Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 7

mai gravidute ciresele sarcina

326 raspunsuri la acest subiect

#31
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 17:32

Al meu are varsta gestationala 12s 5z,  si CRL 6.4 cmm aferent a 12 s 6z. Deci e mai mare cu 1 zi.

Deci teoretic urmatoarea eco este morfologia de la 20 saptamani?

Nici pe mine nu ma atrage carnea, dar am facut varza la cuptor cu ciolan si vad ca asta imi place. In rest mananc branza, oua, iaurt


Editat de Sherry, 18 noiembrie 2013 - 17:34 .


#32
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 17:38

Sill, cu ecografiile depinde de la sarcina la sarcina. Unele trebuie monitorizate indeaproape, cu eco lunar, altele nu au nevoie si faci doar ecografiile importante.



#33
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 17:44

Eu am facut dublu test la 11s+6z masuratoarea era de 6.3 cm care indica ca are 12s+5z. La inceput si la mine masura exact apoi a avansat cu 2 zile apoi cu 6 si acum la 13s+5z tot cu 6 zile era in avans. Cred ca e putin mai inalt bebelul, cu ovulatia am avut noroc ca fix cu vreo 3-4 zile inainte mi-am facut testele ginecologice si mi-a zis ca o sa ovulez asa ca sa trec la actiune [:)] .

Si eu nimeresc cu morfologia de sarbatori dar am noroc ca ginecoloaga lucreaza la ea acasa si are program cam toata ziua de luni pana sambata asa ca a zis ca nu e problema.



#34
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 18:03

Seara frumoasa burtici! [:)]



#35
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 19:21

Eu stiu sigur ca am ovulat in ziua 18 pt ca am monitorizat ovulatia. Si cu toate astea, bebe e la dimensiuni ca si cand as fi ovulat in z14, deci cu 4 zile mai mare decat am eu la semnatura. Si masuratorile astea, sunt o medie, normal ca nu sunt toti bebelusii la fel. Eu am doar 1.64 cm, dar sotul meu e inalt. Fetita noastra seamana la trasaturile fetei cu el, dar la corp cu mine, ea la eco era tot timpul cu 1zi-2 mai mica si nici acum nu e spectaculos de inalta. De data asta poate o semana cu el la inaltime si de-aia e mai mare  [:)]

 

Eu pot sa mananc carne, nu am o problema cu asta, insa nu suport deloc-deloc ceapa. Si cel mai mult imi vine sa mananc fructe exotice, in ultimul timp ananasul si rodiile sunt nelipsite  [pk]



#36
mariana28

mariana28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 462 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 19:40

Cand am fost insarcinata cu Matei, imi erau masuratorile de la ecograf cu cateva zile, chiar o saptamana mai mari decat varsta gestationala si mi-a zis dr ca probabil e baiat si e mai mare si asa a fost...



#37
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 21:13

Salutare fetelor!! [flo2]

Gemenii mei aveau acum 7 zile , 61,5 mm respectiv 60 mm (12 s ,4 Z), vi se par cam micuti??

  Dupa ultima vizita la dr, se pare ca am tensiune crescuta pe una din arterele uterine, risc de preeclamsie, dau cu clexane in continuare , muuuult si bine. In rest [bib] [bib] , care nu stim inca ce sunt, se prezinta bine.

Astazi m-a cam intepat burta, foarte jos, resimtind impunsaturile pe picior in jos, am luat un no-spa si mai m-a lasat.


Editat de monik33, 18 noiembrie 2013 - 21:14 .


#38
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 21:42

Buna seara fetelor, va postez un link pentru mamicile cu gemeni si nu numai...este vorba despre o asistenta care incearca sa invete mamicile care au gemeni cum sa-i imbaieze... este extrem de emotionant.

Twins were born, but haven't realized that..
 http://www.liveleak....=82c_1384436180



#39
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 21:48

Si noi la 12 saptamani si 3 zile, la cat a fost DT, aveam dupa UM 12 saptamani si 3 zile, iar dupa eco 12 saptamani si 5 zile si 63 mm, sper sa se pastreze avansul asta.

 

Eu joi merg la eco din nou, inca pastrez controlul la 2 saptamani.

 

Monik din ce stiu eu, abia de la 20  de saptamani incolo sunt valorile de luat in seama, pana atunci sunt mai ridicate... Iar dr. U le cere de pe la 16-18 saptamani, nu mai devreme... sa isi fi schimbat ea practica?

 

Didi cand mai mergi la dr. U sau ai fost? Eu nu am mai fost la ea cand am fost la dublu test, pt ca fusesem in urma cu 2 saptamani si mi s-a parut prea devreme... insa ma bate gandul cand repet TSH-ul saptamana asta sa repet si analizele pentru coagulare. Tu ti le faci la Fundeni sau in alta parte?



#40
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 22:58

si eu am primit vesti bune la dublu test. bebe e nitel mai micut ca dimensiuni, dar asa a fost si bebe2. nu cred ca are legatura cu sexul neaparat.

joi trebuie sa merg la consultatie genetica - nus tiu de ce si ce se face acolo - si apoi la control.





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -