Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de sfatul vostru


26 raspunsuri la acest subiect

#21
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 21:57

Si eu am dat acelasi sfat:fugi.Pentru ca intr-o relatie,cineva care descarca necugetat tot de are-n gusa,de dragu de a se racori,fara sa-i pese cat rau ii face celei asupra careia revarsa vorbele inseamna ca nu respecta omul de langa-i.Oameni buni..,casatoriti sau nu,cu copii sau fara,chiar accepta vreunul sa fie facut"albie de porci"doar pentru ca partenerul se poate stapani.

 

Oricum astept sa vina initiatoarea subiectului sa vedem ce ne mai spune.



#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 23:00

folosesc pluralul seniorial. [hop]

trilulilu .... ti-e somn?



#23
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 23:12

Incep si eu cu o vorba: "Doar ptr. ca cineva nu te iubeste cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste!"

 

Autoarea subiectului spune ca ea 'a dat totul'. Asa o fi, nu zic nu, insa din punctul ei de vedere. Uneori e foarte posibil sa iubesti pe cineva cu toata fiinta ta si, totusi, sa nu fie destul. poate persoana iubita vrea mai mult, asteapta mai mult, sau poate, pur si simplu ceva... altfel! Asa cum unii au nevoie d e"luna de pe cer" drept dovada a iubirii, altii au nevoie doar de o privire si inteleg ca sunt iubiti.



#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 23:48

Pentru mine 10 ani impreuna cu cineva nu este tocmai putin. Undeva ceva nu se potriveste in logica mea. Daca este sa nu mearga o relatie (ca sa o numim totusi relatie) se cam vede dupa cateva luni, iti dai seama singur ca nu e Ok. Poate vrei sa mai astepti, poate esti o persoana mai rabdatoare, poate ai X alte motive personale dar de la o vreme (si nu prea mare) tot ajungi sa spui "Ok asa nu merge ce este de facut?" Dar sa stai un an Ok doi Ok fie trei.... dar zece?!

Mai degraba cred ca a fost o relatie care eventual s-a erodat in timp. Poate uzura este reparabila, poate nu. Poate a fost si un pic de teama de a rupe, am vazut multe astfel de situatii. Nu mergea dar era teama de ceva si mai prost sau de necunoscut sau de ce vor zice altii samd.

Ma intreb daca aveti aceleasi referinte sau care va sunt punctele comune asa cum le acceptati amandoi. In fond o relatie este exact asta. Cat anume pot sa accept si cat anume sunt eu acceptata? Daca intre cele doua intrebari exista un raspuns pozitiv atunci cei doi sunt suficient de Ok unul cu celalalt incat sa mearga impreuna pe aceasi drum.

Eu sa fiu in locul tau mi-as pune intrebarea (si se si transforma in ceea ce te intreb direct):

 

Tu ce vrei defapt?



#25
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 00:26

 

PS: lamuriti-ma si pe mine, va rog, care puteti: cum vine asta, nu pot trai fara tine, dar stau gramada cu reprosuri si acuzatii? Ca mie imi da cu virgula...

 

reprosurile si acuzatiile catre partener pot fi un comportament invatat din familie. asa facea tata, deci e normal, asa se face. deci fac si eu. 

 

eu am trait asta oarecum pe pielea mea. maica-mea e stilul asta, isteric, care-si varsa frustrarile pe cei apropiati (sot si copii), avand senzatia ca asa se cuvine. nu exista niciun dubiu ca maica-mea isi iubeste profund sotul si copiii. ai mei sunt chiar un cuplu reusit, sunt potriviti impreuna, insa in privinta nervilor maica-mii nu s-a schimbat nimic intr-o viata. nici acum maica-mea nu cred ca realizeaza exact cat greseste si are 63 de ani.

 

eu am realizat asta tarziu, dupa 20 de ani, abia dupa ce m-am maritat ca nu, nu se cuvine sa-ti versi nervii pe persoana iubita. dar asta abia dupa ce mi-am luat-o serios in bot, caci evident, repetam comportamentul maica-mii  (de-aia iti iei barbat, sa incaseze, nu?). ma rog, nu intru in detalii, asta e inca un subiect sensibil pentru mine, chiar daca am reusit sa sparg cercul asta vicios (zic eu). oricum, n-a fost usor si a necesitat serioase si dureroase introspectii. 

 

deci in concluzie, da, se poate ca relatia sa fie una buna per ansamblu si totusi el sa nu realizeze cat rau ii face partenerei. 


Editat de portocalia, 01 decembrie 2013 - 00:37 .


#26
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 09:41

eumada, tu esti cred ca unica persoana care dintr-un mesaj  ambiguu crede ca stie deja toata relatia dintre 2 oameni care mai sunt si total necunoscuti :)))))))))))

 

 

NU stiu, poate sunt eu mai ciudata dar nu am inteles nimic din intrebarea celei care a scris topicul. De fapt nu am inteles decat ca sunt de 10 ani impreuna si ca el ii face reprosuri.

Ce inseamna asta?

Reprosuri sunt de mai multe feluri, si eu ii reprosez lui diverse, si el mie, depinde cum o faci.

 

 

Asta cu 10 ani si de ce nu sunt casatoriti m-a amuzat. Daca tu te.ai casatorit dupa x ani sau luni trebuie sa faca toti la fel, altfel sunt cu semnul intrebarii si nu se iubesc? lol.

 

 

 

Rufus, sunt multi care nu discuta. Indiferent cat timp sunt impreuna, nu discuta. Si la un moment dat vine si DISCUTIA.

 

dar DISCUTIA nu are loc pe un forum. 10 ani nu sunt 10 zile si chiar daca nu iti place sa vorbesti in FINAL trebuie sa vorbesti cu el. 

 

atunci cand traiesti cu un om trebuie sa vorbesti cu el , nu cu un forum. 



#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 10:53

Exact asta spun si eu




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -