24

Julia, eu nu pot dormi decat stanga/dreapta, de preferat pe stanga, totusi, din doua motive:

1. daca dorm pe drepata, ar trebui sa fiu vegetariana, altfel mai am greturi usoare indiferent ce mananc, poate pentru ca apasa bebelina pe ficat.

2. in dreapta mea doarme sotul, iar in stanga e patul lui Mihai. La sot m-am saturat sa ma tot uit, mai degraba ma uit la puiul meu mic [bib] , asa ca intorc fundul catre sot, iar el ma tine in brate si imi incalzeste salele.

 

De ceva vreme vad ca bebelina mea este foarte cuminte, nu se mai trezeste noaptea si nici eu nu am mai iesit la pp .......... Doamne, bine-ar fi sa fie asa si dupa nastere.



#13
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:25

Gina, nu e rea ideea ta. Cu salariul oricui s.ar putea trai.bine intr.o tara sub dezvoltata. Eu una m.as duce in india, dar sunt atatea boli.in tarile astea calde...

#14
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:27

[quote name="ginaro" post="7905857"

De ceva vreme vad ca bebelina mea este foarte cuminte, nu se mai trezeste noaptea si nici eu nu am mai iesit la pp .......... Doamne, bine-ar fi sa fie asa si dupa nastere.[/quote]

Amin!

#15
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:33

Gina, sa stii ca mai exista si varianta de dormit in fund vu perne multe la spate. Eu le testez pe toate,doar asa reusesc sa mai atipesc si eu.

Editat de Julia1985, 15 ianuarie 2014 - 08:34 .


#16
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:34



Din pacate eu o sa revin f repede la servici, probabil o sa optez pt 1 an, insa ma intreb- exista si varianta sa nu optezi deloc pt CIC? Si in cazul asta se mai acorda stimulent? Stiu o tipa care avea o functie de conducere pt care muncise f mult si a revenit la serrvici dupa doar 2luni. Din pacate nu stiu pt ce varianta a optat. Banuiesc ca abia I se terminase postnatalul pt ca acel un an de fapt nu e un an calendaristic, ci intai luam postnatal min 42de zile, restul e CIC pana implineste bebe un an

din cate stiu, exista vairanta sa nu optezi pentru CIC, si in loc de, poti opta pentru concediu de risc maternal postnatal. ceva de genul asata. stiu ca o colega a procedat astfel.

dar totusi....chiar vrei? ce faci cu cel mic?!!! merita? [batcap]

 

uite aici mai multe detalii:

http://www.mamica.ro/concediul-de-risc-maternal/


Editat de maddutz, 15 ianuarie 2014 - 08:39 .


#17
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:44

Gina, sa stii ca mai exista si varianta de dormit in fund vu perne multe la spate. Eu le testez pe toate,doar asa reusesc sa mai atipesc si eu.

Stiu, la Mihai nu mai puteam adormi la orizontala, imi puneam doua-trei perne si dormeam numai ridicata.
Acum nu am mai simtit nevoia.



#18
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:45

maddutz la multi ani pt ieri! sa fii sanatoasa si sa te bucuri de familia ta in noul format!

[deziuata]



#19
DeeaIoana

DeeaIoana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.513 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:48

neata!
Eu am dormit tare bine, de la 22-07....si tot nu m-as fi trezit sa vin la munca. cu vreo 4 pauze de pp, dar ok.
Julia, si eu pun perna sub burta. Si cand dau sa ma ridic din pat sau sa ma invart, ma inteapa parce ceva in stanga, acelasi loc de fiecare data.
In alta ordine de idei, azi noapte am dormit si pe spate un pic, ca prea ma dor toate....

#20
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 08:49

Eu, slava Domnului am somnul destul de ok. De obicei ne culcam la 11-11.30, adorm foarte repede si mai deschid cate un ochi peste noapte, mai mult din obisnuinta, sa vad daca Mihai e invelit, daca nu se trezeste si nevoia de pp, adorm repede la loc, daca ies la baie, mai dureaza vreo ora pana adorm.

Sotul vad ca nu prea mai sforaie, a slabit mult voaijul asta si am constatat ca numai cand se cam ingrasa sforaie [alcool] , daca e slab nu prea sunt probleme.

 

Tare mila mi-e de voi, insomniacele.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -