Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de sfatul vostru


26 raspunsuri la acest subiect

#1
victory

victory

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 21:24

Buna seara ! Am o relatie de peste 10 ani,am investit in ea tot ce s-a putut.I-am dedicat acestui tot barbat,de la iubire pana la tot ce ai putea sa faci omeneste.

Dar un singur lucru nu il inteleg,sustine ca ma iubeste si fara mine nu ar putea trai dar atunci cand are ocazia ma sperie cat de multe acuzatii si reprosuri imi aduce.

Ce sa fac ?



#2
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 21:54

Sa fugi cat te tin picioarele.Daca acum nu te respecta,mai devreme sau mai tarziu relatia va deveni una abuziva.

Stiu ca voiai sa fii mangaiata pe cap si sa primesti sfaturi cum il poti schimba,insa din putinele informatii pe care le am asta pot deduce!



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 22:08

Bine ca nu esti maritata........fugi si lasa-l.



#4
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 23:44

Sper sa nu te iei dupa sfaturile mai sus postate,in nici un caz.

tot ce trebuie sa faci este sa Vorbești fără Rușine cu partenerul tau de viața.In general cand suntem suparati pe noi insine,încercam sa dam vina pe celălalt,scoate la suprafața trăsături de ale noastre dar care le atribuim celuilalt

Cand spune despre tine ca ești intr un anumit fel,de fapt este imaginea lui,așa este de fapt el si nu tu.Noi vorbim cu noi insine prin alte persoane,si atunci cand criticam,de fapt ne criticam pe noi insine.

 

de exemplu,cand spune ca ești incapabila de un lucru,in fapt vorbește de el însuși,dar adresându te tie.Orice jignire pe care o face este o trăsătură de a lui,si L poți ajuta doar vorbind cu el deschis,si fa L sa se cunoască cu adevărat.



#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 23:46

In cazurile astea este foarte greu sa-si dea cineva cu parerea. Bine, daca vrei raspunsuri de genul "fugi si pleaca"", sau "lasa-l"...astea sunt simplu de primit.

 

De curiozitate oare cat de simplu ar fi celui ce da un asemenea sfat sa o faca chiar el?...si de ce n-o face? ca niciun cuplu nu e perfect si toate relatiile au si suisuri si coborasuri si putem gasi motive la orice pas.

 

Daca tu iti pui niste semne de intrebare, inseamna ca: 1. nu esti pregatita 100% sa renunti la el chiar de maine (ceea ce e de inteles, o relatie de 10 ani e diferita de una de 2 ani, sau chiar de 5 ani); 2. vrei sa se schimbe ceva intre voi.

 

Ar trebui sa afli si ceea ce il nemultumeste pe el, reprosurile pe care le face - de ce le face? e chiar nemultumit sau e o arma de aparare cand incep discutiile, ce anume l-ar linisti (daca exista vreo strategie, etc). E cam greu singuri, cred ca ajutor de specialitate ar ajuta.

 

10 ani sunt 10 ani. N-o sa fie usor nici pentru tine, nici pentru el. Dar inainte de asta, va trebui sa stabiliti daca mai exista o cale de urmat impreuna sau...va trebui sa va invatati de acum incolo sa traiti si separat.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 09:03

In cazurile astea este foarte greu sa-si dea cineva cu parerea. Bine, daca vrei raspunsuri de genul "fugi si pleaca"", sau "lasa-l"...astea sunt simplu de primit.

 

De curiozitate oare cat de simplu ar fi celui ce da un asemenea sfat sa o faca chiar el?...si de ce n-o face? ca niciun cuplu nu e perfect si toate relatiile au si suisuri si coborasuri si putem gasi motive la orice pas.

 

Daca tu iti pui niste semne de intrebare, inseamna ca: 1. nu esti pregatita 100% sa renunti la el chiar de maine (ceea ce e de inteles, o relatie de 10 ani e diferita de una de 2 ani, sau chiar de 5 ani); 2. vrei sa se schimbe ceva intre voi.

 

Ar trebui sa afli si ceea ce il nemultumeste pe el, reprosurile pe care le face - de ce le face? e chiar nemultumit sau e o arma de aparare cand incep discutiile, ce anume l-ar linisti (daca exista vreo strategie, etc). E cam greu singuri, cred ca ajutor de specialitate ar ajuta.

 

10 ani sunt 10 ani. N-o sa fie usor nici pentru tine, nici pentru el. Dar inainte de asta, va trebui sa stabiliti daca mai exista o cale de urmat impreuna sau...va trebui sa va invatati de acum incolo sa traiti si separat.

Bravo! [flo2]

 

"De curiozitate oare cat de simplu ar fi celui ce da un asemenea sfat sa o faca chiar el?...si de ce n-o face?"

 

Pai este o vorba "fa ca popa nu cum zice popa". Nu vor face asa ceva pentru ca ori nu au 10 ani de relatie, ori experienta lor personala este una dezechilibrata cu un barbat (sau mai multi) si se reflecta in modul reflexiv de a gandi sau de a se exprima, ori .... ori... pot fi mai multe explicatii. Dar - conteaza?



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 11:39

 Am o relatie de peste 10 ani,am investit in ea tot ce s-a putut.I-am dedicat acestui tot barbat,de la iubire pana la tot ce ai putea sa faci omeneste.

Dar un singur lucru nu il inteleg, ma sperie cat de multe acuzatii si reprosuri imi aduce.

Ce sa fac ?

Daca de 10 ani tu ai facut tot ce e omeneste posibil iar el te sperie.....atunci??????

 

In zece ani nu a invatat sa te respecte?Nu s-a onvins ca-l iubesti?

De ce de 10 ani n-ati legalizat relatia???Copii aveti?

 

Asa cum face acum o sa-ti faca toata viata.

 

Din postarea ta scurta inteleg ca i-ai suflat si in ciorba.El ce a facut?Cum demonstreaza ca apreciaza?

Bag sama ca nu.....



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 12:11

Daca de 10 ani tu ai facut tot ce e omeneste posibil iar el te sperie.....atunci??????

 

In zece ani nu a invatat sa te respecte?Nu s-a onvins ca-l iubesti?

De ce de 10 ani n-ati legalizat relatia???Copii aveti?

 

Asa cum face acum o sa-ti faca toata viata.

 

Din postarea ta scurta inteleg ca i-ai suflat si in ciorba.El ce a facut?Cum demonstreaza ca apreciaza?

Bag sama ca nu.....

E vorba de reprosuri si acuze. Iar fiecare dintre noi are obligatai de a discerne(de a filtra) ce anume este Ok si ce nu este Ok in relatia noastra. Sfaturile astea (du-te fugi) sunt cam hazardante si aruncate din "varf de buze"



#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 12:34

din ce vad eu pana in prezent relatia a fost unidirectionala.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 12:36

din ce vad eu pana in prezent relatia a fost unidirectionala.

Ceea ce vezi tu este o singura parere. O relatie este formata din doi.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -