Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 13

gravidute ciresele mai sarcina

312 raspunsuri la acest subiect

#31
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 15:11

Eu la burtica am 93 de cm, tensiunea de obicei o am 10 sau 11, acum e 10 cu 5, e bine in raport cu tensiunea mea normala. Despre kg nu stiu ce sa zic, am 54, daca e sa calculez in raport cu greutatea dinainte de a ramane insarcinata..sunt pe minus cu 1 kg 2 :D

Am slabit in septembrie la 49 si as putea zice ca am luat 5 kg de atunci.



#32
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 15:12

Si eu stiam ca trebuie multa apa ca sa fie lichidul ok. Plus ca apa e foarte buna si pentru circulatia sangelui la bebe. Eu daca nu beau ametesc, nu rau dar ma atentioneaza. Asa ca si eu am minim 3l pe zi bauti, de obicei cred ca ajung la 4 lejer.



#33
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 15:18

Nici eu nu beau obligata apa, pur si simplu de la inceputul sarcinii am simtit nevoia de mai multa apa...



#34
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 15:24

Si mie imi cere corpul atatea lichide ca altfel probabil nu as ajunge la cantitatile aceastea.



#35
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 15:27

Fetelor m-ati convins, azi tin sticla de 2 L langa mine sa vad totusi cata apa beau :D si poate poate ma obisnuiesc sa beau mai multa. La morfo 1 mi-a spus ca lichidul amniotic e ok (chiar daca beam apa mai putina) dar m-a sfatuit sa beau mai multa apa ca nu strica niciodata si daca scade nivelul de lichid amniotic va trebui tratament si internare in spital.



#36
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 15:41

Lore, eu am mereu apa langa mine, caci daca nu este, nu ma ridic special sa imi iau [:)]  La birou am mereu o carafa de 1.5 litri, si acasa sunt cu sticla peste tot, inclusiv langa patul din dormitor, caci mai beau si noaptea!! [batcap]



#37
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 16:08

Eu de la inceputul sarcinii am stat cu sticla langa pat, mi se face sete noaptea. 3l-4l beau ziua, noaptea nici nu pun la socoteala cat mai beau.

Lorelaiii mai bine sa bei, este foarte bine si pentru tine si pentru bebe. Usor, usor te obisnuiesti.



#38
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 16:19

Irva super ca bei atata apa o sa vezi ce bine este la nastere. Asa ma hidratam si eu la prima sarcina,de il inebunisem pe sotul meu cu caratul.
Eu in sarcina asta am doar areolele mamare pigmentate,la prima aveam si linea nigra si pateam frecvent sa gasesc picaturi pe sutien sau bluze,de ziceam ca ma stropesc de la spalatul vaselor,etc pana am realizat ca este de la sani.

Editat de RalexHD, 07 ianuarie 2014 - 16:21 .


#39
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 16:30

Ralex, si eu mi-am speriat sotul, inainte el bea multa apa, acum bem cot la cot  [:)]  Noroc ca nu trebuie sa care, avem un magazin cu livrare si comandam tot ce e greu, cam o data la 3 saptamani, luam cate 6 baxuri de apa, detergent si alte chestii.



#40
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 16:36

Fetelor m-ati convins, azi tin sticla de 2 L langa mine sa vad totusi cata apa beau :D si poate poate ma obisnuiesc sa beau mai multa. La morfo 1 mi-a spus ca lichidul amniotic e ok (chiar daca beam apa mai putina) dar m-a sfatuit sa beau mai multa apa ca nu strica niciodata si daca scade nivelul de lichid amniotic va trebui tratament si internare in spital.


Din cauza ca imi venea sa vomit de la apa, m-am hidratat cu orice altceva sucuri,ciorbe,super,etc iti dai seama ca nu poti sa bei suficient si sa te hidratezi doar din astea si la ambele morfologii mi-a zis ca lichidul este extra suficient.Ba chiar mi-a aratat cat de bine se simte bebe in lichid si cum dadea din picioruse. De vreo 2 saptamani am dat-o la pace cu apa,dar mai am muuuult de recuperat.



Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -